לעשות את החשבון: כך תסדרו את המוצרים הפיננסיים שלכם

כולנו יודעים כמה כסף יש לנו בחשבון הבנק – אבל כמה יש לנו בכל יתר המכשירים הפיננסיים? הנה כמה דרכים לעשות סדר בכסף שלנו

 

רוני כהן

 

אם ישאלו אתכם מה מצב חשבון הבנק שלכם, סביר שתדעו להשיב. אבל עם יד על הלב, האם אתם יודעים לומר איזה ביטוחים יש ברשותכם, היכן נמצא החיסכון הפנסיוני שלכם, האם יש לכם קופות גמל או קרנות השתלמות? סביר להניח שהשליטה שלכם על כלל המוצרים הללו – יתכן שחלקם אפילו נשכחו מלבכם – מעטה כל כך, עד שחלקכם אולי גילו להפתעתם לאורך השנים ששילמתם פעמיים תמורת אותו השירות.

 

ההחלטה איזו קרן השתלמות או פנסיה כדאית והאם עלינו להישאר עם תוכנית הביטוח הקיימת או להחליפה, מתבצעת במרבית המקרים על בסיס בחירה או המלצה של סוכן הביטוח, שמצידו מקבל עמלות על השידוך. התפיסה הרווחת היא, שכל הביטוחים (חשבונות הבנק, קופות הגמל) ממילא זהים זה לזה; אבל למרות שהיא שגויה בבסיסה, לעיתים קל ונוח יותר לתת לאדם שזו העבודה שלו לקבל את ההחלטה עבורנו, ולחסוך מעצמנו עיון באותיות הקטנות.

 

בעוד שבנקאי יכול לדווח לנו על מצב חשבון הבנק שלנו, וסוכן הביטוח יכול להאיר את עינינו בכל הנוגע לחיסכון הפנסיוני וביטוח החיים, לאורך השנים חלקנו צוברים מוצרים פיננסיים נוספים, שהולכים לאיבוד בערימות הניירת המצטברת. בשנים האחרונות, בזכות מגמה שמקורה במשרד האוצר, צצו שירותים חדשים שנועדו לעזור לנו לעשות סדר בבלגן, לגלות איפה יש לנו כסף (ולפעמים גם כמה) ואף לנהל את המוצרים הפיננסיים שלנו בצורה יעילה. אז מהן האפשרויות העומדות לפניכם? הנה כמה פתרונות:

 

המסלקה – בלי לצאת מן הבית

יוזמה של משרד האוצר הובילה להקמתה של המסלקה הפנסיונית. הפלטפורמה הדיגיטלית הזו הוקמה במטרה לייצר ״שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני״, ובעבור תשלום של 40 שקלים תקבלו מידע מלא על החסכונות הפנסיוניים שלכם. המסלקה מיועדת לספק לציבור החוסכים מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל, ומבטיחה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש. באתר תמצאו מגוון שירותים, בהם: מידע פנסיוני מכל הגופים המנהלים חסכונות, מידע פנסיוני על מוצר יחיד, מידע על יתרות פיצויים למעסיק, עדכון פרטים אישיים, סליקת כספים ושירותים נוספים. בשנת 2015 נרשמו באתר המסלקה 229 אלף חוסכים לצורך חיפושי מידע, זאת לעומת 3,012 חוסכים בלבד ב-2014.

 

תכנון פיננסי – מישהו מטפל בך

בשנים האחרונות מתפתחת בארץ ובעולם מגמת התכנון הפיננסי, שנועדה לסייע ליחידים ומשפחות לגבש ולהוציא לפועל אסטרטגיה נבונה לניהול כלל הנכסים הפיננסיים והשקעה בתכנון העתיד הכלכלי. התכנון לוקח בחשבון את הנכסים הקיימים (קופות גמל, חסכונות בבנק וכדומה), תוך התחשבות במאפייני הסיכון, ההעדפות ויכולות ההשקעה של הלקוח. שירותי התכנון הפיננסי כוללים בתוכם את כל המוצרים הפיננסיים שלכם, ומתבצעים באמצעות מנהל אישי בעל ידע מקצועי על שוק ההון.


המתכנן הפיננסי יכול לסייע לכם גם בתכנון עתידי, בין אם לאירוע נקודתי כמו חתונה, בר מצווה או שיפוץ דירה, והן בחשיבה על גיל הפרישה. בשונה מסוכן ביטוח, יועץ פנסיוני או בנקאי, המתכנן הפיננסי בוחן את כלל צרכי הלקוח ואת המשאבים השונים שברשותו, ומתאים עבורו את המוצרים הנכונים בהתאם לכך.

 

הר הכסף – כולל חשבונות בנק

האתר בעל השם המסקרן ״הר הכסף״ הוא מנוע לאיתור חסכונות פנסיוניים, פוליסות ביטוח חיים וחשבונות בנק. בכל הנוגע לחשבונות בנק, האתר מאפשר לכם לחפש אחר חשבונות או פיקדונות לא פעילים, שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, כמו גם חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר. תוצאות החיפוש לא מציינות מהו סוג החשבון או היתרה הקיימת בו, ובאתר מבהירים כי בכל מקרה, המידע הקובע הוא זה המצוי בידי הבנקים. תחת אפשרות ״איתור חסכונות פנסיוניים ופוליסות לביטוח חיים״ תוכלו לחפש אחר חשבונות ללא פעילות בקופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי חיים עם חיסכון, קרנות השתלמות ופוליסות ביטוח למקרה מוות – הן על שמכם והן על שם קרוב משפחה שנפטר. האתר פועל מטעם משרד האוצר ובשיתוף בנק ישראל.