לפיד: את נתניהו מעניין רק לגור בבית היפה בבלפור"

שר האוצר לשעבר: "כבר שנים שנתניהו מנצח בבחירות כי הוא פועל מתוך הנחה שהאזרח הישראלי הוא ילד בן ארבע, ועל ילדים בני ארבע עובדים ממתקים ואיומים" ■ לפיד: מחירי הדירות התחילו לרדת ונתניהו התחיל לפחד

יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר,יאיר לפיד, נשא דברים היום (ב') בכנס "פיננסים – כאן עכשיו ובשבילך" של לשכת סוכני הביטוח, דברים שהפכו במהרה לנאום בחירות שבו הוא תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"הבחירות האלה הפכו למשאל עם על הדמות שלנו כמדינה, זה לא עניין של 'יש עתיד' או ה'עבודה', אלא המלחמה בין טוב לרע, בחירות על הניסיון לקחת מהחלשים ולתת לחזקים, לקחת מהטיפולים הרפואיים, מהסבא וסבתא שלנו, מהזוגות הצעירים, ממעמד הביניים שלא גומר את החודש, מניצולי השואה ולתת לחברה ולמי שקרוב לצלחת – את כל זה אנחנו יכולים למנוע", אמר לפיד בפתח דבריו.

"כבר שנים שנתניהו מנצח בבחירות כי הוא פועל מתוך הנחה שהאזרח הישראלי הוא ילד בן ארבע, ועל ילדים בני ארבע עובדים ממתקים ואיומים", כך אמר לפיד והוסיף, "נתניהו מאמין שצריך לחלק לנו ממתקים של 'לפני בחירות' ולהפחיד אותנו עם דאע"ש וחמאס, אבל אנחנו לא ילדים בני ארבע, אנחנו ילדים גדולים והגיע הזמן שיתייחסו אלינו בכבוד, שיבינו שאת הבעיות של מדינת ישראל אי אפשר לפתור בכמה חודשים. לעולם לא נאמר נואש לנסות ולהפוך את החברה הזו לחברת מופת, של ערכים יהודיים, של חמלה וסובלנות וערכים אוניברסליים של קבלת האחר. העתיד הוא לא משהו שמחכים לו הוא משהו שיוצרים אותו".

שר האוצר המודח המשיך: "מעולם לא נכנסה מפלגה לממשלה עם יותר רצון לשתף פעולה וכולם הזהירו אותי שראש הממשלה הביא לי את תיק האוצר כדי להכשיל אותי. לכולם השבתי שאני יודע אבל באנו כדי לשנות את חיי הציבור הישראלי, ובכוונה לקחנו את כל התיקים הקשים כמו הבריאות או הרווחה. כשהגעתי למשרד מצאתי איי חורבות, גרעון משתולל של 4.2%. האיש שהגדיר את עצמו כ'שר על' לכלכלה, הביא לכך שמחירי הדירות עלו, מחירי הבריאות, המזון, התקציבים החברתיים – כולם הלכו והתכווצו. זו הייתה הממשלה השמנה והבזבזנית והיא התפרקה בזמנו כי לא ידעו איך להעביר את התקציב, אז במקום חיפשו מישהו אחר להעביר אליו את האחריות – ידענו את זה אבל לפוליטיקה הלכנו כדי לקחת אחריות, זאת בניגוד לכל אלה שלא היו מוכנים לכך".

עוד התייחס לפיד לביקורת שהופנתה אליו מאז כניסתו לתפקיד שר האוצר, כי נכנס לנעליים הגדולות על מידותיו. "עשינו טעויות, אך מה שעשינו הציל את המדינה. לכו לראות מה אומרים על זה בארגון הOECD והבנק העולמי. כשעזבתי את משרד האוצר הגרעון היה 2.6%, וזה מה שאפשר לנו השנה לספוג את הוצאות צוק איתן ועדיין לא להעלות מיסים. בינתיים התחלנו מהפכה בבריאות, ברווחה, בחינוך – אך כל אותן תמורות גם פעלו לנגדנו, כי ליד נתניהו אסור להתבלט. אני לא מחמיא לעצמי הרי זה קרה עם ליברמן, עם בנט, ועם כחלון, כי את נתניהו מעניין רק דבר אחד, וזה להישאר בתפקיד, להמשיך ולגור בבית היפה בבלפור, טוב וגם את שרה".

לפיד המשיך ותקף את ראש הממשלה נתניהו ואת המהלכים שהוציא לפועל בחודשים האחרונים. "לאחרונה קרו שני דברים שהפחידו את נתניהו, הראשון הוא שמחירי הדירות נעצרו ואפילו ירדו באחוזון, והשני הוא שהתברר שכל הצעדים שעשינו בקבינט הדיור התחילו לעבוד. הנחנו על השולחן את התקציב הכי חברתי שהיה פה מזה שנים, עשינו פה תיקון של פצע שדימם במשך שנים. כבר שנים קבלני הקולות מחלקים את השמנת אחד לשני ואיש לא הפריע להם, אנחנו באנו והפרענו להם. הדברים האלה אינם תיאורטיים, אלא תוצר של עבודה מאומצת של שנה. כל מה שהיה צריך זה קריאה שניה ושלישית בכנסת, וכל הדבר הענק הזה שקידמנו עד כה, ושהיה יכול לשנות את המדינה – היה יוצא לדרך. נתניהו לא היה יכול לחכות חודש?

"לכן נתניהו יבטל ברגע שתהיה לו ההזדמנות את כל מה שהושג, במקום חוק המשילות, במקום ממשלה של 18 שרים הא יחזור לממשלה מנופחת, הוא יבטל את השוויון בנטל, את שכר הבכירים. נתניהו רוצה להחזיר את הגלגל לאחור ובגלל זה הוא לעולם לא יזיז שום תהליך מדיני, הוא יחזור על הסיסמה 'שתי מדינות לשני עמים', ובו בזמן יטרפד כל ניסיון להסדר. את כל זה אסור לתת לו, כי כל מה שהוא ניסה למנוע מאזרחי ישראל יכול להתחיל כבר עכשיו, הורדת מחירי מזון, מחירי הבריאות, המלחמה בשחיתות, המלחמה ביוקר המחייה – זה לא סיסמאות, זו תכנית העבודה של יש עתיד. הגיע הזמן להגיד שאותנו הוא לא יעצור".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. ואיפה אתה גר , לפיד ?.. בטח לא בדרום תל אביב, אותה הצפת במסוממים.

    בילי |
    הגב