לפיד בראיון ל'ניו יורק טיימס': "מתכוון לרשת את נתניהו, אבל לא ממהר".

לראשונה התראיין שר האוצר יאיר לפיד לרשת תקשורת זרה, הניו יורק טיימס, ובה יצא בשלל התבטאויות, וביניהן אמר כי הוא לא מאמין שצריך לחלק את ירושלים, כי לא יעצור את הגידול הטבעי בהתנחלויות, אך הוא מאמין שבעתיד תהיה עקירה של עשרות אלפי יהודים מ"התנחלויות מרוחקות". בראיון שפורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס" דיבר שר האוצר יאיר לפיד על הנושאים המדיניים המעסיקים את ממשלת ישראל והודה: "מתכוון לרשת את נתניהו, אבל לא ממהר".

לפיד התייחס למדיניות בהתנחלויות בגדה וטען כי ישראל אינה צריכה לשנות אותה, רק כדי להוציא את תהליך השלום מהמבוי הסתום בו הוא נמצא. לדבריו, לא יעצור את "הגידול הטבעי" שלהן ולא יצמצם את התמריצים הכספיים הניתנים למי שבוחר לגור בהן.

על השטחים של ירושלים המזרחית אמר כי הם חייבים להישאר ברשות ישראל וכי העיר לא צריכה לשמש כבירתה של המדינה הפלסטינית העתידית. "לא הגענו לכאן לחינם", הסביר. "ירושלים היא לא רק מקום, ירושלים היא רעיון, ירושלים היא בירת ישראל".

לפיד הודה בראיון כי בעתיד ככל הנראה תהיה עקירה של כעשרות אלפי יהודים ממה שהוא כינה, "התנחלויות מרוחקות" בגדה המערבית, זה יהיה "שובר לבבות", אמר. לדבריו, הוא תומך ביצירת מדינה פלסטינית בחלקים של הגדה המערבית, בהסדר ביניים, שייהפך להסדר קבע בתוך 3 עד 5 שנים, אך המנהיגים הפלסטינים דוחים גבולות זמניים.

שר האוצר תיאר את פיתרון שתי המדינות כקריטי כדי לשמור על ישראל כמדינת היהודים, אך לא הציע שום רעיון שיוציא את המבוי הסתום בו נמצא תהליך השלום. הוא טען כי הוא מקווה ששר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שאמור להגיע לישראל בשבוע הבא, יצליח להניע את המו"מ.
לפיד היה סקפטי בכל הנוגע לאפשרות שיהיה ניתן להגיע להסכם עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ואמר עליו כי "הוא אחד מהאבות המייסדים של קונספציית הקורבנות של הפלסטינים".

על השאלה אם הוא חושב שהפלסטינים באמת רוצים מדינה השיב לפיד: "ישראל רוצה שלום וביטחון והפלסטינים רוצים שלום וצדק – אלו שני דברים שונים מאוד, וזה הפער האמיתי אותו אנו צריכים לסגור.

"יותר ויותר אנשים אומרים לעצמם ולאחרים שזה לא הולך לקרות, ושצריך לחכות עוד זמן וראות מה יהיה. יש אנשים שחושבים 'אלוהים יעזור לנו', זה לא מוחשי בעיני. אחרים אומרים שיש בעיות ללא פיתרון, שזה רעיון עצוב מאוד מבחינתי. אני אומר שמה שאנו צריכים לעשות זה משהו", הוסיף.

בנוגע לנתניהו אמר לפיד כי הוא גילה שרה"מ "נחוש יותר ומוכן יותר לעשות שלום עם הפלסטינים, ממה שאנשים חושבים". לדבריו, הוא מתכוון לרשת את רה"מ בעתיד, אך אינו ממהר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.