לפיד: "ההודעה על כישלון הפגישה יצאה ממשרד רה"מ

שר האוצר בכנס החשכ"ל: "לא פוצצתי הכל בגלל מע"מ 0%. זה התירוץ של נתניהו שסגר דיל עם החרדים" ■ "נתניהו לא קיים דיון מקצועי על תקציב הביטחון. הוא רק אמר: 'תקצצו בתקציבים החברתיים' – ורצה להעלות מסים"

"פארסה של אנשים שכבר החליטו ללכת לבחירות" – כך הגדיר שר האוצר יאיר לפיד את פגישתו הלילית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפיד האשים את נתניהו כי הוא עושה שימוש פוליטי בצה"ל וחייליו כשהוא מציג את סירובו להגדיל את תקציב הביטחון כאחת הסיבות להקדמת הבחירות.
בשיחה עם העיתונאי סבר פלוצר בכנס אגף החשב הכללי באוצר אמר לפיד כי הוא "לא רואה אפשרות שהתקציב יעבור בזמן. ב-1 בינואר ראש הממשלה בפועל הוא מיכל עבאדי-בויאנג'ו; בדיוק כשאמרתי את זה, זה התחיל למצוא חן בעיני. אין תוספת לתקציב הביטחון, אין תוספת לחינוך לרווחה".
פלוצקר שאל את לפיד: "זומנת אמש ללשכתו של ראש הממשלה כמו שמזמינים תלמיד סורר לחדר המנהל. הציגו לך 5 תנאים להישארותך בכיתה – דחית אותם על הסף. למה דחית על הסף את התנאים כשבעצמכם אמרתם שלפחות 3 מתוך 5 התנאים אתם מבצעים?".
לפיד השיב: "משום שזה לא קרה כך. ההודעה על כישלון הפגישה יצאה ממשרד ראש הממשלה עוד לפני שהסתיימה הפגישה. כנראה בגלל טעות. עוד ישבתי בחדר רק ראש הממשלה ואני. זו הייתה פארסה של אנשים שכבר החליטו ללכת לבחירות ורק מוצאים תירוצים. אם מישהו היה רוצה לקיים באמת דיון על תקציב הביטחון… זה לא היה דיון מקצועי וראש הממשלה אמר 'תקצצו בתקציבים החברתיים' כי הוא יודע שאני לא מוכן לקצץ. אני לא משתתף בהצגות. בחירות זה דבר רע למדינת ישראל".

בתשובה לשאלה האם יש עדיין סיכוי למנוע את הקדמת הבחירות אמר לפיד: "אני לא רואה איך. ראש הממשלה החליט ללכת לבחירות כי הוא עשה דיל עם החרדים על בחירות. זה לא מכעיס, זה מעציב לראות מדינה שמנוהל משיקולים כאלה. היה לנו בדרך תקציב טוב, למרות 'צוק איתן'. זו תמונה עצובה של החיים בישראל".

לפיד נשאל האם חוק מע"מ אפס היה "הקש ששבר את גב הגמל", והשיב: "זה לא מע"מ אפס; זה מחיר מטרה, זה כל רפורמת הדיור הענקית שלנו. הניסיון לטעון שמע"מ אפס גרם לנו לפוצץ הכל פשוט לא נכון. אם זה היה רק על זה – זה ילדותי לעזוב את הממשלה. הם השתמשו בזה כתירוץ משום שהם סגרו עם החרדים".

"לוקח בחשבון שנתניהו יפטר אותי"

פלוצקר שאל את לפיד: "האם אתה רואה תסריט שראש הממשלה מפטר אותך ומעביר את התיק לעצמו או לשר ישראל כ"ץ זה הרי יהיה מוזר אם תעמולת הבחירות של ליכוד תתקוף אותך כשר אוצר כשישבת בממשלה שלו?".

לפיד ענה: "אני לוקח את זה בחשבון. אני בסיטואציה שהיא באופן מובהק לא עניינית אז כבר שום דבר לא ענייני. מישהו ייכנס לשלושה חודשים וינסה ללמוד את הדברים. מישהו יבדוק את שכר מינימום; אני במו"מ עם ההסתדרות על העלאת שכר המינימום, נושא שיש בו 101 פרטים. אם כבר הולכים לבחירות צריך לעשות את זה הכי מהר שאפשר כי הסיטואציה לא טובה. מה שקורה עכשיו הוא רע מאוד למדינה ולכן אנחנו צריכים עכשיו למתן נזקים. נדבר עם חברות דירוג האשראי ונסביר להן מה קרה, מיד כשנבין (בעצמנו) ונגיד להן שבחירות הן דבר שדמוקרטיות יודעות לעמוד בו".
לפיד נשאל, "אומרים שמע"מ אפס נועד להעשיר את הקבלנים", והשיב: "מי שאומר בשמו אני מוכן לתבוע אותו. אני הפסדי המון כסף אישית מזה שהלכתי לפוליטיקה. הפוסל במומו פוסל, זה שקרי וזה מגעיל".
לגבי המצב המדיני אמר לפיד: "מדינת ישראל תלך לבחירות האלה בין תקווה לבין ייאוש ואין תקווה אם לא נלך להסדר מדיני. העובדה היא שאין שיחות, היה ברור לכולם שלא הייתה פה כוונה אמיתית להגיע לתוצאה. אנחנו צריכים ללכת למסלול אזורי, להבין שיש שם קואליציה של שפיות של מדינות כמו מצרים, ירדן וסעודיה וכל המדינות שחוששות מהאיסלם הרדיקלי. אם העולם הערבי יהיה חלק מהשולחן העגול הזה – הפלסטינים יסכימו לוותר. אם זה לא יקרה, אנחנו נחיה במדינה דו-לאומית. אבא שלי לא בא באנייה מהגטו בשביל לחיות במדינה דו-לאומית".
לפיד נפרד מהאוצר
שר האוצר נשאל האם אינו חושב בדיעבד שטעה כשלקח את תפקיד שר האוצר והשיב: "אני לא מתחרט לרגע על הבחירה שלי באוצר. יעידו עלי חבריי שאני אומר את זה בשיחות הכי סגורות – זה בעיניי המשרד הכי איכותי. פגשתי בחדר הזה אנשים שיישארו חברים שלי לנצח ואין לי אלא להוריד את הכובע בפניהם 3 פעמים ביום. רק במשרד האוצר אתה יכול להיכנס לחדר ולהגיד 'אתם לא יוצאים מהחדר עד שאין העלאת שכר מינימום'. אני לא יודע כמה הזדמנויות עוד יהיו לי לדבר עם אנשי האוצר. היו לנו הרבה ויכוחים. אני מסיים שנתיים באוצר כשאני מלא הערכה לכם, למקצוע הכלכלה ליושר ולאמת הפנימית של המשרד הזה ושל האנשים שיושבים פה. אין לי מלים לומר כמה הערכה אני רוחש לכם".
בהתייחס למו"מ עם ההסתדרות על שכר המינימום אמר: "אני מוכן לגמור את המו"מ הזה בתוך יום-יומיים. בשבוע שבו מכריזים על בחירות ללכת גם לשביתה כללית אני מקווה שההסתדרות תתנהג באופן יותר אחראי. אמנם ראש הממשלה לא מתנהג באופן אחראי אבל לפחות ההסתדרות יכולה להיות אחראית".
לפיד נשאל האם הוא פגוע משיחתו אתמול עם ראש הממשלה ואמר: "התקיפות שתוארה בחוץ לא הייתה בחדר. גם אני וגם ראש הממשלה אנשים אדיבים. בהודעה נאמר שבמקום מע"מ אפס צריך לעשות מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי המזון – כפי שרוצה אריה דרעי – רק שזה לא עלה בשיחה. אני מבין שיוצאים המון סיפורים על מה שיצא בפגישה אבל זו לא דרכי. ההשלכות של ההצעה שלהם אומרות העלאת מיסים וקיצוץ ברווחה, בחינוך ובבריאות. ראש הממשלה, בתוך הדיון על תקציב הביטחון שהיה פיקטיבי לגמרי אמרתי לו: 'ברור לך שזו העלאת מיסים', והוא אמר: 'כן'".
לפיד נשאל כיצד ייתכן שהוא הופתע מהבחירות כש-80% מהציבור כבר ידעו שהולכות להיות בחירות והשיב: "אני חשבתי שלא ילכו עם זה עד הסוף בגלל ההכרה שזה כל-כך לא טוב למדינת ישראל אני רוצה להאמין שאנשים שהלכו לזירה הפוליטית הלכו כי הם רצו לעשות משהו טוב למדינה. בשביל מה צריך בחירות. אני מבין שלאנשים מסוימים יהיה יותר נוח עם ממשלת ימין-חרדים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.