לפיד הפקיע את קבר הרשב"י: " לא אשנה את אופי המקום"

שר האוצר, יאיר לפיד, חתם היום (רביעי) על צו שמפקיע את אתר קבר רבי שמעון בר יוחאי מידי אנשי המקום במקום הנהלה חרדית  חברה ממשלתית תנהל את המתחם.

 

לפיד חתם על הצו לאחר שקיבל את המלצת הוועדה המייעצת לשר האוצר לנושא ההפקעות, להפקיע את המתחם על מנת לשפר את התנאים בו ולנהלו כראוי למקום קדוש.לטענת משרד האוצר  לאחר בדיקה מקיפה עולה כי  הדרך הראויה לנהל את האתר לטובת הפוקדים אותו באמצעות הפקעה וניהולו על ידי חברה ממשלתית שהוקמה לצורך כך על ידי הממשלה.

כמו כן בדירקטוריון החברה יהיו חברים, בין היתר, נציגים שישקפו את הציבור הפוקד את המקום.

באתר הרשב"י יותר ממיליון וחצי אנשים בשנה. בליל ל"ג בעומר, שבו נחגגת הילולה לכבוד יום פטירתו של הרשב"י, מגיעים למקום כחצי מיליון מבקרים.

בחודש דצמבר 2008 פרסם מבקר המדינה חוות דעת בנושא "מצב קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וההיערכות לל"ג בעומר". ציין בחוות הדעת, בין היתר, כי המתחם אינו ערוך כנדרש לקליטת עשרות ומאות אלפי האנשים הפוקדים אותו באירועים המוניים.

שר האוצר, יאיר לפיד הבהיר כי אין בכוונת הממשלה לשנות את אופיו של המקום, או לפגוע בקדושת הציון , "המקום ימשיך להתנהל בהתאם לקביעת הרב הממונה על פי החוק תוך שיפור התנאים בו וראית צרכי הציבור הפוקדים אותו".

 

עוד מסר לפיד: "משרד האוצר ומשרד התיירות יעמידו לצורך המקום תקציבים על מנת להתאימו למספר המבקרים הגדול הבאים בו, במיוחד בערב ל"ג בעומר".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.