לפיד והאלכוהול: כך נכשל אויב החרדים במשרד האוצר

זוכרים את לפיד והאלכוהול? באוצר, חשבו שהכנסות המדינה יגדלו אך בפועל הם לא לקחו בחשבון כי תרשם ירידה מסוימת בצריכת האלכוהול בעקבות הייקור, הם לא הבינו עד כמה חריפה היא תהיה. המחירים עלו וההכנסות ירדו, כחלון יבטל?

זוכרים את לפיד והאלכוהול? לא רק החרדים סבלו מגזירות לפיד, האיש והג'ל ייקר בעשרות אחוזים את מחירי האלכוהול וגרם לתוהו ובוהו בענף.

במקביל לשינוי שיטת מיסוי האלכוהול. עד 2010 השיטה היתה מעוותת מפני שמיסתה משקאות אלכוהוליים שונים בשיעורים שונים. בתקופתו של יובל שטייניץ כשר אוצר שינתה רשות המסים את המנגנון, כך ששיעור המס על אלכוהול הפך אחיד לפי אחוזי האלכוהול שבכל משקה.

במשרד האוצר ישבו ותיכננו להעלות את מחיר הבירה, סמנכ"ל תכנון וכלכלה ברשות המסים דאז בועז סופר, היה אמור להעלות בהדרגתיות את התשלום הממוצע מ־37.5 שקל לליטר כוהל ל־84 שקלים לליטר כוהל מ־2010 עד 2014; המס בפועל על בקבוק הוא לפי אחוז האלכוהול. בין היתר עלו מחירי,הוויסקי, ערק, ג’ין, טקילה, וודקה, רום וכו’, ולא יין או בירה. לפי הערכות שניתנו אז, המהלך היה אמור להגדיל את הכנסות המדינה ב־160 מיליון שקל בשנה  וב־200 מיליון שקל לפי רשות המסים, אך מה קרה בפועל? הההכנסות ממיסוי על אלכוהול ירדו בכ־80 מיליון שקל ב־2014 בהשוואה לשנה הקודמת.

אחד האשמים במחדל הוא יקיר החרדים, יאיר לפיד, ביולי 2013 החליט יאיר לפיד להגדיל ולהקדים את הפעימה האחרונה מינואר 2014 ולהעלות את המס מ־84 שקל לליטר כוהל, כפי שנקבע במתווה הראשוני בהמלצת רשות המסים ומשרד האוצר, ל־107 שקל לליטר כוהל – עלייה של כמעט 3

ברשות המסים ובאוצר, חשבו שהכנסות המדינה יגדלו,  אך בפועל הם לא לקחו בחשבון כי תרשם ירידה מסוימת בצריכת האלכוהול בעקבות הייקור, נראה הם לא הבינו עד כמה חריפה היא תהיה.

 

מיולי 2013 הצריכה פחתה והכנסות המדינה ממסים על אלכוהול ירדו.  המחיר הגבוה הקטין את הביקוש – הצריכה של משקאות אלכוהוליים, ירדה ועמה ההכנסות ממסים על אלכוהול ב־2014 בהשוואה ל־2013. הצפי של משרד האוצר היה עלייה של 160 מיליון שקל, אבל בפועל נרשמה ירידה של כ־80 מיליון שקל. סיבה נוספת היא עידוד המוטיביציה להעלמת מס.

 

המיסוי החדש הושת רק על אלכוהול לשתייה,. "כדי שלא יישתו אותו מכניסים חומר מתנול בריכוז גבוה לאלכוהול לתעשייה", סיפר ל"כלכליסט" יבואן אלכוהול. "זה הופך אותו ללא ראוי לשתייה. האלכוהול המפוגל  נמכר ב־8 שקלים לליטר, ואילו האלכוהול לשתייה נמכר ב־8 שקלים לליטר + מס של 107 שקל. התוצאה היא שגורמים פליליים התחילו לייצר משקאות חריפים ולמכור אותם ברבע המחיר, מה שגורם לפגיעה בריאותית בציבור וכמובן לסגירת מפעלים בארץ".

 

"המתנול אינו פוגע באופן מיידי", מסביר היבואן, "אלא מצטבר בכבד ובכליות, כך שרק לאחר זמן מה הפגיעה מורגשת, ובתי החולים לא בודקים אם מדובר בהרעלת אלכוהול מעודף שתייה סטנדרטית או משתיית משקאות עם אלכוהול תעשייתי".

 

בשורה התחתונה, ההחלטה להגדיל את המס ביולי 2013 השיגה בדיוק את ההפך ממה שביקשה בתחילה. במקום להגדיל את הכנסות המדינה ממסים, היא הקטינה אותם, ובמקום להקטין צריכה של אלכוהול לא איכותי, היא דחפה את מי שידו אינה משגת לקנות שתייה חריפה מזויפת ומורעלת שמסכנת אותו.

 

לאחר הכישלון של לפיד, שר האוצר החדש משה כחלון יידרש לעשות כעת, עם רשות המסים חושבים ולבחון מחדש איך אפשר לבטל את העלייה בשיעור המס על אלכוהול, שקבע לפיד.

בעקבות כך הוא צריך לבחון היטב את העלאות המסים וההשלכות שלהן על הציבור, ולא משנה באיזה מס מדובר – מס ירושה, מס רכישה או כל מס אחר.

הפקידים יצטרכו לבדוק טוב יותר את כל ההשלכות האפשריות ולהתעקש על בחינתן מול השר החדש. בשורה התחתונה – מותר לממשלה לטעות, אבל היא חייבת גם לדעת לתקן.

 

מרשות המסים נמסר בתגובה לכלכליסט כי "רשות המסים מודעת לנתונים הנוגעים לרפורמה במיסוי האלכוהול ובוחנת אותם. ככל שיידרשו תיקונים בחוק, הרשות תפעל בהתאם".

 

משר האוצר לשעבר יאיר לפיד לא נמסרה תגובה.

 

עו"ד איתן גורני, המנכ"ל בפועל של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול: "לא צריך לראות בירידת בהכנסות המדינה ממכירת שתיית אלכוהול ככישלון אלא כהצלחה. למיסוי על האלכוהול לא היה רק פן מיסוי כלכלי אלא הוא גם נועד לשנות הרגלים לחיוב. הנתונים שמתפרסמים מראים שהתוכנית הצליחה וצמצמה את אחוזי צריכת האלכוהול בעיקר בקרב בני נוער וצעירים. הורדת אחוז צריכת האלכוהול מובילה גם לצמצום המשאבים המופנים לטפל בנזקי שתיית האלכוהול".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מכתב פתוחה ליאיר לפיד הגזען…

  בשנים האחרונים אתה "לפיד" משמיץ ללא הרף את החרדים היקרים.
  תדע לך, שאין הבדל בינך לבין אבא שלך .
  שניכם שונאים חרדים מכל הלב.
  רק שאבא שלך היה גזען גלוי
  ואתה גזען נסתר עם חליפה .

  אבא שלך היה מושחת כמו כולם.
  לא הצביע בעד התקציב ב 2005
  כי נתנו לחרדים רק 290 מיליון שקל.
  אבל מפלגתו קיבלה 700 מיליון.
  חילק את הכסף כמו גנגסטר.
  ולקח 2 מיליון לאיגוד השחמט הישראלי .שבראשו עמד.

  אתה גרמת לעצירת החרדים מלצאת לשוק העבודה .
  אתה גרמת לעצירת גיוס חרדים בחוקים סדום הדרקוניים שהעברת באכזריות.
  אתה פרזיט בדיוק כמו אבא שלך, שניכם עשיתם שירות צבאי שאני הייתי מתבייש לספר לחברים.

  אבא שלך רשמי היה חשמלאי רכב בצבא. אבל אז כבר התחמק מכל מטלה אפשרית.
  ואתה עם הג'ל המגעיל בשיער היית ילד שמנת גזען .ששירת בתור לבלר בעיתון במחנה.
  גם הבן האהוב שלך יואב שספרת שעמדו לך דמעות בעינים כשהתגייס. (אפשר לחשוב)
  היה ג'ובניק בחיל המודיעין .כמיטב המסורת במשפחת לפיד.

  אתה "דואג" לחרדים שיהיה להם ליב"ה. ממש נוגע ללב.
  קודם תדאג לנוער החילוני שלא מפסיק לספק כותרות מכוערות.
  דקירות. שוד. אונס. סמים. רציחות, גניבות, אונאה, סקס ברבים, ושאר מרעין בישין של נוער חילוני. הם חלק מ 300000 תיקים פליליים במשטרהוזה עולה למשלם המיסים (כהגדרתך) מיליונים . אם החרדים היו מקבלים חינוך ממלכתי. היו צריכים לפתוח עוד כמה בתי כלא.
  כי כולם רואים את התוצאות של החינוך הממלכתי.

  החרדים תורמים למדינה (בניגוד לכל משפחתך) כל הזמן .ללא הפסקה.
  כל תאונה .או פיגוע חבלני. או סתם סיוע לחולים לזקנים ולמוגבלים .
  רק את החרדים רואים שם . אף חילוני אחד לא יסכים לגרד גופות מהכביש, רק חרדים!

  הראש של הנוער החילוני זה בכל תוכניות הטלויזיה הבזויות הזבל הרדודות והדלוחות.

  יאיר או בעצם "יהיר". צא מחיינו לך לחברה התל אביבית הגזענית והפרזיטית. שרובה לא משרתת בצה"ל.
  וזה על פי נתונים שמתפרסמים מידי פעם על אחוזי גיוס באזורים מסוימים.

  אם ארגוני החסד החרדיים ישבתו אפי' שבוע ימים, חולים ונזקקים לא ישרדו אפילו יומים.

  נכתב על ידי יענקי באבר, חרד"ק ששירת בצה"ל השמד והניאוף כלוחם למדינת איזראל. בניגוד אליך יהיר הגזען, החולה כבוד, והחולה נפש.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב