לפיד והצאר ניקולאי / משה אסולין בטור נוקב

זעקות השבר נבלעו ברעש מגפי הברזל, מתוך הפלוגה הצועדת לכיוון פאתי העיירה בלטו פאות הזאזוטים המתנופפות ברוח. קול בכיים גבר על התייפחות הוריהם, כשהאבק החל לשקוע ניתן היה לראות דמויות שרועות בצד הדרך לאחר שנדרסו על ידי פרסות הסוסים, גזירת הקנטוניסטים והמכסות גבתה מחיר כבד, נציג הממשלה הוציא כרוז "אם צריך, נלך מבית לבית, מישיבה לישיבה, נשכנע אותם שלא עשינו את זה נגדם" תקופת הצאר מעולם לא הייתה קרובה יותר. בימים אלו כששר האוצר יאיר לפיד מצהיר על כוונתו להעניק לנו מכסות גיוס, אין דימוי קרוב יותר מתקופת הצאר הרוסי. הניסיונות לשלוט במחשבותינו ולהעניק לנו חינוך מחדש, מזכירות משטרים אפלים.

למעשה אם אנו בוחנים את ההיסטוריה עוד בימי הקמת המדינה היהודית , המפגש בין הדת למדינה התחיל ברגל שמאל, מיד בהקמתה החלו מנהיגיהבמלחמת חורמה נגד לבושי השחורים וניסו להניאם מהדת והמסורת בניגוד לערכים של חופש הדת וזכויות הפרט שעל פלטפורמה זו הקימו את מדינת ישראל.כשראו מעצבי הדעת כי טוב, המשיכו במלחמתם אצל העולים החדשים בני עדות המזרח, אך שם התמימות המזרחית גרמה להם לקשיים בלתי צפויים ונאלצו להחריף את מלחמתם, ואלו האחרונים לא אמרו נואש, ראשי המדינה שהכירו דבר או שניים במסורת ישראל ידעו שסלסול בשערות זוהי תחילתה של הירידה,וכך בתירוצים ואמתלות החלו לגזוז את פאותיהם של ילדי העולים, בשאיפה ליצור חברה הומוגנית וללא יוצאים מן הכלל.

גדולי ישראל שהשכילו בחכמתם לנבא את העתיד, הבינו שכל מטרתם בהרעפת אהבה היא על מנת לעשות נשמות, מיד עמדו על המשמר ויצרו בתודעת הציבור בידול מוחלט והצליחו לעצור את הכלאיים האסורים,הם קבעו גבולות מחודשים לגטו היהודי,והציבו קו אדום לבל יחצה אותו אדם מן המחנה.

מאז ועד היום המשיכו מעצבי הדעות במלחמתם בכל הקדוש והיקר לנו והפכו את הציבור החרד לדבר ה' לשק החבטות של כל הרעות והחולות הקיימות במדינה, כסף, בטחון והשכלה.

במלחמה כמו במלחמה, החליטו הממונים לפעול עם אסטרטגיה ברורה, 'בואו נצור על הגטו נרעיב אותם למוות, וכך כל פליט שיסתנן החוצה נציל את נשמתו'

למהלך זה קדם תהליך ארוך של הטיית דעת קהל וסילוף עובדות. במשך שנים השקיעו בעיצוב דעת קהל, אחרי הכל דרדור תינוקות ועוללים לפת לחם לא יתקבל באהדה יתרה בציבור הישראלי, ובמהלך השנים החדירו דרך התקשורת את המושגים החדשים ישנים על שומרי תורה ומצוות, טפילים ואוכלי חינם, למרות ההשקעה הרבה, רוב הציבור לא קנה את הסחורה הפגומה.

בשלב זה שונאי הדת לא בחלו באף אמצעי והחלו להשתמש במניפולציות ושקרים, 'הבן שלי ימות במלחמה, בבניברק ימותו באוהלה של תורה' זעקו דרך אמצעי תקשורת שונים, הם לא היו זקוקים ליותר מכך, ברגעים אלו החל ההמון להתנפל על בתי המדרשות ולדרוש דם, כאילו חזרנו אלפי שנים בזמן ושומעים אנו את שאגות ההמון ביציעי הקולוסאום ברומא בבקשם את דם הגלדיאטורים, אמנם הטענה שהחרדים לא מתגייסים זהו שקר גס, בעוד הוויכוח מתנהל סביב קביעה זו, מנהיגי מדינת ישראל אמורים להבין, כל זכותנו הקיומית כעם, הזכות שניתנה לנו והבעלות בארץ ישראל מגיעה מכוח התורה ולומדיה.

החברה החרדית הרגילה במלחמות, המשיכה בדרך שמובילים אותנו רבותינו, חלקנו פנו לשרת בצבא, ואחרים שהצבא לא חפץ בהם, פנו ללימודי מקצוע ועבודה בכדי לשבור שבר ולהביא אוכל לילדיהם.

אך בלפיד חומר הבערה הצטמצם, סימני אגודלים הצביעו לכיוון הקרקע, וכמו לא השתנה דבר מרומא הברברית המון העם דרש דם, נציג התיאטרון בממשלה מחויב לספק את ההצגה הטובה בעיר, תוך התלהמות והצהרות ריקות מתוכן הבטיח היהיר מופע מרהיב, הציבור החרדי עמד כחומה בצורה מול האיש המלומד, ונדמה שהשמועות על השכלתו בצעירותו איששו את החששות, השר האחראי לשמור על כספנו לא יודע להכין שעורי בית גם בשנות בגרותו הכסף שחיפש לא נמצא אצל הציבור החרדי, וכך בשנה האחרונה אנו רואים תפנית נוספת, עלילות הדם שודרגו והוסיפו על גבנו הצנום את כישלונותיהם של ממשלות קודמות שלא השכילו לחלוק את הכסף בצורה נבונה, ההשקעות המופרזות בתיאטראות ובמות באו על חשבון מוצרי יסוד.

נבערי העם שוב עמדו בכיכר וזעקו בגרון ניחר היהודונים אשמים וממשיכים לשתות את דמנו, מהיום אנו נחליט עבורם את האופן בו הם ינהלו את חייהם זעקו בהתנשאות, אין להם כלים להתמודד עם החיים האמתיים הוסיפו אחרים, ואנו בכדי לא להכעיס את הפריץ, התכנסו שוב בתוך הגטו, פחדנו להרים את קולנו, שמא ההמון ימשיך לדרוש את דמנו.

שר האוצר מר לפיד, למרות ניסיונך העשיר באקדמיה והידע שצברת בלימודי מקצועות הליב"ה, זה לא ישנה כמה תסביר לנו את עמדתך לגבינו. ניסיונותיך הפתטיים לאלץ אותנו לכרוע ברך אל הבעל ולהשליך את כל מסורת אבותינו לא יצליחו. העבר שלנו חזק מהעתיד שלך!

26 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הסתה לשוויון היא לא הסתה לשנאה. החרדים מסיתים לשנאת חיילים מהעדה שלהם עצמם ואתה בא לפה ומאז להאשים את לפיד בשטויות האלה? לך תתקע את הראש בחול כמו שאתה עושה כל בוקר.

  Ori Freedman |
  הגב
 2. אתה מסית לשנאה, כמיטב המסורת של אויבינו, מי שמאמין לא משתמט

  Shlomi Bardan Nagler |
  הגב
 3. משה, אם להתעלם לרגע מההסתה הבוטה, הרי שבדיוק כדי שלא נחזור לימים של הצאר ניקולאי אנחנו מוכרחים מדינה חזקה וצבא חזק. איש אינו מנסה להתנכל ללימודי התורה, אולם לכל אזרח במדינת ישראל אותן זכויות ואותן חובות.

  Yair Lapid - יאיר לפיד |
  הגב
  • ואולי לשם שינוי טענה לגופו של עניין ולא סתם עוד סיסמא נבובה?
   אזרחי המדינה החרדים, וזה לא סוד, מעולם לא היו אזרחים שווי זכויות. ולכן לא נכונה הדרישה לשוויון בחובות!
   ובכלל הרי גם אני וגם אתה יודעים שהצבא אינו בדיוק "ערך קדוש" בעיניך. אחרת למה המתאגרף המהולל בחר לשרת ככתב בעיתון צבאי ולא כלוחם?
   אם כבר סיסמאות, אולי הסיסמא הנכונה למצב היא "הכה בחרד ועזור ליהיר לגרוף עוד מנדט"

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
  • Yair Lapid – יאיר לפיד תודה על תשובתך, נסה להתמקד בתשובה הולמת לכל הנאמר בכתבה ולא להתמקד בדימוי זה או אחר, הרי גזרת הגיוס בנפשה של הציבור החרדי, האם אתה כשר אוצר של מדינת ישראל מבין את חומרת העניין בו הציבור החרדי מצהיר יהרג ואל יעבור??

   אנשי הצבא ומומחי הביטחון מודיעים תחת כל עץ רענן כבר מספר שנים, אין צורך בציבור החרדי בצבא, והוא לא ערוך לחייל אותם, גיוס הציבור החרדי יהווה נטל על המדינה ולא יתרום למען השוויון בנטל.
   הטענה בכדי שלא נחזור לימי הצאר היא עצמה נגועה בהסתה בוטה, חלק נכבד מהציבור החרדי תורם את חלקו בצבא ובעורף עוד לפני שהחלטת לרכב על גבו בכדי לקושש קולות.
   מה תגיד אם לבנה שמתגייס לחי"ר בעוד חברו 'המקומבן' הסתדר בעיתון במחנה, להקה צבאית, גלצ או גלגלצ.
   טענתך, שבקום המדינה היה רק 400 לומדי תורה והיום מספרם גדל, היא טענה מניפולטיבית.
   האם כמות החיילים בלהקה הצבאית או עיתון במחנה לא גדלה מאז 48.

   לסיכום, כשקראתי את תגובתך קיבלתי תחושה בה מישהו מנסה ליצור מראית עין של 'קוזק נגזל'.
   מי כמוך מבין בהסתה הרי את כיסאך אתה חייב לציבור החרדי, כשרכבת על גלי ההסתה נגדו.

   נסה לכמה רגעים להתעלם מהרווח הפוליטי. אולי ללא משים גרמת בהבל פיך לנזק בל ישוער, לנו הציבור החרדי שעובד לומד באקדמיה ומתגייס לצבא.
   אנו מסתובבים ברחובות העיר ואות קין על מצחנו, בחרנו אני וחברי דרך שלא הייתה מקובלת בחברה ממנה הגענו, הצלחנו במהלך השנים האחרונות לקדם מהלכים קריטיים לעתיד החברה החרדית בישראל, ומהרגע בו החלת להשתלח באופן אישי בציבור החרדי ובלומדי התורה היקרים לכל יהודי באשר הוא, הפכת את כולנו לאיש אחד.

   ביום בו יחליטו גדולי הדור לצאת להפגין אנו נהיה שם, לא בגלל שאנו יושבים במשך כל היום באהלה של תורה, אלא בגלל שאלו אחינו ובשרינו, הם כל סיבת הקיום לעולם כולו, אותם לומדי התורה הם הסיבה מדוע הוחלט בהצהרת בלפור להעניק ליהודים מדינה.

   משה אסולין |
   הגב
   • האם כמות החיילים בלהקה הצבאית לא גדלה?
    למען האמת היא די נשארה אותו גודל מינוס פלוס. היה מוזר אם מרבית צה"ל היה הופך ללהקה, לא?

    איך זה שדווקא החרדים המודרניים נעמדים על הרגליים האחוריות? אלו עם האינטרנט, אלו שמן הסתם כבר משולבים בשוק העבודה?
    הייתכן שהם מרגישים מיוחדים ולא מעוניינים בתחרות מצד אחיהם הבטלנים?
    יכול להיות שדווקא מרבית הציבור הלפותים עשרות שנים בפחד בידי העסקנים שלהם, יכול להיות שנמאס להם? ושהם מייחלים שההליך הזה יצא כבר לפועל כדי שהם ובניהם יוכלו לעבוד סוף סוף בלבן, להתפרנס בכבוד, לצאת ממעגל העוני וכתוצאה, להמשיך להגות בתורה בראש שקט?
    יכול להיות שמרבית הציבור החרדי התם מייחל לכך שכל זועקי הגיוועלד פשוט ישתקו כבר? כי הם גם רוצים להיות כמוך, פשוט הם לא רוצים שהבן שלהם יסולק מהת"ת ושהבת שלהם לא תמצא שידוך טוב.
    למה רק לך מגיע? אתה הרי מן הסתם לא בישיבה ברגע זה, נכון?

    מה? |
    הגב
  • להתעלם מההסתה מר לפיד ?? מדוע הרי לימדת אותנו לעשות את זה כל כך טוב .. בושה ששר בישראל לא קם ומתנצל על הסתה נוראית של פעיליו למפלגה, נגד ציבור שלם שתורם למדינה מילארדי שקלים,, הציבור החרדי ע"פ נתונים עובד לא פחות מכל מגזר אחר .. וארגוני חסד שנוסדו ומופעלים ע"י מתנדבים חרדים . העולם גלגל ידידי ..כולנו מחכים לך מתחת לגלגל!!!

   אריה שפירא |
   הגב
  • הצאר ניקולאי-
   משה ויאיר יקיריי, צר לי שכך אתם מתייחסים אלי, בכלל, ההסטוריה עושה לי עוול, למען האמת ״גזירת הקנטוניסטים״ לא היתה ולא נבראה, בסך הכל חשבתי שגם היהודים צריכים לשאת בנטל, נמאס כבר מהקטע הזה שהם משרתים מישהו בצורה אובססיבית, הגיע הזמן שהם ישרתו קצת את מדינתם.. אז לעשות מזה גזירה?? מי שישמע.. ועוד נתתי להם מכסות!!!
   אז יאיר.. תבין מאמי, חשבתי בדיוק כמוך, סתם הוציאו את זה מפרופורציה..
   ומשה, אחלה השוואה.. אבל אל תהיה שלילי.. זה היה לטובתכם 😉

   תודה מראש
   ניקולאי שלכם

   הצאר ניקולאי |
   הגב
 4. אני לא מבין, מי שלא תורתו אומנותו, לא אמור להתגייס?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. הגישה המתנשאת בחלוקת מגבונים אומרת הכל.
  אנו נשנה אתכם אתם, לא מבינים כלום, התורה היא נטל תרדו מהסיפור!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. ההשוואה בין הצהרות היהיר לצאר הרוסי מתבקשת, שינוי היחס ללימוד התורה בארץ ישראל אמור לזעזע את אמות הספים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. דיסלייק! ההשוואה בין הקנטוניסטים אלינו היא דמגוגית וזולה, אז הצבא היה גזירת שמד עבור יהודי, אין בהשתמטות שום קדושה, בס״ה דיל פוליטי של בגין מאותו ״מהפך״.. אין מה לעשות.. גם אנו החרדים חלק מהמדינה ואנחנו צריכים להתחיל גם להרגיש חלק ממנה.. השירות בצה״ל לא נוגד את ערכי היהדות, והגיע הזמן שנתחיל לשרת ולא להתקמבן..

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 8. כתבה עוצמתית!!!!!!!
  משה אסולין כתיבה מעולה!! מחכים כבר לכתבה הבאה…!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 9. משה אסולין!
  אין עליך סיכום מעולה של ההתמודדות שלנו עם המדינה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 10. איך פתאום דברים הופכים להיות ברורים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 11. וואו… איזה עוצמה של כתיבה… אחד המוכשרים… וכמה שזה נכון… כל הכבוד!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב