לפיד: "חוק הלאום נועד לצרכי פריימריז", נתניהו: "תפסיקו לאיים במשברים"(וידאו)

על רקע אישורו הצפוי של חוק הלאום, עוקץ ראש הממשלה את התנהלות שותפיו לקואליציה ומצהיר: "אי אפשר לנהל כך מדינה". לפיד: "אפילו ז'בוטינסקי היה מתנגד לחוק הזה"

המתיחות בממשלה סביב חוק הלאום: שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס בפתח ישיבת הממשלה לחוק הלאום, וקבע כי מדובר ב"חוק גרוע שמנוסח רע". לפיד הוסיף: "אנחנו לא נגד הרעיון של חוק הלאום מפני שזו מדינה יהודית והיא צריכה להיות כזו, אבל היא צריכה להיות גם מדינה דמוקרטית. החוק מיועד רק לצרכי פריימריז בתוך הליכוד. זה חוק שבן גוריון לא היה מאשר, חוק שמנחם בגין היה מתנגד לו בכל לבו, זה חוק שזאב ז'בוטינסקי לא היה מסכים לו. הבוקר שוחחתי עם המשפחה של זידאן סייף, שנהרג בהגנה על מתפללים יהודים בבית הכנסת פה בירושלים. מה נגיד לו? מה נגיד להם? שהמנוח הוא אזרח סוג ב'?".

מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחר לעקוץ את שותפיו לשולחן הממשלה, שמרבים לאיים במשברים: "תפסיקו לאיים במשברים", קרא נתניהו והוסיף: "גם סביב חוק הלאום וסביב חוקים אחרים אני שומע לאחרונה אוליטימטומים ותכתיבים – כך אי אפשר לנהל את המדינה. אנחנו צריכים להתמקד בחיזוק הביטחון מול גלי האיסלאם הקיצוני וסכנת הגרעין האיראני ולא באיומים. אני מקווה שראשי מפלגות הקואליציה יתלכדו ויפעלו ברוח זו".

בהתייחסו לחוק הלאום אמר נתניהו: "היום אני מביא לממשלה את חוק הלאום והעקרונות שאני מאמין שצריכים להנחות את חקיקתו. מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. יש בה שוויון זכויות אישי לכל אזרח ואזרח, ואנו מקפידים על כך. אבל זכויות לאום יש רק לעם היהודי: דגל, המנון, הזכות של כל יהודי לעלות לארץ, וסממנים לאומיים אחרים. אלה מוקנים רק לעמנו, במדינתו האחת והיחידה.

אני שומע אנשים שאומרים 'מי צריך את החוק הזה? 66 שנים הסתדרנו בלעדיו'. ואני שואל: מי היה צריך את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו? 45 שנים הסתדרנו בלעדיו. אבל היה צריך גם את זה וגם את זה. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. יש כאלה שרוצים שהדמוקרטית תגבר על היהודית, ויש כאלו שרוצים שהיהודית תגבר על הדמוקרטית. ועקרונות החוק שאני מציג כאן היום – שני הערכים הללו שווים ויש להתחשב בשניהם במידה שווה.

צריך את החוק הזה עכשיו גם מסיבה נוספת: כי יש רבים שקוראים תיגר נגד אופייה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הפלסטינים מסרבים להכיר בזה, ויש גם התנגדות מבפנים – יש כאלה שרוצים להקים אוטונומיה בגליל ובנגב, ובכלל כופרים בזכויות הלאומיות שלנו. אני גם לא מבין את אלה שקוראים לשתי מדינות לשני עמים, אבל בה בעת מתנגדים לעגן זאת בחוק. הם ששים להכיר במדינת לאום פלסטינית, אבל מתנגדים בתוקף למדינת לאום יהודית".

כזכור, בחודש האחרון החריקות בקואליציה הפכו לקרע של ממש בין סיעת הליכוד ונתניהו, לסיעות 'יש עתיד' ו'התנועה'.

בשבוע שעבר אף פורסם בתקשורת כי ראש הממשלה עושה מאמצים לצרף את המפלגות החרדיות על חשבון יש עתיד. לאחר הטבח בירושלים אף פנה נתניהו באופן גלוי למפלגות החרדיות ולמפלגת העבודה והפציר בהן להצטרף לממשלת אחדות בראשותו.

צפו בפרשני ערוץ 2 דנים בהתפתחויות האחרונות בממשלת נתניהו

באדיבות רשת