לפיד יוזם: מע"מ 0% גם בתמ"א 38 ובפינוי-בינוי

האם הטבת הטבת מע"מ 0% תתרחב עידוד הבנייה? שר האוצר, יאיר לפיד, יגיש בשבועות הקרובים לממשלה הצעה להחיל מע"מ בשיעור של 0% על שירותים הניתנים במסגרת פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי בינוי

האם הטבת הטבת מע"מ 0% תתרחב עידוד הבנייה? שר האוצר, יאיר לפיד, יגיש בשבועות הקרובים לממשלה הצעה להחיל מע"מ בשיעור של 0% על שירותים הניתנים במסגרת פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי בינוי. ההצעה גובשה בעקבות עבודת מטה שנעשתה בחודשים האחרונים במשרד האוצר וברשות המסים, ודיונים בשולחן עגול שקיימה הממשלה עם לשכת יועצי המס, לשכת עורכי הדין ואיגוד השמאים.

בפרויקטים כמו תמ"א 38 ופינוי-בינוי מבצע קבלן שיפוץ מקיף בבניין, תוך חיזוקו מפני רעידות אדמה, הוספת מעלית, חניה או מרפסת וחידוש הדירות. במקביל מעניקה הרשות המקומית תוספות של זכויות בנייה, והקבלן מוסיף קומות לבניין עם דירות חדשות. הדיירים, לרוב, אינם משלמים לקבלן והרווח שלו מתקבל ממכירת הדירות החדשות.

כיום, מוגדרת העסקה שבין הדיירים לקבלן כעסקה פטורה ממע"מ, משום שלא עובר בה כסף מיד ליד. אך משמעות הדבר בפועל, היא שהקבלן לא יכול להזדכות על המע"מ ששילם על חומרי בנייה והוצאות אחרות שהיו לו, אם הוצאות אלו קשורות לשיפוץ של הדירות הישנות בבניין ולא לבנייה של דירות חדשות.

כך למשל אם משפץ הקבלן בניין בן 80 דירות ומוסיף לבניין עוד 20 דירות חדשות. הוא יכול להזדכות על המע"מ בגין הוצאות שמיוחסות לבנייה של הדירות החדשות בלבד. גם אם הוסיף לבניין כולו מעלית ומקומות חנייה, הוא יכול להזדכות על 20% מההוצאות בלבד.

כעת, בעקבות ההגדרה של העסקאות בין הדיירים לקבלן כעסקאות במע"מ 0%, יוכלו קבלנים לנכות גם את המע"מ בגין הוצאות שיפוץ הדירות הישנות מחבות המס שלהם. הוצאות אלו נחשבות לכ-15% מכלל ההוצאות בפרויקט של התחדשות עירונית וצעד זה צפוי להגדיל את הכדאיות הכלכלית של הפרויקטים הללו ולגרום לכך שיותר מהם יתבצעו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.