לפיד מגיב: אגיש שוב את 'חוק הקלון'

יו"ר 'יש עתיד' על הקאמבק של דרעי: "כשהאזרחים חושבים שהמערכת עקומה, קשה להסביר להם למה הם צריכים להישאר ישרים" {"לא אישי"}

שרי הממשלה אשרו בשעה האחרונה פה אחד את חזרתו של אריה דרעי למשרד הפנים. בתגובה לכך אומר יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד כי יגיש שוב את הצעת החוק שלו המבקשת למנוע ממורשעים בעבירות שיש עימם קלון לשוב לחיים הפוליטים.

בפוסט שפירסם בדף הפייסבוק שלו כתב לפיד כי ב-11 למאי 2015 הנחתי על שולחן הכנסת את הצעת "חוק הקלון". ההצעה פשוטה: אדם שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל להיות שר, ח״כ, או ראש עיר", לפיד הדגיש: "זה לא חוק נגד אריה דרעי, זה חוק נגד השחיתות בישראל".

לדברי לפיד, לאחר ש"הקואליציה דחתה אותו", הוא מתחייב: "אנחנו נגיש אותו שוב ושוב עד שהוא יעבור. לדבריו, "לא יכול להיות שאנשים שהורשעו בפלילים ישלחו חיילים אל הקרב או ידרשו את כספי המיסים שלנו. לא יכול להיות שנעמוד מנגד בזמן שאמון הציבור בפוליטיקאים ובמדינה הולך ומידרדר. אמון הוא הבסיס של כל חברה אנושית מתוקנת, וכשהאזרחים חושבים שהמערכת עקומה, קשה להסביר להם למה הם צריכים להישאר ישרים".

כזכור הצעת חוק הקלון נדחתה כבר בועדת השרים לענייני חקיקה. לפיד אמר אז בתגובה כי "מדובר בפשיטת רגל מוסרית של ממשלה המסרבת להילחם בשחיתות. אני מניח שגם הפעם יהיו כאלה שירצו להפוך את החוק לזירת מאבק ביני לבין אריה דרעי, אבל אעשה הכל כדי שזה לא יקרה. הרי אפילו אם החוק יעבור הוא במילא לא יחול על דרעי (חוקים במדינת ישראל אינם חלים באופן רטרואקטיבי), והנושא חשוב מכדי שנהפוך אותו לעימות אישי".

לפיד הוסיף כי "יהיו כאלה שיטענו שצריך לאפשר לאנשים ששילמו את חובם לחברה לבנות מחדש את חייהם. זה נכון כמובן, אבל מדוע שיעשו זאת דווקא במקום שבו הפיתוי לשחיתות הוא הכי גדול? גם כשאתי אלון תשתחרר מהכלא צריך לעזור לה למצוא עבודה, אבל זה עדיין לא אומר שהיא צריכה לחזור לעבוד בבנק".

"הזירה הציבורית צריכה להיות המקום הכי נקי בישראל. לא יכול להיות שאסור שהנהג של השר יהיה בעל עבר פלילי, אבל על השר זה לא חל. לא יכול להיות שאנשים שהורשעו בפלילים ישלחו חיילים אל הקרב או ידרשו את כספי המסים שלנו".

עוד אמר לפיד כי "לא יכול להיות שנעמוד מנגד בזמן שאמון הציבור בפוליטיקאים ובמדינה הולך ומידרדר. אמון הוא הבסיס של כל חברה אנושית מתוקנת, וכשהאזרחים חושבים שהמערכת עקומה, קשה להסביר להם למה הם צריכים להישאר ישרים".

הביקורת על שובו של דרעי למשרד, התחילה כבר מאתמול כאשר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"חזרתו של אריה דרעי למקום הפשע, כלומר משרד הפנים, היא יום שחור לשלטון החוק ולמדינת ישראל". לדברי רגב, "הרשעותיו של דרעי בתיק השוחד והתיק הציבורי מלמדות כי הפך את המשרד לפרה חולבת לענייניו האישיים, לבני משפחתו ולמוסדות מקורבים".

רגב ציין ש"​דרעי אמנם זוכה בבית משפט השלום מחלק מן האישומים, בין השאר בגלל הרתיעה של בתי המשפט מיישום עבירת 'הפרת אימונים'. ​אבל ראש הממשלה ועמיתיו, כמו גם הציבור, צריכים לזכור שבין התיאורים​ בהם התייחס בית המשפט לדרעי ולמעשיו בתיק הציבורי היו: 'מעשה ראוי לכל גינוי וראוי להוקעה ולשרוש', 'ניגוד עניינים חד בולט וחמור', 'הפר את אמון בציבור' ו'דופי  של שחיתות'".

רגב הכריז כי, "אסור לאיש ציבור כה מושחת שחסר ריסונים והבנה של מגבלות המשרה – לשוב למשרד בו הפיתוי וההזדמנויות להמשיך ולהשחית את המערכת כה רבים וגדולים". לדבריו, "את חומרת המינוי מגדילה העובדה שדרעי מעולם לא הכיר באשמ​תו​, לא הודה ששגה ולא נטל אחריות. ​במקום זה, הוא אף ניהל קמפיין של "הוא זכאי" ו"אני מאשים" נגד מערכת החוק ובתי המשפט. מינויו יהיה שיא נוסף במשבר המוסרי של הקואליציה הנוכחית והפוליטיקה הישראלית​".

גם עורך הדין אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון הבטיח להיאבק במינוי. בראיון הבוקר לגלי צה"ל אמר כי "רק בעיניו של יועץ משפטי לממשלה חסר עמוד שדרה ונטול מצפן ערכי זה סביר ששר פנים לשעבר שהורשע בעבירות שיש עמן קלון יחזור להיות שר פנים".

יועץ התקשורת של דרעי, ברק סרי, אמר בראיון לניב רסקין בגלצ: "נוצר עכשיו מצב שמשרד הפנים השתנה לא מרצונו. לא צריכה להיות עם זה שום בעיה. אין שום הבדל בין שר הכלכלה לשר הפנים". כלומר, בש"ס מסבירים כי דרישת כחלון לקחת על עצמו את מנהל התכנון הכשירה את שובו של דרעי למשרד הפנים.

בכתבה שפורסמה אתמול בעיתון הכלכלי דה מרקר מזכיר צבי זרחיה כי דרעי כיהן כשר הפנים בשלוש ממשלות, מ-1988 עד 1993. הוא פרש מתפקידו בספטמבר 1993, בעקבות הגשת כתב אישום נגדו בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

ב-1999 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את דרעי וגזר עליו 4 שנות מאסר וקנס של 250 אלף שקל. השופטים פסקו כי "אין מדובר בכשלון בודד של צעיר שעתה זה נחשף למנעמי השלטון, אלא במי שהתמיד באורח חיים המיוסד על אדני שוחד".

הם מזכירים כי לאחר ערעור שהגיש דרעי לעליון, קוצר עונשו. בפועל ריצה דרעי מאסר של פחות משנתיים, ולאחר שחרורו עסק בייעוץ לחברות שונות במשק. ב-2012 חזר למפלגת ש"ס, וב-2015 מונה לשר הכלכלה בממשלת נתניהו – משרד שממנו התפטר כדי לאפשר לנתניהו להעביר את מתווה הגז תוך עקיפת הממונה על ההגבלים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.