לפיד במתקפה על נתניהו: אתה חושב שאנחנו מטומטמים? (וידאו)

לפיד לנתניהו: "מחירי הדירות טסו 80% בגללך, הפעם ביקשו ממך רק לא להפריע – וגם את זה לא יכולת לעשות" ■ "נחבור למפלגות אחרות ונחליף את השלטון. נתניהו לא הביא ביטחון, הוא החליט לא לעשות כלום"

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד תקף היום (ב') את נתניהו בעקבות נאומו בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" ואמירותיו נגד מע"מ 0% על דירות חדשות – ובעיקר על כך שמדובר בחוק שישרת קבלנים ומשפחות אמידות.

לפיד תוקף – באדיבות רשת

"הקשבתי לנאום רה"מ והתביישתי", אמר לפיד. "לפחות תעשה שיעורי בית, לפחות תדע על מה אתה מדבר. מע"מ אפס הוא חלק מתוכנית דיור רחבה שאני לא בטוח שרה"מ מודע לה בכלל. רה"מ אמר שמעמ אפס בעייתי? הוא הצביע עליו, חלק מהחוק זה פיקוח על המחירים דרך השמאי הממשלתי. הוא עובד אצלך, כבר חודשים שהוא עוסק במיפוי של כל אתרי הבנייה בארץ, בדיוק בשביל לפקח על המחירים כדי שקבלנים לא יוכלו להעלות מחירים. יש צוות במס הכנסה – תפקידו לוודא שהפיקוח נשמר.
"נתניהו אמר שהחוק יעלה 3 מיליארד שקל. אדוני רה"מ, האם ייתכן שלא קראת את התקציב? האם יכול להיות שהעברת את החוק ואז הפלת אותו בלי שבדקת אותו? אם היית טורח, היית רואה שעלותו 2 מיליארד שקל, זה מופיע בתקציב אדוני רה"מ.
"בתקופת הממשלה הקודמת, שאתה כ"כ מתגעגע אליה, מחירי הדיור זינקו ב-80%, דור שלם קרס מול המחירים ואתה לא עשית דבר. הפעם, כל מה שביקשו ממך הוא לא להפריע – ואפילו את זה לא הצלחת לעשות. במקום זה, עמדת פה וטירפדת את הסיכוי היחיד של צעירים לקבל סיוע מהמדינה לקנות דירה".
"נתניהו חושב שאנחנו ילדים בני 4"
לפיד המשיך ותקף את נתניהו: "רה"מ הציע במקום זה להגדיל מענק לחיילים משוחררים. אני מאוד בעד. עד לפני שבוע הייתי שר האוצר שלך, הגשנו תקציב ביחד. איפה הייתה התוכנית המופלאה הזאת? הסתרת אותה? חשבת עליה רק אתמול? האם יעלה על הדעת שלראש ממשלה הייתה אפשרות להיטיב עם הציבור אבל הוא לא עשה כדי לא לחלק קרדיט עם שר האוצר שלו?

"רק לפני חודש הוא אמר שהוא מתנגד נחרצות להכנסת מוצרים לפיקוח? מה קרה? הוכרזו בחירות. נתניהו יוצא מנוקדת הנחה שהבוחר הישראלי הוא ילד בן 4, ועליו עובדים ממתקים והפחדות. אז בכל מערכת בחירות, הוא מבטיח ממתקים שלא יקבלו בסוף, ומפחיד את הציבור.
"אדוני רה"מ, אנחנו לא ילדים בני 4. מגיע לנו שיתייחסו אלינו בכבוד. בשבוע שעבר ארזתי חפצים ונפרדתי מהאוצר. הכל נכנס ל-2 ארגזים – 'בוצע' ו'תקוע אצל רה"מ'. הארגז של 'בוצע' גדוש ומלא: ממשלה של 18 שרים, ביטול המוסד שר ללא תיק, העלאת אחוז החסימה, חוק השיוויון בנטל, רפורמת שמייים פתוחות, תרופות חינם, הגדלת קצבאות לניצולי שואה, ביטחון תזונתי, סיוע לעסקים קטנים, קיצור תשלומי המדינה לספקים, רפורמת הבגרויות, ביטוח אגרת טלוזייה,חוק המזון, ששינסקי 2 – וזה נמשך ונמשך.
"הארגז הראשון משמח, השני מתסכל ומתאתגר. אילולא נתניהו גרר אותנו לבחירות הכי מיותרות, כבר יכולנו להתניע לא מעט מהלכים. מה שחיכה לי כשהגעתי לאוצר הוא בור תקציבי בגלל חוסר ניהול, ניהלו כלכלת בחירות וקיוו שיבוא מישהו שאפשר יהיה להפיל עליו את הכל. הפילו עלינו את האחריות".
לפיד הבטיח כי ימשיך ברפורמות אחרי הבחירות: "זו עכשיו התוכנית, זה מה שנבצע אחר הבחירות. בארזז השני מונח ספר התקציב, הכי חברתי שיש. אין בו העלאת מסים, הוא מגדיל שירותים חברתיים, רפורמה בחינוך, בריאות ציבורית יעילה יותר.
"אם זה נשמע כמו סיסמאות, הוא מוכן לבדוק אותי. הכל בספר התקציב. בארגז גם מונחת תוכנית הדיור שלנו. כבר בסוף השבוע האחרון התחילו המחירים לעלות, וזה מתסכל. מע"מ אפס רק היה חלק בתוכנית, ולא החלק הגדול. התחלות בנייה למגדלי שכירות, תוכנית מטרה, וזה סוף סוף התחיל לעבוד והאטנו את העלייה במחירי הדירות, לראשונה מאז 2007. ועכשיו להתחיל מחדש כי לראש הממשלה לא אכפת.
"היינו בדרך לחתימה על שכר מינימום במגזר הציבורי. בארגז גם מונחת התוכנית של האוצר להוזלת יוקר המחיה ולהפחתת עמלות הבנקים. בארגז הזה מונחות הרפורמות שכל חברי מרכז הליכוד וכל הקומבינטורים עשו הכל כדי לטרפד. הרפורמה בקק"ל, הרפורמה ברפואה הפרטית, הרפורמה בחברות הממשלתיות – זו הייתה התוכנית.
"באנו לעבוד, וזה הפריע להם. הם רוצים שלא יפריעו להם בשחיתות השלטונית. לא הבינו למה אנחנו לא משחקים את המשחק כמו כולם".
"נחליף את השלטון"

לפיד אמר כי בכוונתו להרכיב את הממשלה הבאה: "אלה בחירות שמכבידות על המשק אבל זה לא יעזור להם. מה שיש בארגז השני יהפוך לתוכנית מיד שנרכיז את הממשלה הבאה. בעוד 4 חודשים אנחנו נחבור למפלגות אחרות כדי להחליף שלטון בישראל. הכל מוכן".
לפיד דיבר גם על הנושא המדיני-ביטחוני ותקף את נתניהו: "יש שאלה אחת שרה"מ מסרב לענות עליה כי הוא לא מסוגל: מה התוכנית שלו? לאן אנחנו הולכים מכאן? אין אופק מדיני שמישהו יכול להבין ואין את האומץ כי תמיד חושבים מה יגידו במרכז הליכוד.
"במבחן התוצאה נתניהו לא הביא ביטחון. אנשים פוחדים ללכת ברחוב בירושלים, נקלענו בקיץ למערכה הארוכה ביותר ב-20 שנה האחרונות. לא החל שום מהלך לפירוז עזה. תפקידה על ההנהגה הוא להחליט לאן הולכים מכאן, מה המטרה. המציאות משתנה לרעתנו. ישבתי עכשיו שנתיים בקבינט המדיני-ביטחוני ואי אפשר לספר לי סיפורים; רה"מ החליט לא לעשות כלום".
לפיד הטיח בנתניהו כי חוסר עשייה הפך לברירת המחדל שלו: "מדינת ישראל לא יכולה להכיל 4 מיליון פלסטינים ולהישאר ציונית ויהודית. עלינו להיפרד מהם כי הם נהיים מסוכנים יותר, רבים יותר ודתיים יותר. ישבתי שנתיים בקבינט, ראש הממשלה החליט לא לעשוות כלום. הוא מבין שאם לא נלך למהלך מדיני, הוא מסכן את עתידה של ישראל אבל הוא מפחד מקולות שיברחו לבית היהודי.
"מה הלאה נתניהו? לאן הולכים מכאן? נתניהו לא יעשה דבר, זו ברירת המחדל שלו. צריך ללכת למהלך אזורי עם הליגה הערבית כדי להיפרד מהפלסטינים. אם לא נעשה את זה, הביטחון והכלכלה שלנו ייפגעו והרעיון הציוני כולו עומד בסכנה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.