קרב הגרסאות בין לפיד לבית היהודי – לפיד: "כיסחנו את הישיבות" סלומינסקי "מנענו קיצוץ עמוק יותר"

קרב גרסאות בין אנשי הבית היהודי למשרד האוצר סביב הקיצוץ בתקציבי הישיבות.

יושב ראש ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, שיחרר הושעה לתקשורת שבו התגאה  איש הבית היהודי, כי בוטל הקיצוץ הנוסף שתוכנן, בסך 30% מתקציבן של הישיבות השנה, והן יתוקצבו כפי שהיה בעבר.

שר האוצר, יאיר לפיד, לא  היה יכול להרשות לעצמו כותרת  שכזו, והוא הזדרז להוציא הודעת הכחשה באמצעות דוברות האוצר, בה האשים "שוועדת הכספים זורה חול בעיני הציבור", כן פירט שורה ארוכה של נתונים כדי להוכיח שתקציב הישיבות אכן נפגע.

מי באמת צודק? לפיד או בנט? התשובה נתונה לפרשנות. יאיר שרקי מגלי צה"ל הביא הבוקר שורה של עובדות שכולם מסכימים: תקציב הישיבות החרדיות קוצץ בחצי. ממיליארד שקלים ב-2012 לכחצי מיליארד שקלים השנה. קו פרשת המים באמצע שנת 2013,  גם בחודשים הראשונים של השנה שחלפה, הישיבות  נהנו משפע תקציבי, מאז הן ספגו מכה תקציבית אנושה. כל מימון עבור תלמיד ישיבה היה קרוב ל-480 שקלים בחודש, והחל מאוגוסט 2013 הוא קוצץ ל-240 שקלים בלבד.

סלומינסקי טוען שבלם קיצוץ נוסף, שהיה מוריד את התמיכה בישיבות ל-190 שקלים עבור בחור ישיבה. באוצר טוענים שמעולם לא תכננו קיצוץ נוסף בישיבות החרדיות מעבר ל-50% הראשונים, ומסבירים שאכן נוסף כסף חדש, המוערך בכמאה מיליון שקלים, אשר נועד לצמצם את הפגיעה בישיבות הציונות שתלמידהם מתגיייסם לסיכום.

בתכלס' נוספו כמה עשרות מיליוני שקלים לתקצוב הישיבות. בבית היהודי גורסים  שזה ביטול קיצוץ נוסף בחרדיות, לפיד אומר שזה טוען קיצוץ בציוניות – שניהם צודקים. אולם הקיצוץ מהרכזי לא בוטל.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.