הקבר שנחשף אמש • סיפור מרגש שהגיע לסיומו לאחר עשרות שנים

סיפורה של חנה שבמשך 65 שנה חשבה שקבר אימה נהרס ע"י הירדנים. השבוע יחול יום פטירת אימה, וחנה תעלה לפקדו בפעם הראשונה

לחנה בת ה – 78 היה חלום, חלום ישן מאז היותה בת תשע- ילדה רכה בשנים , שנדמה היה, שכבר אין לו סיכוי להתממש. ככל שהשנים נקפו ועברו, כך הלך החלום והתרחק וכבר חשבה שלא יתגשם.

חלומה היה די פשוט. מציאות פשוטה וברורה של רבים ואחרים. היכולת לפקוד את קבר אימה. היכולת ללכת להרגיש קצת יותר קרובה, להדליק נר לעילוי נשמתה במקום קבורתה, לדעת שפיזית ונפשית נשמתה יכולה לשמוע את אשר על ליבה, שמחות, בעיות וכל מה שרוצים לספר לאימא יקרה ואהובה.

חלומה, ידעה חנה לא יכול היה להתגשם. נמסר לה שקיברה של אימה יעל בת שמחה גול ז"ל שנפטרה בי"א תמוז התש"ד(1944) , נהרס ונחרב על ידי הירדנים ביחד עם עוד קברים רבים אחרים, כך אמרו לה וכך האמינה, אבל תמיד בפינה קטנה בלב, נשארה איזו משאלת לב כמוסה, בחביון נפשה מקווה ומייחלת…

יעל ז"ל, נולדה באפגניסטן(ארץ הגובלת בפרס ובהודו), ועלתה לארץ בשנות העשרים. בעלה של יעל, דניאל גול היה נשיא העדה. הוא העלה לישראל, בשנות החמישים, בסיוע הנשיא דאז בן צבי, את הקהילה היהודית כולה.

בישראל המשיך להנהיג את עדתו, עד אשר נפטר לאחר מלחמת ששת הימים והיה הראשון להיקבר בהר הזיתים לאחר המלחמה. עוד בזמן שהר הזיתים לא היה בידי ישראל, והיו מנסים לשכנעו לקנות חלקת קבר במקום אחר, סירב באומרו שהוא מאמין ויודע שייקבר בהר הזיתים ואכן תקוותו התממשה. בשנה שלפני פטירתו ולאחר מלחמת ששת הימים, פקד את כל המקומות הקדושים בארץ ישראל וחזר על בקשתו להיקבר במקום הקרוב להר הבית. בזמן קבורתו עדיין היו מפנים מוקשים מהשטח, אך בגלל בקשתו המיוחדת להיקבר שם, אמונתו התמימה וביטחונו בה' שיעזור לצה"ל, ועובדת היותו נשיא לבני העדה, כיבדו את בקשתו, תוך כדי פינוי ההר ממוקשים.

יעל ודניאל גול ז"ל שנקברו שניהם בהר קדוש כל כך, השאירו אחריהם משפחה ענפה ומכובדת, שורשית ומחוברת לעם היהודי והישראלי בכל גוון ודרך. היו להם8 ילדים שלהם נולדו 19 נכדים, 33 נינים וכבר8 בני נינים, מהם חילוניים, דתיים וחרדים.

אך לחנה בתם, שכבר הפכה לסבתא בעצמה, היה חסר במשך כל הזמן הארוך הזה, את היכולת לעלות לקבר אימה, ולספר על המשפחה שגדלה ומסתעפת.

היום- משאלתה התגשמה. בבוקרו של יום ראשון, ח' בתמוז תשע"ג, הודיע לה, בהתרגשות רבה, בנה מר דניאל סימן, את הבשורה המיוחדת והמשמחת,

חלום של ילדה, אימא וסבתא, בקשה שהתמלאה, לעלות לקבר אמה, חנה פרצה בבכי של התרגשות וכך כל הנוכחים . ביום השנה של יעל שיתקיים ביום רביעי הקרוב י"א בתמוז, חנה תוכל לראשונה, מאז הייתה ילדה קטנה, לפקוד את קיברה של אמה.

היום לאחר 65 שנה, בסיוע עמותת אלע"ד וחברא קדישא שעושים עבודת קודש בשחזור בית הקברות היהודי בהר הזיתים, יכולה חנה לעלות ולראות את קבר אימה והמצבה שנמצאו שלימים, לאחר שנחשפו בחפירה, שני מטר, מתחת לכביש עפר במקום.

יעל בת שמחה גול תהא נשמתה צרורה בצרור החיים.

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לסקרן האנונימי, המקור לא הגיע אליי,אני הגעתי אליו.

  לימור שטרן |
  הגב
 2. תודה רבה על חשיפת המקור

  מותר גם לשאול איך מקור בכיר כזה הגיע אלייך? את ממש לא חייבת לענות, רק אם את רוצה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. הכל טוב ויפה, הסיפור מדהים ומרגש
  אבל יש פה אבל גדול… מה שהכתבת לדעתי לא היתה צריכה לכתוב, שיש להם רחמנא ליצלן צאצאים חילוניים – חולניים ודתיים. חבל. הרסת הכל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. אני חייב להגיד לכם, כאחד שצמא לסיפורים כאלו, אני מוצא את זה רק אצלכם, אם זה הסיפורים מהמשפיע הרב בידרמן וכדומה.
  אתם ממש מזכים את הרבים

  פנגר |
  הגב
 5. אולי כדאי להציע לקוקר לעשות ראיון וידאו עם הבת המאושרת.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. מקור הסיפור הוא מר דניאל סימן, בנה של חנה, סמנכ"ל משרד ההסברה במשרד ראש הממשלה.

  לימור שטרן |
  הגב