"לפתוח בחקירה נגד אורנה בנאי על הסתה לרצח חרדים"

בעקבות התבטאותה של אורנה בנאי בתכנית "מצב האומה" ב'ערוץ 2': תחת הכסות של הסאטירה כביכול, שחשוב לגייס חרדים, לתת להם נשק ושיהרגו אחד את השני, פנייה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה.

בעקבות דבריה של אורנה בנאי בתוכנית 'מצב האומה' ששודרה ביום חמישי האחרון, בו היא אמרה תחת הכסות של הסאטירה כביכול, שחשוב לגייס חרדים, לתת להם נשק ושיהרגו אחד את השני, שיגרה יעל קליגר תושבת בביתר עילית, פעילה חברתית וותיקה בתחום ההידברות בין המגזרים, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, באמצעות עו"ד מושקוביץ, בו היא דורשת ממנו לפעול מתוקף סמכותו ולפתוח בחקירה כנגד הגב' אורנה בנאי והרשות השניה לטלוויזיה ורדיו, על הסתה לאלימות כנגד הציבור החרדי, אשר יכולה להביא לאלימות.

עו"ד מושקוביץ פותח את מכתבו בו הוא מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה, בחקירה,ולהעמיד לדין, את הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ואת גב' אורנה בנאי, מכוח חוק סדר הדין הפלילי, הסתה לגזענות, לאלימות, שכידוע העמדה לדין בהסתה כפופה רק לשיקולו של היועץ המשפטי לממשלה.

ברמת העובדות, כותב עו"ד מושקוביץ, "בתכנית הטלוויזיה "מצב האומה", ששודרה ביום 15.01.2015 (להלן: "התכנית"), את התוכנית מנחה מר ליאור שלין ולשולחן הפאנל, מוסבים בין יתר האורחים, ובין היתר גב' אורנה בנאי. במהלך ההתנצחויות בין המשתתפים בתוכנית, נאמר האמרה הבאה, על ידי גב' בנאי – "החברה החרדית היא מדורדרת ושסועה ייתר מתמיד, אבל הם אחים שלנו ולכן חשוב לגייס אותם לתת להם מסגרת והכשרה מתאימה ומקצוע לחיים ונשק שיהרגו אחד את השני".

"ההתבטאות של גב' בנאי" כותב עו"ד מושקוביץ, "הינה לא רק אמירה בעלת תוכן גזעני, אלא יש בה רצון להסית לגזענות ולהעביר מסר של גזענות לשומעיו. מדבריה של גב' בנאי ניתן להסיק לשנאה והסתה לרצח כנגד הציבור החרדי. אין מחלוקת כי אמירה זו הינה אמירה בזויה הראויה לגינוי ויש לטפל בה ולעקור אותה מן השורש. אין ספק כי כל אדם בר דעת מבין היטב כי אמירה זו הינה מהוה הסתה לאלימות כנגד הציבור החרדי, ומהווה פגיעה ברורה בציבור שלם".

יובהר, שטענה אשר תושמע שהאמירה נאמרה במסגרת תוכנית סאטירית, עדיף שלא תושמע עקב כך שלא ניתן להתכסות תחת הכסות של הסאטירה במילים חמורות המובילות לרצח, מכיוון שלצערינו נוכחנו כבר במדינת ישראל, איך מילים עלולות להביא לרצח, ועוד של ראש ממשלה בישראל.

בזירה המשפטית, עבירת הסתה לאלימות כוללת פרסום המסווג היא על פי תוכן הפרסום ונסיבותיו יש אפשרות ממשית לתוצאה של עשית מעשה, דבריה של גב' בנאי מפרים ברגל גסה את האיסור הפלילי שבנדון, בנסיבות אלה אין ספק שאינטרס ההגנה על חופש הביטוי הינו בעל משקל נמוך יותר לעומת ערך חיי האדם ושמירת ביטחונם וחייהם של מגזר שלם.

לסיכום, כותב עו"ד מנחם מושקוביץ, "בחינת העובדות ונסיבותיהן אינן מותירות מקום לספק, מדובר בהסתה לאלימות מקוממת ומבזה, המכילה קריאה עשיית מעשה אלימות במגזר שלם. כאשר גב' בנאי מודעת לטיב המעשה ולהתקיימות הנסיבות, כאשר על פי תוכנו של הפרסום יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות, כבוד היועמ"ש הנכבד מתבקש לפעול מתוקף סמכותו ולפתוח בחקירה כנגד הגב' אורנה בנאי והרשות השניה לטלוויזיה ורדיו. מן הדין ומן הצדק להיעתר לבקשה זו".

יעל קליגר מסכמת "בתקופה בה אנחנו בין כה וכה נמצאים במתקפה של שנאה הייתי מצפה מאלה המתפנסים משימוש במיקרופון שישימו לעצמם קווים אדומים ולא ילבו שנאה".

11 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אם הייתה אומרת אותו דבר על ערבים איזה רעש היו עושים…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. Orna Banai is totally insignificant, yet she should be punished for what she said. I always thought artist should be not affiliated with politics, and concentrate on arts. Unfortunately artists in Israel think that if they act on the left as Israel enemies they buy their ticket to become famous. She is not even an artist, she is just a piece of sjit

  gilead |
  הגב
 3. אורנה בנאי לא לומדת ובכלל מי צופה בתוכנית ? תוכנית של מפגרים ומוגבלים

  יניב ארז'ואן |
  הגב
 4. אורנה בנאי היא בעייתית , היא מכוערת פרצוף גברי מתושכל.

  ישורון |
  הגב
 5. אני עדיין לא מבין את היצור הזה ששמו אורנה בנאי,אין לה כל חוש הומור,המשפטים סתמיים ונטולי פאנץ,ההערות שלה ברמה של שוק, ה" חידונים" שלה בתוכנית בתת רמה,ואיך זה שעדיין ממשיכה לקבל זמן מסך והשתתפות בתוכנית גב האומה,לתשומת לב מפיקי התוכנית וליאור שליין כל אחת וישנן רבות עדיפה עשרת מונים מהיצור כלאיים הזה

  דניאל |
  הגב
 6. אני לא מבין! האם הגברת קליגר הנכבדה מאמינה שהחרדים יהרגו אחד את השני אם יתנו להם נשק??? ואם לא, אז היכן קיימת הסתה בדברים אלה?

  אבנר אליהו ראם |
  הגב
  • הגברת קליגר כנראה מאמינה שדברים מעין אלו של אורנה בנאי, נועדו להשניא ולהביא לדה לגיטמיציה של הציבור החרדי בישראל, יותר ממה שהוא כרגע. "בדיחה" כזו של בנאי, מביאה אל השיח המותר, אל הקונצנזוס, דיבור על הציבור החרדי כאל אויב המדינה שהלוואי ולא היה, ובונה יחס ושיח שנהיה אלים יותר ויותר כלפי החרדים. זאת ההסתה שהיא רואה לענ"ד – איטית, אבל אפקטיבית. כמו ארס.

   צחי |
   הגב
  • לגמרי צודק. למרות….. לאור ההתנהלות בין אלי ישי והפושע אריה דרעי, יכול להיות שהם יהרגו אחד את השני למרות שזה לא נראה לי סביר. בנוסף אני לא כל כך מבינה לאיזה גזע שייכים החרדים. האם קיים גזע בשם חשוכים ופרימיטיביים?

   שלומית |
   הגב
 7. לתת לה רעל שתהרוג את עצמה
  איך היא יכולה לחיות עם עצמה באותו בית

  רוני |
  הגב
  • כל הכבוד ליעל קליגר. הגיע זמן לעשות סוף להסתה התקשורתית הזו

   יואב |
   הגב