לקראת השלג: במשטרה נערכים לחסימת כבישים

משטרת ישראל נערכים לקראת הימים הבאים ובעיקר מיום רביעי ועד יום שישי בהם על פי הערכת חזאים יפקוד את ישראל מזג אוויר חורפי שיכלול גשמי ברכה מרובים.

 

 משטרת ישראל נערכים לקראת הימים הבאים ובעיקר מיום רביעי ועד יום שישי  בהם על פי הערכת חזאים יפקוד את ישראל מזג אוויר חורפי שיכלול גשמי ברכה מרובים.

הערכות החזאים כוללות טמפרטורות נמוכות במיוחד, רוחות עזות וכמויות גשמים גדולות ואף ירידה של שלגים במקומות הגבוהים בצפון.

כוחות המשטרה במחוזות השונים החלו בהערכות מקיפה על מנת לסייע לתושבי המדינה בכל מקרה בו הם יתקלו בקושי כלשהו.

במשטרה מציינים כי לאור אירועי העבר ניתן לצפות לחסימת צירים ברחבי הארץ כתוצאה משיטפונות, קריסת עצים ופגיעה בתשתיות ברחבי הערים.

הערכות המשטרה כוללת הכנת כוחות מתוגברים שיגיעו לצמתי דרכים בהם הם ידרשו כתוצאה מפגעי מזג האוויר, ותיגבור משמעותי של מוקדי -100  ומוקד 110 והערכות מצב בשיתוף עם הגורמים הרלוונטיים: רשויות מקומיות, כיבוי האש וההצלה, מגן דוד אדום, חברת חשמל ואחרים וזאת כדי לשמור על שגרת החיים בצורה הטובה ביותר.

כאמור מוקדי ה- 100 ו-110יתוגברו על מנת לתת מענה לפונים, משמרות השוטרים יועבו בכוח אדם, ויחידות המתנדבים העוסקות בחילוץ יערכו וישמשו ככוח כוננות לאירועים. להזכיר: מוקד 100 הינו לשיחות חרום, מוקד 110 לשיחות הכוונה ומיידע שאינו חרום.

 

כידוע אחת האתגרים המייחדים מזג אוויר מורכב כפי שצפוי יהיה להגיע בימים הקרובים הוא הנהיגה בכבישים. במשטרת ישראל מציינים כי במקרה בו יהיו עומסי תנועה כבדים ברחבי הארץ, מומלץ לנהגים שאינם חייבים להגיע לאזור מסוים ברכבם לא להגיע בהם, אלא להשתמש בתחבורה ציבורית. ציבור הנהגים נקרא להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה.

 

משטרת ישראל קוראת לציבור הנהגים להימנע מנסיעה בכבישים בהם ישנה הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה. מניסיון העבר, המשטרה קוראת לכלל הציבור לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה.

במשטרת ישראל ממליצים לנהגים להיערך כבר היום עוד בטרם יחל מזג האוויר החורפי להכין את רכבם לנהיגת חורף.

 

להלן מספר עצות לנהיגת חורף בטוחה:

 • בטרם הכניסה לרכב:
  1. חובה לבדוק כי צמיגי הרכב תקינים ובלחץ האוויר הנדרש.
  2. יש לבדוק כי המגבים תקינים ואינם יבשים ופגומים מימי הקיץ.
  3. לדאוג לנקות את שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות טובים.
  4. לנקות את פנסי הרכב- על מנת לראות ולהראות בהתאם.
 • בעת הכניסה לרכב:
  1. כדאי להסיר פרטי לבוש מגושמים ( סוודר ומעיל ) הפוגעים בחופש התנועה של הנהג ועלולים למנוע מחגורת הבטיחות להיצמד לגוף הנהג ולהציל בעת הצורך.
  2. לאחוז את ההגה בשתי ידיים ( ממש כמו בטסט ) מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, בורות ובאמפרים המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכביש- עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.
  3. להימנע מחימום פנים הרכב יתר על המידה- הדבר עלול לגרום להירדמות הנהג. רצוי להשאיר חרך קטן פתוח בחלון הרכב על מנת לרענן את האוויר בתא הנוסעים ומנוע היווצרות אדים על השמשה.

 

 • בעת נהיגת הרכב:
  1. להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ובכלל זה בעת כניסה לעקומות ובעת ביצוע פניות.
  2. יש להדליק אורות דרך.
  3. שמירת מרחק מהרכב לפנים ולהתחיל לבלום עם הדלקתם של פנסי הבלם ברכב שנוסע מלפנים ולא להמתין לרגע האחרון.
  4. להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על קיום שיחות בטלפון הנייד ( גם אם יש דיבורית ) .
  5. לשמור על סבלנות וסובלנות כלפי הנוהגים סביבכם ולהימנע מתנועות פתאומיות בכביש, כל שכן ביצוע עקיפות בתנאי ראות קשים.
  6. שימו לב להולכי רגל – בחורף קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך, יש להאט הנסיעה באזור מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.
  7. שמירה על כללי הבטיחות ונהיגה נכונה יכולות להציל חיים, אנא מכם, סעו בזהירות!

כללי נהיגה בטוחה וזהירה בשלג

נהיגה בשלג עלולה להיות מסוכנת, על כן יש להקפיד על מספר כללי בטיחות חשובים. ריכזנו עבורכם מספר עצות לנהיגה נכונה בתנאי שלג.

הכנת הרכב לנהיגה בשלג: לפני תחילת הנסיעה חשוב לנקות היטב את השמשות משיירי שלג שהצטבר. רצוי מאוד לסלק את השלג שנערם במקומות כגון פתחי אוורור וצינון וכן ממכסה המנוע, כדי שלא יפגע בשמשה הקדמית. יש להתחיל בנסיעה רק לאחר הפשרת האדים המכסים את השמשה. תכננו את הנסיעה כך שתוכלו לנהוג באיטיות וקחו בחשבון שתאלצו לעצור בדרך. הדליקו אורות. במקרה של בעיה או מגבלת תנועה הפעילו גם אותות חירום לזיהוי נוסף.

צמיגים: כשהכביש מושלג אין לצמיג יכולת לחדור את שכבת השלג ולהגיע לכביש. לכן יש חובה לבדוק את תקינות הצמיגים עוד לפני הנסיעה. חשוב לזכור כי השכבה העליונה הרכה של השלג מסתירה תחתיה שכבה קפואה ונוקשה הגורמת להחלקה.

שימוש בתיבת הילוכים: ההילוך הראשון נועד לאפשר זינוק מהמקום, אך בתנאי שלג הוא יתגלה כחזק מדי. כלומר הכוח שיועבר לגלגלים יהיה גדול ועל כן יש לנוע בזהירות תוך העדפת ההילוך השני, החזק פחות. בתיבת הילוכים אוטומטית רבות יש מתג שלג. לחיצה עליו תאלץ את התיבה לזנק מהילוך שני.

מהירות הנסיעה: כמו תמיד, המהירות חייבת להיות מותאמת לתנאי הדרך. בשלג יש לשמור על מהירות נמוכה מהרגיל בכל מצב. באזורים עירוניים מומלץ לנהוג במהירות שלא תעלה על 20-30 קמ"ש. בזמן הנהיגה יש לנהוג בנינוחות על מנת שלא להפר את איזון הרכב. האצה, בלימה, פנייה והחלפת הילוך צריכים להתבצע באיטיות על מנת לשנות מעט עד כמה שניתן את צורת הנהיגה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.