לקראת אישור סופי: דיון סוער על חוק המרכולים

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם דנה ב"חוק המרכולים" – חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירותם של עסקים בימי מנוחה, כהכנה לקריאה שניה ושלישית

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם דנה ב"חוק המרכולים" – חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירותם של עסקים בימי מנוחה, כהכנה לקריאה שניה ושלישית. על פי הצעת החוק, חוקי עזר בעניין זה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים. הסכמת השר תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי מנוחה נדרשת כדי לספק צרכים שהם לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "החוק לא מכריח לסגור חנויות בשבת. תהיה החלטה של הרשות המקומית לסגור – יסגרו. זו החלטה מוניציפלית משולבת, שדורשת אישור שר. יש דברים שהם לא עניין מקומי. לא מדובר על בתי קפה אלא על מרכולים. מחריגים אותם כי יש השלכות רוחב. כשמדובר על פתיחת עסקים בשבת, דיזנגוף ובן גוריון הבינו את המשמעות. בא עכשיו המחוקק ונענה לבעלי עסקים חילונים שטוענים שמרגע שיפתחו מרכול, הפרנסה שלהם הלכה. זו השלכה חברתית רחבה".

ח"כ יעקב אשר: "כמה תוכניות שבאו להיטיב עם אזרחים נפסלו בגלל ערכי טבע. ראש העיר היה מת להרוס שכונה שחיים שם בתנאים איומים ולהקים שכונה חדשה. הרי מועצת העיר הנבחרת יודעת מה טוב לתושבים, ובא מישהו קיצוני בוועדה מחוזית ואומר לא. אתם שואלים למה להשליך את הדמוקרטיה? למה להשליך את השבת? ארץ ישראל הובטחה לנו באותה תורה שציוותה לנו את השבת".

ח"כ לאה פדידה: "אנו לא משני צדי המתרס. אנו בעד לחיות זה לצד זה. זה יבוא לכם הפוך על הפוך. ביוקנעם אין שום דבר פתוח בשבת, וברמת ישי כן. תתחשבו במבנה הדמוגרפי ובצורך שלי ושלך לחיות ביחד, לספק צרכים בלי לפגוע בזכויות. החוק מסרס את סמכות הרשות המקומית. הוא מכפיף בצורה דורסנית ומנכס את השבת לאוכלוסייה מסוימת. בואו ניתן לשבת צביון שמשקף זכות דמוקרטית ומסורתית".

ח"כ יעל כהן פארן: "בביתי אנו שומרים שבת, ודווקא מהמקום הזה, לא יכול להיות שנכפה על אנשים תרבות שלא שלהם. כל קהילה יכולה להחליט לעצמה. גם אני נגד לפתוח את כל החנויות. יש אי שוויון משווע כשרק בתל אביב פתוחים מרכולים. דווקא כשמנסים לשנות את הסטטוס קוו זה גורם לתגובת נגד, להתפרצות של אנטי. היום המצב רגוע ולא כל הערים רוצות לפתוח. בפרדס חנה אין אף בית קפה פתוח".

ח"כ יעל גרמן: "חוק ההסכמה בא ליצור איזון בין חופש דת לחופש מדת, בין שוויון לצורך לשמור על השבת. הרשויות קבעו אופי של כל עיר ושכונה. אם שר הפנים מחליט לפסול חוק עזר הוא צריך לנמק. זה מצב סביר. בית המשפט ניסה למצוא איזון בין ערכים. גם לדעת מי שחושבים שראוי להגביל, החוק הזה לא יאזן. להיפך, הוא יעורר כעס ויגרום שסעים ולא יפתור בעיה".

ח"כ תמר זנדברג: "אני לא זוכרת כזו התעוררות של ציבור. יש בחדר נציגים של למעלה ממאה רשויות שרוצות לציין את השבת בדרכן, לא בדרך של ליצמן, דרעי וסמוטריץ, לבקר בשבת את סבא וסבתא ובדרך לקנות פיצוחים. לעשות מה שבא להם. לא מה שבא לך. הממשלה רוצה לתת להם נבוט בראש. מדובר במיעוט קיצוני וקטן. אם רוצים לדבר על שבת של כולם, במקום ללכת לקרב, בואו נלך לפשרה היסטורית, נלך על סגירת מרכזי קניות גדולים ונאפשר תחבורה ציבורית בשבת".

ח"כ מיכאל מלכיאלי: "לא חרדים יזמו את החוק. לוקחים חוק שלא דתיים יזמו והופכים אותו לנושא חרדים-חילונים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ: "פתיחת עסקים בשבת יחדש את העבדות ויפגע בשוויון של אדם דתי. זו המדינה היחידה ששנאת הדת גוברת על ערכים סוציאליים. חלק קטנטן מהציבור שהשנאה מעבירה אותו על דעתו".

ד"ר שוקי פרידמן, מנהל המרכז ללאום דת ומדינה, המכון הישראלי לדמוקרטיה: "שליש מהמסחר מתנהל בשבת, כך שבפועל, למרות החוקים זה פעל רק לרעת השבת. חנויות שפתוחות בשבת זוכות גם ליותר קונים בימי ראשון ושני, כך ש-35-40% מהפדיון השבועי הוא בזכות פתיחת העסק בשבת. המשמעות היא שגם מי שלא רוצה לעבוד בשבת יש עליו כפיה, בגלל התחרות. החוק הזה לא יועיל וכנראה מזיק. לפני 18 שנה כמעט חוקקנו את חוק השבת, לאחר שהגענו להסכמות, וברגע האחרון רבנים התנגדו. מאז אלפי אנשים עובדים בשבת שלא כחוק. המסחר פרץ כל גבול".

יעקב ברמר, יו"ר פורום המכולות והמינימרקטים: "אתם באים לעסקים קטנים. מתחת העירייה יש 5 סופרים פתוחים בשבת. מי שקונה נעליים בשבת, לא יקנה עוד זוג ביום ראשון בעסק שפתוח על פי חוק. אני לא דתי אבל רוצה ללכת בשבת לים עם הבנות שלי. אני משלם ארנונה 30 יום בחודש ועובד רק 26, ומשלם אותו דבר כמו מי שפתוח 30 יום בחודש. החוק מעוות ושקרי. מי שפותח בשבת קיבל קנסות ולא שילם. רשת שפתוחה בשבת חייבת 7 מיליון קנסות. יש לי למעלה מ-3000 מכתבי תודה מעובדי רשתות שסגרו עסקים בשבת בעקבות המאבק שלי, שמודים לי שיכולים להיות עם המשפחה בשבת".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "ריגשת אותי. אתה לא חרדי. זה קל להגיד חרדים".

הוועדה שמעה את הסתייגויות המחנה הציוני, יש עתיד, ישראל ביתנו ומרצ.

ח"כ לאה פדידה: "אנו מציעים להעביר את הסמכות לרשות המקומית. אנו מציעים: מועצת הרשות המקומית מוסמכת להחליט, תוך התחשבות בנגישות ושמירה על תחרות הוגנת. אנו מציעים גם להחריג בתי מרקחת, ושתהיה לרשות המקומית סמכות לקבוע את אופי החנויות שייפתחו".

ח"כ יוליה מלינובסקי: "אנחנו יהודים. ביום שליש בלילה כל חברי הסיעה נסעו לכותל. זה חשוב לנו ואנחנו לא נגד הדת. אנו בעד חופש הרצון. יש לנו חבר משפחה רב, שמזמין אותנו לארוחות שבת למרות שהוא יודע שאני מגיעה עם רכב ויוצאת לעשן, אבל הילדים שלי שומעים שירי שבת. גם לשלטון המקומי יש שכל ויש רצון ויש יכולת להיכנס לעומק הדברים. הם יודעים יותר טוב מה קורה אצלם בעיר. אולי צריך להציע שאם שני שליש ממועצת הרשות המקומית החליטה, לא יהיה לשר הפנים שיקול דעת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.