לקראת אישור סופי: הבנקים יחוייבו להזהיר לקוחות לפני ביצוע הליכים נגדם

הבוקר (רביעי) אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות יו"ר הועדה חה"כ אבישי ברוורמן לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק המחייבת את הבנקים ליידע את לקוחותיהם בכוונתם להעמיד את ההלוואות שנטלו לפירעון מידי או לנקוט נגדם בהליכים משפטיים משום שלא עמדו בתנאי האשראי שניתנו להם – קודם שיחלו ההליכים בפועל. ההצעה נועדה להגן על לקוחות הבנקים לפני נקיטה של פעולה אגרסיבית וקשה של הבנקים כלפי הלקוחות המתקשים בתשלומים.

ח"כ אורי מקלב הוא שיזם את הצעת החוק יחד עם חברי הכנסת משה גפני ויו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין .

מקלב הסביר את הצעתו "חייבנו את הבנקים לצלצל ללקוח בפעמון חזק ולהתריע בפניו טרם נקיטת פעולות אגרסיביות וקשות כלפי חובותיו לבנקים ולהגדירו כ"לקוח משפטי" מצב שרבים אינם מצליחים להתאושש מכך, התראה זו תהווה הזדמנות אחרונה טרם נקלע למשבר סופי", הוא הוסיף כי "יתרה מכך חשיבות החוק מחודדת שבעתיים משום שברגע שהלקוח מוגדר כלקוח משפטי באופן אוטומטי הריבית שמזנקת ללא פרופורציה לריבית שהתבקשו לשלם בעת קבלת האשראי".

ח"כ אבישי ברוורמן, יו"ר הוועדה אמר על ההצעה כי "הצעה זו ראויה וחשובה ובעיקר מגינה על הלקוחות מפני ריבית נשך".

לפי הצעת החוק החדשה יחוייבו הבנקים להודיע באופן ברור ללקוח כי הבנק שוקל לנקוט בהליכים משפטיים, ויפרטו באופן ברור מהם ההשלכות על הלקוח בדבר העמדת כל חובותיו לפירעון מיידי וסכומי הריבית העומדים להשתנות לרעתו.

עם אישורה של הצעת החוק בועדת הכלכלה תועבר ההצעה למליאת הכנסת על מנת לאשר אותה בקריאה שנייה ושלישית.