לקראת הבחירות :רוב היהודים מרוצים מהמצב ברשות המקומית בה הם גרים

פרק מיוחד מתוך מדד השלום של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל-אביב, המתפרסם היום (ב'), מצא כי שיעור גבוה במיוחד של ישראלים מתכוונים להצביע בבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו מחר. הציבור גם מעורב ומכיר את השמות של המועמדים במקום מגוריו.

להלן עיקרי הממצאים:

מעורבים ומתכוונים להצביע- 81% מהישראלים אומרים שהם מתכוונים להצביע בבחירות לרשויות המקומיות ו-93% אמרו שהם מכירים לפחות את שמותיהם של חלק מהמועמדים המתמודדים לראשות היישוב שבו הם גרים.

שביעות רצון- רוב הנסקרים (54%) אמרו כי הם מרוצים מתפקוד הרשות המקומית במקום מגוריהם. עם זאת, פערים התגלו בתחום זה בין שביעות הרצון של רוב היהודים (57%) לעומת היעדר שביעות הרצון בקרב הערבים (39%).

קשר בין הארצי למקומי- לפי הנתונים, עבור 62% מהישראלים, לא משנה האם המפלגה שלה הם מצביעים ברשויות המקומיות היא אותה המפלגה לה הם מצביעים בבחירות הארציות. בשאלה זו התגלה פער לפי רמת הדתיות של הנשאלים: בעוד שחלק ניכר מהחרדים (50%) והמסורתיים הדתיים (45%) ענו כי חשוב להם להצביע למפלגה לה הם מצביעים ברמה הארצית, רק מיעוט בקרב החילונים (17%), הדתיים (31%) והמסורתיים שאינם דתיים (33%) הקנו לכך חשיבות. יש לציין, כי בקרב רוב הערבים (56%) ישנה חשיבות רבה להצביע בבחירות המקומיות לאותה המפלגה שלה הצביעו בבחירות הארציות.

שחיתות ברשויות המקומיות- מהמדד עולה, כי כמעט שני שליש מהערבים (62%) סבורים שברשות המקומית בה הם גרים ישנן תופעות שחיתות. זאת בעוד שבקרב היהודים שליש בלבד (34%) סבורים כך.

נשים בעמדות הובלה- על רקע מיעוט הנשים המכהנות כראשות ערים בישראל, נמצא דווקא כי 70% מהישראלים סבורים שאין הבדל בין ההתאמה של נשים לגברים לעמוד בראשות עיר. עם זאת, בקרב החרדים (44.5%) והערבים (39%) חלק ניכר סברו כי גברים מתאימים יותר מנשים לתפקיד זה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.