לקראת כישלון בבג"ץ? "המדינה יצרה מפלצת כשתמכה בישיבות"

שופטי העליון דנים הבוקר בעתירות נגד ביטול חוק הגיוס. החלטה עדיין אין, אולם התבטאויותיהם של השופטים מלמדות על מגמה מדאיגה. הנשיאה נאור: "לא הגענו לשלב של גיוס חרדים"

חודשים ספורים לאחר שחגגו את ביטול חוק הגיוס הישן וביטולן של הסנקציות הפליליות, מתברר הבוקר במהלך דיון בבית המשפט העליון כי יתכן והחגיגות היו מוקדמות מידי: הרכב מיוחד של תשעה שופטים בראשותה של השופטת מרים נאור דן בשעה זו בארבע עתירות שהוגשו נגד ביטול החוק הישן וחקיקתו של זה החדש.

בפתח הדיון השמיעה נציגת המדינה, עו"ד דנה בריסקמן, טענות בשבח החוק החדש. לדבריה, "החוק נותן מענה לצורך להגדיל את מספר החיילים החרדים בצה"ל. בחוק יש תפיסה תהליכית והדרגתית לשילוב חרדים בנטל. יש הצלחה בחוק. אנחנו חושבים שבית המשפט לא צריך להתערב".

עוד טענה בריסקמן כי "אם נקודת המוצא שחייב עכשיו להיות שיוון בנטל, אין לנו מה לטעון. החוק עכשיו פוגע בשוויון בנטל. עם זאת, בשנת 2023 חל חוק שירות ביטחון על כולם אבל אני לא יודעת מה יהיה עד אז, אולי יחוקקו חוק אחר. צריך לזכור שהחוק הוא זמני ולתקופת ביניים, תקופה שמטרתה להגביר את השיוויון".

השופטים לא התרשמו מהדברים והשמיעו הערות קשות נגד החוק. "חלק מהנתונים שלכם מכניסים גם חרד"לים או כאלה שכבר אינם משתייכים למגזר החרדי. החוק הגדיר מי שלמדו שנתיים במסגרת חינוך חרדית", אמר השופט ניל הנדל.

מפורש ובוטא יותר היה השופט השופט צבי פוגלמן שאמר: "המדינה יצרה מפלצת כשהשתמשה במדיניות התמיכות בישיבות. אנשים לא הולכים לצבא ולא לומדים לימודי ליב"ה…המדינה לא יוצרת מוטיבציה לשנות את המצב הקיים. אתם ממריצים ויוצרים תהליכים חברתיים בלי מקל. הגישה הרכה הזאת לא עומדת ביעדי הגיוס ואם היא לא תעמוד ביעדים אתם לא פועלים כדי להוריד את התמיכות".

שופטי בג"ץ בדיון הבוקר. צילום: פלאש 90
שופטי בג"ץ בדיון הבוקר. צילום: פלאש 90

ואילו השופט אורי שוהם קבע: "חוק בלי סנקציות הוא חוק פוליטי".

השופטים סרבו להתרשם גם מהנתונים אותם הציגה בריסקמן מהם עולה כי מאז 2007 יש עליה עקבית כל שנה. "נתוני השתלבותם של החרדים בצה"ל מעודדים ואסור ללכת לעימות עם החברה החרדית. יש כאן מסר רך", הוסיפה.

השופטת מרים נאור הגיבה לדברים באומרה: "לא הגענו לשלב של גיוס חרדים"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.