לקראת מלחמה? כדור השלג מתגלגל / פרשנות

התקרית הקשה והנפגעים הרבים לא יותירו לדרג המדיני והצבאי אלא להגיב בעוצמה ולהפגיז מספר רב של יעדי חיזבאללה, המשמעות: לנסארללה לא תהיה ברירה אלא להמטיר אלפי טילים על ישראל, בישראל מתחבטים כיצד להגיב • מנחם ישראלי עם פרשנות צבאית

התקרית החמורה בגבול לבנון, מעמידה את מדינת ישראל במצב שעשוי להתגלגל לקראת מלחמה אפשרית שסופה לא ישוער.

האירוע הקשה ומספר הנפגעים, לא יותירו לדרג המדיני והצבאי אלא להגיב בעוצמה ולהפגיז מספר רב של יעדי חיזבאללה, המשמעות: לנסארללה לא תהיה ברירה אלא להמטיר אלפי טילים על ישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נמצא לפני סיום מערכת בחירות, אך לצד החשש מהסלמה, נתניהו לא יוכל לעבור לסדר היום ויורה למערכת הביטחון להגיב בחומרה על האירוע. ההתלבטות המרכזית, כעת, היא האם להגיב בצורה נקודתית או שמא להפגיז מספר רב של יעדי חיזבאללה.

נתניהו ,יאמר לשבחו, מאופק הרבה יותר מאולמרט, שבשעתו הגיב מ"הבטן" והחליט לצאת למלחמה. ביבי במקרים כאלו דומה יותר לברק: שקול יותר, ומאופק. אך התקרית הקשה –  לא תותיר לו ברירה אלא להגיב בעוצמה, שעלולה להביא להחרפה.

אם כך, לאן הולכים מכאן? במידה וצה"ל יגיב בעוצמה, וחיזבאללה יבליג- מה טוב. אך כפי הנראה, נסראללה לא יוכל להבליג מול מתקפה עוצמתית של ישראל, בשל כך, ישראל נערכת לסיבוב הסלמה מול החיזבאללה. חיזבאללה, מצידם, כבר הודיעו שהם מתכוננים למלחמה.

לסיכום: שני הצדדים מעדיפים להימנע ממלחמה, אך כדור השלג במזרח התיכון הוכיח יותר מכל, כי אין אפשרות להימנע לחלוטין ממלחמה שאף אחד אינו יודע כיצד תסתיים.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.