לקראת סיום המשבר? נתניהו ישוחח עם מלך ירדן

נתניהו צפוי לדבר היום עם המלך עבדאללה בניסיון לסיים את הפרשה, גורמי הביטחון נמצאים כל הזמן בקשר עם המאבטח וחבריו, שנמצאים בשגרירות

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לשוחח עם המלך עבדאללה בניסיון לסיים את הפרשה. במקביל, גורמי ביטחון שונים מנהלים שיחות רצופות עם עמיתיהם מהצד הירדני בניסיון  להביא לסיום הפרשה.

גורמי הביטחון נמצאים כל הזמן בקשר עם המאבטח וחבריו, שנמצאים בשגרירות, ושומרים איתם על קשר רציף לאור הסכנה המוחשית.

שגריר ישראל בעמאן לשעבר ועודד ירון הסביר בראיון לחדשות 2 על התרחיש הצפוי בימים הקרובים. "הירדנים לא יכולים לחקור את המאבטח ללא הסכמה של הממשלה הישראלית", הוא מנמק. "יש אמנה משנת 1934, ששומרת על זכויות של נציגים דיפלומטים. אם ממשלת ישראל רוצה, היא יכולה להתגמש על ידי כך שהיא מתחקרת ומעבירה את זכות החקירה לממשלת ירדן".

ירון ממשיך ואומר כי ירדן "יכולה לעשות צעד נוסף ולהגיד שבנוכחות נציגות ישראלית יתשאלו את המאבטח כדי לאפשר לממשלת ירדן להציג כלפי עצמה וכלפי הציבור בירדן שהיא הייתה מעורבת בחקירת הפרשה, והיא מצאה את העובדות כמאפשרות לה לשחרר אותו. הפתרונות היצירתיים תלויים במדינות".

מוקדם יותר דיווחנו כי בישראל מסרבים לאפשר את חקירת איש האבטחה הישראלי הבכיר שנדקר על ידי מחבל וניטרל אותו – על ידי הרשויות הירדניות.

האירוע התרחש בביתו של איש האבטחה, אליו הובילו פועלים ירדניים ריהוט. אחד הפועלים הפתיע את איש האבטחה כשהגיע מאחוריו, ודקר אותו במברג. הישראלי הצליח לסגת כמה צעדים לאחור, ירה בדוקר והרג אותו. אדם נוסף ששהה בדירה מת גם כן במהלך האירוע.

צוות השגרירות פונה ברובו לישראל, אבל הירדנים אינם מאפרים לאיש האבטחה לעזוב את המדינה, חרף חסינותו הדיפלומטית. השלטונות בעמאן דרושים לחקור אותו – ככל הנראה כדי להצדיק את גרסתם הטוענת כי מדובר באירוע פלילי וכי הישראלי הוא זה שרצח את מי שניסה לדקור אותו.

בירושלים מסרבים לאפשר את חקירת איש האבטחה, והדבר גורם להתדרדרות ביחסי שתי המדינות – שמצויות במתיחות חמורה על רקע אירועי הר הבית.

חשוב לציין שאיש האבטחה, מעצם היותו חבר בצוות השגרירות, נהנה מחסינות דיפלומטית במסגרת 'אמנת וינה' אבל ירדן מתעניינת פחות בנושא ודורשת לחקור אותו. נכון לעכשיו אין שום הסכמות בין הצדדים.

המודיעין הירדני פירסם הודעה לפיה נסיבות האירוע אינן ברורות דיין והן נחקרות, ומסקנות יימסרו רק בתום החקירה.

במערכת המדינית אומרים כי יפעלו מול הממשל הירדני כדי לסיים את הפרשה במהירות. גם הקבינט המדיני בטחוני נדרש לנושא במהלך ישיבתו הלילה – והוא יתכנס לדיון נוסף במהלך היום.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.