לקראת שביתה כללית? יו"ר ההסתדרות: "יהיה מאבק הכי קשה שאני יודע"

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, דורש להעלות שכר המינימום, לצמצם תופעת עובדי הקבלן ולהגביר העסקת עובדים עם מוגבלות. "ההסתדרות תיאבק למען השינוי החברתי וכל הוועדים יתייצבו למאבק; אנחנו בנקודת מבחן וזו המלחמה הכי חשובה"

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן רומז על שביתה כללית במשק בעוד כשבוע וחצי: "אם נצליח בלי שביתה – זה יהיה הכי טוב למשק, אם לא תהיה ברירה ונצטרך להיאבק על זה – אני אעשה את המאבק הכי קשה שאני יודע רק בשביל שיהיה כאן שינוי אמיתי", אמר היום (ב') במהלך דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת.

כזכור, ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במשק ביום שלישי בשבוע שעבר, מה שמאפשר לה מבחינת החוק לפתוח בשביתה כללית כבר בעוד שבוע וחצי.

הדיון היום בכנסת הוקדש להעלאת שכר המינימום. ניסנקורן דורש מהמדינה להעלות את שכר המינימום בכ-25% מ-4,300 שקל בחודש ל-5,300 שקל בחודש – מה שיעלה למדינה כ-6 מיליארד שקל.

לדברי ניסנקורן, "ב-10 השנים האחרונות התוצר עלה בעשרות אחוזים והחלק של השכירים ירד מ-68% ל-62%. לאן הלך ההפרש? לבעלי ההון. יש פחות רווחה, פחות בריאות ופחות חינוך. אנשים מדברים פה על איזונים אבל האיזונים הופרו מזמן וצריך להחזיר אותם. אם יש צורך במאבק, אז זה יהיה במאבק. השביתה היא בסך הכול כלי, היא לא מטרה. המטרה היא לשפר את התנאים אבל אני לא אסכים למשוך את הסיפור הזה. ההסתדרות תיאבק למען השינוי החברתי. כל הוועדים יתייצבו למאבק", אמר.

יו"ר ההסתדרות גם קובל על תופעת עובדי הקבלן: "כולם אומרים שזו תופעה חמורה אבל משרד האוצר חושב אחרת והוא שולט בעניין הזה שנים", לדבריו. "אני לא מבין איך המדינה מעזה לא להיות הראשונה שמעסיקה באופן ישיר את העובדים? לא מבין איך מורים, אחיות, רופאים הם עובדי קבלן? אנחנו מדברים על הליבה. אנחנו בנקודת מבחן וזו המלחמה הכי חשובה.
"הממשלה, השרים, שר האוצר, כולם – צריכים להחליט מה אנחנו רוצים שיהיה פה – מדינה של עניים? מדינה של עובדי קבלן? מדינה שמזלזלת בחלשים? הם צריכים להחליט מה הדרך שלהם ולא להתחבא מאחוריה. אני בחרתי שההסתדרות תהיה תנועה חברתית, זאת לא סיסמה. אני בכוונה לא הלכתי על סכסוך כוללני אלא על שלושה דברים ספציפיים כדי להוכיח שאפשר לעשות שינוי ספציפי – שכר המינימום, צמצום תופעת עובדי הקבלן והעסקת עובדים עם מוגבלות".

בנושא של העסקת עובדים עם מוגבלות, ניסנקורן הוסיף: "העובדה שהמדינה לא לקחה על עצמה את המינימום של 3% (כמו בהסכם שנחתם במגזר הפרטי) זו תעודת עניות שאי אפשר להבין אותה. זה חלק מהסכסוך הכללי ואני לא ארד מהסכסוך עד שגם הנושא הזה ייפתר. מדינה צריכה לשמש כאן כדוגמה. אני ביקשתי משר האוצר שיקצו לשירות התעסוקה 12 עובדים עם מוגבלות שיפעלו למען שילוב עובדים עם מוגבלות. שר האוצר הבטיח שהוא יקצה שמונה. בסוף הקצו שניים – זו בושה ואני לא אנוח עד שלא יקצו לפחות את כל השמונה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.