לקראת שבת: המפתח בידנו

פרשת 'פינחס' נקראת בתוך 'ימי בין המצרים' ולא בכדי, אלא יש קשר הדוק בין השניים. וזאת משום שגם הגלות וחורבן 'בית המקדש', החלו אך בפרצה קטנה, שנוצרה בחומת ישראל-החומה שהבדילה בינם לבין שאר העמים. וכשם שפינחס, נכדו של אהרון הכהן הצליח להשכין שלום בין אלוקים לעם ישראל, כך ניתן גם לנו הכוח להביא את השלום האמיתי ולגלות את הגאולה הצפונה דווקא באירוע החורבן.

תחילת 'ימי בין המצרים' שנפרשים על פני 21 יום, תחל ביום שלישי הקרוב, יום שבו הובקעו חומות ירושלים. בימים אלו אנו נוהגים במנהגי אבלות, ונוהגים כל ישראל שלא להאזין לשירים המשמחים ומרקידים את האדם, לא לערוך שמחות ולא להסתפר. חז"ל מלמדים אותנו, שלמרות שהימים הללו הם ימים קשים מכאיבים, בתוך תוכם מסתתר טוב אמיתי שבבוא הגאולה יתגלה. והטוב הזה יהיה כה גדול, עד שבאמצעותו נבין, כי למענו היה כדאי לסבול את ימי הצער והחורבן. זו הסיבה שנהוג לכנות את ימי 'בין המצרים', בשם 'שלושת השבועות', הרומזים ל'בית-המקדש' השלישי.

הדבר דומה לאוצר של אבנים טובות, הסגור בתיבה נעולה, שהמפתח לתיבה נמסר לכל אחד שיכול 'לסובב את המפתח' ולגלות את כל האוצרות החבויים בו. וזה יקרה רק כאשר נשכיל ליותר אהבת ישראל, סבלנות וסובלנות ומעשים טובים.

 

חד וחלק:  קל לקנות שונא – אך את האוהב קשה לקנות.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.