לקראת שבת: מפקד אוכלוסין – טורו של הרב יעקב גלויברמן

כל חומש 'במדבר' נקרא בשם 'ספר הפיקודים', על שם הציווי הראשון של אלוקים למשה רבנו, לערוך מפקד אוכלוסין של העם במדבר סיני. נשאלת השאלה מדוע אלוקים זקוק למפקד בכדי לדעת את מספר בני ישראל? משיב על כך רש"י: זאת בכדי לבטא את האהבה והחיבה של אלוקים לעם ישראל. כמה דרכים יש לנו בהן אנו שופטים את האחר? אפשר לשפוט אדם לפי כישרונותיו, נטיות-לבו, ייחוסו, מעמדו החברתי ומצבו הכלכלי. כל אדם תופס מקום בהתאם לתכונות המצויות בו.

העשיר עלול לאבד את כל מעמדו אם יתרושש, והחכם יישכח במקרה שלא יהיה צורך בחוכמתו. אך אם לא נשפוט אנשים על פי תכונותיהם, נגלה שאין שום הבדל בין איש לרעהו-כל אחד הוא אדם באותה מידה ממש. ולכן אלוקים ביקש לבטא באמצעות מפקד האוכלוסין, שאהבתו של אלוקים לעם ישראל איננה נובעת מהתכונות המיוחדות של עם ישראל, אולם, אהבה זו עלולה להתבטל כאשר נאבד את זהותנו הבסיסית כבני אדם, ונפסיק לקיים מצוות בין אדם לחברו. ולכן ציווה אלוקים לפקוד את בני-ישראל ולהדגיש את הקשר שלו אליהם, ללא הבדל בין אדם לאדם.

ואם אלוקים אוהב אותנו כך ללא הבדל בין מעמדות, גם אנחנו אמורים להרבות באהבה ובאחדות לסובבים אותנו ללא כל סיבה מיוחדת. כך נערכו בני ישראל לקראת קבלת התורה בהר סיני.

חד וחלק: המחלוקת כחור בצינור – אם יתוקן, מיד יגדל החור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.