לקרוא ולא להאמין: מה אומרים הסימונים על בקבוקי השתייה שלנו?

ממלאים מים בבקבוקי פלסטיק שמחזרתם בעצמכם? יכול להיות שאתם מכניסים רעלים לגופכם. איך תדעו אילו בקבוקים מתאימים יותר לשימוש חוזר? לירון רבינוביץ׳

פלסטיק הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר בחיינו, וכמקור שמו ביוונית – פלסטי – הוא נוח לעיצוב. תעשיית חומרי האריזה, ובתוכה תעשיית בקבוקי המשקאות, צורכת כשליש מכלל חומרי הפלסטיק המיוצרים בעולם. היותו גמיש ומחירו הנמוך יחסית, הופכים אותו לנפוץ גם בתעשיות הבנייה והרכב ברחבי העולם. מגוון החומרים הנכנסים לקטגוריית העל "פלסטיק", נחלקים לסינתטיים וסינתטיים למחצה וההבדל בניהם הוא בשיעור המרכיבים ובשיטות עיבוד החומרים שמשתנות אף הן, אך מבוססות על חום ולחץ גבוהים.
בקבוקי המשקאות מיוצרים מכמה סוגי פלסטיק שונים, חלקם בטוחים לשימוש חוזר, אחרים פחות בטוחים ועד מסוכנים ביותר. בפעם הבאה שאתם קמים להביא מים, אולי כדאי לשקול לגשת לבר המים עם כוס. אך בכל זאת, לא מכל הבקבוקים אפשר להימנע, אז לפחות תוודאו שאתם יודעים איך לקרוא את הסימנים ומאילו מהם כדאי להישמר?
1. PET \ PETE

כמו שחלב טרי זקוק לבקבוק מפוסטר כדי להישמר בצורה הטובה ביותר, כך בנוגע למילוי בקבוקים שבתחתיתם הסימון לחומר PET זהו החומר הנפוץ ביותר בבקבוקי השתיה והוא מסמן לנו שכל שימוש חוזר בבקבוק עלול לעלות לנו בחוסר איזון הורמונלי בגוף. זאת ועוד, חומרים מסוכנים ישתחררו גם בחשיפה לחמצן וטמפרטורה גבוהה.
2. HDP \ HDPE

חומר פלסטי קשיח יותר, כמו זה שמשמש לבקבוקי חלב ושמן. בשונה מהפי.אי.טי, חומר זה כמעט ואינו משחרר כימיקלים, ולכן נחשב למשמעותית פחות מזיק. בבקבוקים אלו ניתן לאחסן מים קרים, ולחטא באופן קבוע.

PVC\ 3V3.
פלסטיק גמיש מסוג פי.וי.סי נפוץ בניילון נצמד ובשקיות אוכל. ציון חומר זה על האריזה פירושו שאתם עלולים להיות חשופים לשני כימיקלים רעילים, אם אתם משתמשים במוצרים אלו על בסיס יומי, דעו שיש מוצרים חלופיים שאינם מכילים חומרים רעילים. שימוש בהם יכול לחסוך לכם בעיות בריאות ממש לא נעימות בלשון המעטה.
LDPE4.

אם באריזות מוצרי מזון עסקינן – אז הישמרו במיוחד מחומר זה שמכיל כימיקלים רעילים במיוחד. אם בבקבוקים עסקינן – אם תמצאו אחד כזה, שמרו עליו היטב.
PP5.

פלסטיק בצבע לבן חצי-שקוף, שנחשב לבטוח באופן יחסי, אם מתחשק לכם להדיח את בקבוק היוגורט-תות, או שמצאתם שיטה יצירתית לשאת מים בגביע לבן.
PS6.

אוהבים על האש? להבא אולי עדיף שתימנעו משימוש בכלים חד פעמיים, אלו עשויים לרוב מפוליסטרין, פלסטיק זול יחסית שבמגע עם חום משחרר כמה חומרים מסוכנים.
PC7.

בקבוקי המים הקשיחים יותר, אלו עם העיצובים הספורטיביים, עשויים מהחומר המסוכן ביותר, ואותם עדיף שלא תמלאו שוב.

השורה התחתונה פשוטה

בקבוקים המסומנים במספר (או הסימן התואם) 2, 4 ו-5 בטוחים לשימוש חוזר, אבל שמרו בהם מים קרים בלבד והקפידו לחטא אותם מדי פעם. כלי אחסון אחרים הממוספרים כך בטוחים גם לאחסון מזון, אבל שום דבר לא בטוח באמת לחימום במיקרו. הכי מסוכנים לאחסון מזון או נוזלים הם 3 ו-7, הימנעו משימוש חוזר באלו למען בריאותכם. בכל הנוגע ל-6, קיימים סיכונים, אך ברמה נמוכה יותר, גם בזכות נדירות השימוש, מומלץ להימנע דווקא מטעמי איכות הסביבה, ומי שחייב חד-פעמי יכול לבחור לקנות סרוויס למנגל מחומרים ממוחזרים.

ומה עוד תוכלו לעשות כדי לשמור על הבריאות בעידן הפלסטיק?

פלסטיק כל כך נפוץ שקשה להימנע ממנו כליל, אבל יש כמה דברים שאפשר לעשות אחרת ביום יום. למשל כפי שציינו בהתחלה – את המים שאתם ממלאים מהברז הביתי או בר המים במשרד – השתדלו למלא בכוס זכוכית במקום בבקבוק המשומש. אם אתם מחזיקים כלי פלסטיק בבית שקשה לכם להיפרד מהם, היפרדו לכל הפחות מאלו השרוטים. כשכלי או שקית ממותגים כ״בטוחים לשימוש במיקרו״ הכוונה היא שהפלסטיק ממנו הוא עשוי לא ישנה צורה במהלך החימום. במובן הזה וזה בלבד הוא אכן ׳בטוח לשימוש במיקרו׳. ומה עוד? אל תשתו מבקבוקים, גם אם סגורים וחדשים, אשר בילו זמן בשמש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.