לראשונה באוקראינה: ראש ממשלה יהודי

היסטוריה באוקראינה. ולדימיר גרויסמן, ידידו האישי של רבה של העיר וויניצא הרב שאול הורביץ, נבחר לראש ממשלת אוקראינה. הרב הורביץ: "אנו רואים בכך סגירת מעגל, יהודי חם נכד לניצולי שואה התמנה לתפקיד כה בכיר באוקראינה, ואנו מתפללים ומקווים שה' יהא בעזרו והוא יצליח בתפקידו הרם"

הפרלמנט האוקראיני אישר היום (אתמול), ברוב מוחץ של 250 חברי פרלמנט, את מינויו של ולדימיר גרויסמן, לכהן בתפקיד הרם של ראש ממשלת אוקראינה.

ולדימיר גרויסמן, הינו יהודי בן 38, יליד העיר ויניצא שבאוקראינה, שהחל את הקריירה שלו כאיש עסקים ושימש במספר תפקידים ניהוליים חשובים. בגיל 28, נבחר לראש העיר ויניצא, ובהמשך מונה לשר השיכון והפיתוח של אוקראינה. בשנה האחרונה הוא מכהן כיו"ר הפרלמנט האוקראיני, ועתה כאמור העפיל לראשות הממשלה.

ידידו האישי של גרויסמן, רב העיר ויניצא ושליח חב"ד הרב שאול הלוי הורביץ, אמר בעקבות המינוי: "ולדימיר גרויסמן, כיהן במשך מספר שנים כראש העיר בוויניצא, ובכל משך שנות כהונתו כראש העיר שימש כידיד נאמן לקהילה היהודית, ודלתו פתוחה תמיד לסייע בכל עניין. גרויסמן הוא יהודי מוכשר מאוד שטיפס במעלה ההר והגיע לאן שהגיע, ולא בכדי הוא צפוי כעת להיבחר לתפקיד הרם של ראש ממשלת אוקראינה".

"גרויסמן הוא נכד לניצולי שואה. סבו וסבתו, בני עיירה יהודית הסמוכה לוויניצא, נלקחו יחד עם יהודי העיירה כצאן לטבח לגיא ההריגה, וכשהנאצים ימ"ש החלו לירות בהם ולטבוח בהם, ניצתו מכדורי המרצחים בדרך נס. הם שכבו בין הגופות כל הלילה והתחזו למתים, וכך ניצלו".

"ולדימיר מעולם לא הסתיר את יהדותו", ממשיך ומדגיש הרב הורביץ, ואף דואג להדגיש במה התבטא הדבר הלכה למעשה. "גרויסמן מניח תפילין מדי בוקר במשרדו, משתתף בקביעות בחיי הקהילה היהודית ומכבד בנוכחותו את כל האירועים שאנו מארגנים".

"ללא ספק, אנו רואים בכך סגירת מעגל, של יהודי שהיטיב עם אחיו כראש העיר של ויניצא, ועתה התמנה לתפקיד כה בכיר באוקראינה. אנו מתפללים ומקווים, שה' יהא בעזרו, והוא יצליח בתפקידו הרם. יש כאן כמובן גם מסר מדהים, כי גם באוקראינה יכול יהודי להיבחר לתפקיד שכזה".

יצוין, כי העיר ויניצא, שמונה היום כ – 400,000 תושבים, נחשבה עד לפני מלחמת העולם השנייה כאחת הערים היהודיות הגדולות באוקראינה. הקהילה היהודית שבה בימים שלפני המלחמה, מנתה כ- 36% מכלל האוכלוסייה. כיום, מהווים היהודים שבה רק כ- 0.5% בלבד, והם מאוחדים תחת הקהילה היהודית הגדולה בעיר, הכוללת שלושה בתי כנסת, מקווה טהרה, בית ספר "אור אבנר", בית חב"ד במרכז העיר, בית תמחוי ועוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.