לראשונה בישראל החל לפעול קואופרטיב חקלאי שעיקר השליטה בו היא בידי חקלאים

פירות וירקות שנשארים בתום המכירה, מוקצים למשפחות במצוקה

לראשונה בישראל החל לפעול קואופרטיב חקלאי שעיקר השליטה בו היא בידי חקלאים. אלו מבקשים לעקוף את דמי התיווך שבין החקלאי לציבור ובכך לאפשר קיום בכבוד לחקלאים ומחיר הוגן לצרכנים. עיריית ראשון לציון היא הראשונה בישראל להרים את הכפפה, לארח את המיזם בעיר ולתמוך בחקלאים.

מי שעומד מאחורי היוזמה אלה הם ברק אומגה ותומר ריטרסקי. ברק הוא חקלאי מהמושב פארן שבערבה שעמד מאחורי "מחאת הפלפלים". בשנת 2014 הוא החליט שמספיק לו, המחירים שהציעו לו רשתות השיווק הגדולות עבור הפלפלים שגידל לא כיסו את עלויות הקטיף. הוא וחבריו נאלצו לעקור את הגידולים בשדות, עליהם עמלו, ולהשליכם בכאב לב. פערי התיווך שבין החקלאי לצרכן היו מגיעים לעיתים למאות אחוזים. יחד עם תומר ריטרסקי ,עו"ד במקצועו, התגבש השלב הבא להתמקד בגידול התוצרת ולא בשיווקה תוך קבלת תמורה הוגנת לעמלם ומצד שני תאפשר לציבור ליהנות ממיטב התוצרת החקלאית הטריה עד לפתח הבית. כך למעשה נולד פארמוביל שמציב נקודות מכירה ניידים במרכזי השכונות. בכדי שהמכירה תתבצע במהירות וביעילות, המוצרים נמכרים באריזות מוכנות ואיכות גבוהה.

פירות וירקות שנשארים בתום המכירה, מוקצים למשפחות במצוקה. מהנתונים הראשונים מהשטח עולה כי בכל יום נמכרו בין שלושה לחמישה טון של פירות וירקות. בתום שלב הפיילוט והפקת הלקחים, יבחן המיזם ועל פי דרישה תורחב הפעילות לשכונות נוספות בעיר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.