לראשונה -הצעת חוק שתטיל אחריות על עבודת שיפוצים

) מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת 'כולנו' אשר תטיל אחריות על עבודת שיפוצים. ח"כ פולקמן "הצעת החוק תייצר שקיפות ותרבות חדשה ותעודד את הציבור לעבוד עם שיפוצניקים שייקחו אחריות".

היחסים בין 'שיפוצניקים' ומי שמזמין אותם לעבודה מוסדרים לרוב בהסכם בין הצדדים, וחלים עליהם דיני צרכנות וחוזים כלליים. אלא שלעיתים מבצעי העבודות נוהגים ברשלנות ואינם מבצעים מלאכתם נאמנה או שלא בהתאם לסיכום בין הצדדים. בנוסף עלולות להתגלות תקלות בעבודות השיפוצים רק בחלוף תקופה ממועד סיום השיפוצים, ואז מי שהזמין את העבודה יכול להיתקל בקושי להוכיח את הקשר בין עבודת השיפוץ והליקוי שהתגלה.

הצעת החוק החדשה, אותה הגיש ח"כ פולקמן, בשיתוף משרדי השיכון והמשפטים, ובסיוע התאחדות קבלני השיפוצים, עברה עתה בקריאה ראשונה, ומציעה לעגן בחקיקה את אחריות המבצע לתקלות בשיפוצים על עבודה בגובה 44 אלף שקלים לפחות.

על פי ההסדר המוצע בחוק, כל עוד לא התנו הצדדים אחרת, קבלן השיפוצים יהיה אחראי לכל ליקוי שנתגלה בעבודת השיפוצים שביצע למשך תקופת האחריות הקבועה בחוק לגבי נכס חדש מקבלן. הקבלן יוכל לקבוע תקופת אחריות שונה מזו הקבועה לגבי נכס חדש, אך תקופה זו לא תפחת משנה. במקביל, במידה וניתן לתקן את התקלה אשר התגלתה, קובעת הצעת החוק כי הקבלן יקבל הזדמנות נאותה כדי להשלים תוך זמן סביר את מלאכת השיפוץ, ולא יקבל תמורה על מלאכת התיקון.

מטרת הצעת החוק היא למנוע הפקרות ולהגן על צרכנים מפני עבודות של 'חאפרים' כאשר לא פעם נתקלים צרכנים בבעיה כאשר אינם יודעים מהן הזכויות שלהם מול קבלן השיפוצים ומעתה תחול האחריות בין אם ההתקשרות נעשתה בחוזה בכתב או בסיכום בעל פה. הצעת החוק החדשה תחול על כלל קבלני השיפוצים, רשומים ושאינם רשומים, וקובעת כי מבצע העבודה יהיה חייב לציין מפורשות את תקופת האחריות על העבודה, כאשר חובתו כאמור היא לתת שנת אחריות אחת לפחות.

ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת 'כולנו' אמר לאחר אישור הצעת החוק כי "עשינו הלילה צעד נוסף בחקיקה להגנת הצרכן- החוק החדש יקנה רשת ביטחון מינימאלית למי שמזמין עבודת שיפוצים וקצת שקט נפשי. הצעת החוק תייצר שקיפות ותרבות חדשה ותעודד את הציבור לעבוד עם שיפוצניקים שייקחו אחריות. מעבר לחובת האחריות לביצוע העבודה, יסייע החוק להעלות ולחזק את איכות הענף של קבלני השיפוצים ולהבדיל בין בעלי מקצוע אחראים לבין חאפרים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.