לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה: פולין משיבה נכסי יהודים

ניצולי שואה יוכלו לתבוע בתים שגזלו מהם הנאצים בפולין כך הודיעה עיריית ורשה, שפרסמה רשימה של 2,613 בתים שנגזלו על ידי הנאצים – אבל בלי שמות הבעלים. הפולנים הציבו מגבלות קשות. יש לכם נכס בפולין? כנסו לבדוק.

ניצולי שואה יוכלו לתבוע בתים שגזלו מהם הנאצים בפולין כך הודיעה עיריית ורשה, שפרסמה רשימה של 2,613 בתים שנגזלו על ידי הנאצים – אבל בלי שמות הבעלים.

בנוסף,  חוק חדש לפני חודשיים שחוקק בפרלמנט, לפיו יוכלו ניצולי שואה ויורשיהם להפעיל את תביעותיהם מחדש, אבל לזמן מוגבל של חצי שנה.

למאגר המידע על רשימת הבתים

עיריית ורשהה אמנם נזכרה אחרי 80  שנה לפצות את היהודים  אך הציבה תנאים נוקשים שיכשילו את היהודים ויגבילו את האפשרות לתבוע את המגיע להם.

 המגבלות שהוצבו: 6 חודשים להגשת תביעות 3 חודשים להוכיח זכויות בנכס
אחרי 9 חודשים – הנכסים יוחזרו לבעלות העירייה או לאוצר המדינה

ראשת ממשלת פולין, שביקרה בישראל, סירבה בכל תוקף לדון על התחייבות ממשלתית להחזרת נכסים ורכוש.

ניצולי שואה רבים שחזרו לפולין הגישו לאחר 1945 תביעות רכוש תחת צו קומוניסטי שגזלו את נכסיהם, התביעות נדחו או לא נפתרו, וניצולים רבים ובני משפחותיהם, 70 שנים מאוחר יותר, כלל לא יודעים שהם יכולים להמשיך בתביעותיהם.

 

בשל כך, הוקם  מאגר נתונים שנועד לעזור לניצולים ויורשיהם לזהות את רכושם, זאת על מנת שיוכלו להפעיל מחדש את תביעותיהם, לפני שממשלת פולין תשתלט באופן סופי על הנכסים. המאגר של איל"ר יוצר לראשונה התאמה בין רישומים היסטוריים שונים של העיר ורשה כדי לאפשר למשתמשים לחפש את שמותיהם של בני משפחה או כתובות בניין בוורשה.

 

"השתמשנו בטכנולוגיה מודרנית כדי לתקן עוולות היסטוריות", אמר יו"ר ועדת התפעול באיל"ר, גדעון טיילור. "עלינו להבטיח כי ייעשה צדק עם ניצולים אלה ויורשיהם וכי הם יקבלו את רכושם חזרה או פיצוי כספי על בתים או עסקים שהיו בבעלותם או בבעלות הוריהם, שנלקח מהם שלא כדין".

טיילור ציין כי חוק ורשה מעיד על בעיה גדולה בהרבה הנוגעת לניצולי שואה מפולין. "פולין היא המדינה היחידה באיחוד האירופי שנכשלה בהעברת חוק לאומי המתייחס לרכוש פרטי שנלקח שלא כדין בתקופת השואה או הולאם לאחר מכן," אמר טיילור. "אנו קוראים לממשלת פולין לעשות את הדבר הצודק עכשיו, להשיב או לפצות ניצולים ויורשיהם, כמו גם, בעלי נכסים יהודים ולא-יהודים אחרים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.