לרגל העצמאות: הסכם השלום של דב הלברטל

ההשקפה החרדית על המדינה, ירושלים והשלום מאת: דב הלברטל

 

מדינת ישראל תתקיים בצד מדינה פלסטינית. לא תהיה ברירה. השאלה רק מתי זה יקרה, וכמה קורבנות וכמה דם יישפך חלילה עד אז. זו הייתה צריכה להיות גם השאיפה של ההשקפה החרדית.

כי ישנם שני ערכים שאותם מאדירים במסורת הדורות: לימוד תורה ופיקוח נפש. במצב הפוליטי הנוכחי, מדינת ישראל מאוימת בכל גבולותיה. כל אירוע קטן, יכול להצית ברגע את המדינה. בין אם אלו מחבלים שנהרגו במצעד בעזה, או פעולת תגמול על הפצצה בסוריה.

יש רק פתרון אחד למצב זה של פיקוח נפש – הסכם שלום עם הפלסטינים. בלי לפרט מידי, ההסכם ייראה כך: חזרה לגבולות 67, עם סיפוח גושי ההתיישבות, וחילופי שטחים בהתאם. המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת. ירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין, והיא תכלול את כל השכונות הערביות. זכות השיבה תהיה סמלית. האגן הקדוש, העיר העתיקה והר הבית, יהיו בנאמנות של מדינות שונות, יחד עם ישראל והפלסטינית, ויינתן חופש תנועה לכל בני הדתות.

ההסכם הזה מקובל על הפלסטינים. אולמרט לא היה רחוק מכך. במובן זה, מבחינה ההשקפה החרדית, אולמרט עדיף כראש ממשלה על נתניהו, שרק מנציח את הסכסוך, ומסכן את העם היהודי. דווקא החרדים צריכים לשחור לכך שיבוטל הקלון של אולמרט, והוא יחזור להיות ראש ממשלה. כי הוא עונה, לאין שיעור יותר, על הערכים האמתיים של העולם החרדי, יותר מאשר נתניהו.

זה לא נתפס למה רבים בעולם החרדי נרתעים משלום זה. וכי בתפילות על ירושלים, אנחנו מתכוונים לשכונות אבו דיס, ג'באל מוכאבר ומחנה הפליטים שועפט, על מאות אלפי הערבים שבהן? זו ירושלים המאוחדת שאנחנו שוחרים בתפילותינו וחזוננו? מי צריך אחריות  על חצי מליון ערבים בירושלים, שחלקם שונא יהודים והיה שמח חלילה בהשמדתם? מי צריך את זה?

ומה שמהלכים אימים, שאם תהיה מדינה פלסטינית, זה יסכן את מדינת ישראל. אין שטות גדולה מזו. מי יסכן? איימו שדעאש ישתלט שם. אבל דעאש כבר לא קיים. מאיימים שחמאס ישתלטו. אבל שוכחים שזו תהיה מדינה, ששונאת את חמאס יותר מאשר היהודים. והרי יש דינמיקה לשלום. ברגע שתהיה להם מדינה, יהיה להם הרבה מה להפסיד.

וההישגים יהיו מדהימים. שהרי כל העולם הערבי יכרות הסכמי שלום עם ישראל. העולם כולו יעמוד אז לצידנו. לא יהיו חרמות. המזרח התיכון והעולם ייפתח. יהיה זינוק כלכלי אדיר. יהיה ביטחון. יהיה שלום ובעיקר, לא יהיו קורבנות אדם ושכול.

מה לא טוב בתוכנית הזו? המגזר החרדי היה צריך להיות ראש וראשון לשוחרי תוכנית השלום הזו, שתאדיר את אפשרות לימוד התורה ותבלום את פיקוח הנפש. אז מקסימום יהיה פחות קל לבקר במערת המכפלה. המחיר הזה לא כדאי?

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דב הלבר-'טרול' = חצרוני בלבוש דתי

  דב הלבר-'טרול'חצרוני בלבוש חרדי

  פושט'ער איד |
  הגב
 2. זאת לא דעת החרדים. זאת דעת הליטאים

  ישנם רבנים שכבר מזמן אמרו שהסכמי שלום עם הפלסטינים לא אמינים ואין להם שום קיום

  יוסי |
  הגב
 3. הצילו אותנו ממנו

  מה עשינו???? שהחזרתם לנו את הקשקשן שמדבר על גדולי ישראל????? מעדיפים "הסכם שלום" עם מר הלברטל ושיעזוב אותנו לנפשינו בשקט, אנא תעזרו לנו אין חשק להיכנס לאתר שהוא כאן…

  אבי |
  הגב
  • שכחת את המכתב של הרב שך זיע"א

   כידוע כתב הרב שך ואיתו הצטרפו גדולי הדור כמדומני שגם הר5ב אליישיב זיע"א שפרס וראשי השמאל אין את האחריות הדרושה לנהל את כלל ישראל ובפרט בענייני פיקוח-נפש.. והם יעמידו את כלל ישראל בסכנה.. למרות שהרב שך והסטייפלר עודדו את בגין להסכם השלום עם מצרים בפירוז מלא וכולל אוטונומיה וכולל החזרת סיני והתפללו לשלום קר ללא תערובת בין העמים וב"ה ההסכם מחזיק מעמד איתן ומחזק את ישראל איסטרטגית.. כי אף שלצורך שלום אמת יש להחזיא אפי' את הכותל.. הבעיה שהנסיון מהסכמי אוסלו ומההתנתקות מלמד שחיות טורפות של אנשים בדמות חיות דו רגליות כדוגמת עראפת לא משתנים בצמאון הדם שלהם.. הוסף את עידן הטילים והפצמרים חלילה לשדה התעופה ואנחנו על סף אסון.. ובפרט שכיום נשיא מעצמת מלכות של החסד טראמפ לא בעד.. כך שאין כאן כרגע גם התגרות בעמים.. וכידוע הרב שך דגל שרק לימין יש את האחריות ואת הסייעתא דשמיא לנהל את הסכמי השלום.. כפי שאמר לרבין.. בפגישה הידועה.. שנינו יודעים..שהכל הרי תלוי בשמק טעבק של נשיא ארצה"ב.. עם כל היהירות והדל-גאה של ראשי המדינה.. ולכן גם שמיר יאלץ להחזיר שטחים.. אבל באחריותו יחזיר פחות מהשמאל.. ולכן תפסיק עם הדמגוגיה ופתרונות קסם ילדותיים.. ותן לדינמקיה ולארצה"ב ליזום ולקדם שלום שכרגע ב"ה רק יהיה לטובתינו.. ואל תנצל חוסר ידע שלך או הציבור בהשקפה התורנית הצרופה לפתור בשיטת הזבנג וגמרנו שאלות הרות גורל.

   עקרונית צודק ריאלית שואה |
   הגב