"לשכות הגיוס הפכו למשמרת הצניעות"

ארגון חותם יוצא בעלון הסברה חדש למועמדות לשרות לאומי, בעלון מזהיר הארגון את הבנות מפני תופעה חדשה בה מזמן צה"ל את הבנות "לראיון מצהירות דת" שבמהלכו "הבנות עוברות מסעות שכנוע וחדירה לפרטיות" בעלון מציע הארגון סיוע משפטי וליווי לבנות עד לקבלת הפטור

ארגון חותם יוצא בעלון הסברה חדש למועמדות לשרות לאומי, בעלון מזהיר הארגון את הבנות מפני תופעה חדשה בה מזמן צה"ל את הבנות "לראיון מצהירות דת" שבמהלכו "הבנות עוברות מסעות שכנוע וחדירה לפרטיות" בעלון מציע הארגון סיוע משפטי וליווי לבנות עד לקבלת הפטור.

ארגון חותם החל במבצע חלוקה בלשכות הגיוס של עלון הנחיות לבנות אשר הצהירו הצהרת דת בבתי הדין הרבניים כיון שמעוניינות לתרום במסגרת השירות הלאומי.

"קיבלת צו התייצבות ל"ראיון מצהירת דת"? את לא לבד! – בכל שנות קיומה של מדינת ישראל, בנות דתיות תרמו לחברה הישראלית במסגרת השירות הלאומי. החוק בישראל פוטר את הבנות הדתיות משירות צבאי מתוך הבנה של המדינה כי המסגרת הצבאית אינה תואמת את אורח חייהן וכי תרומה במסגרת שתתאים לעולמן הרוחני והחברתי תהיה משמעותית יותר." נכתב בעלון.

בהמשך מצביעים בארגון על התרחבות התופעה "בשנים האחרונות החלה להתחזק תופעה מדאיגה, שבה תלמידות רבות מהחינוך הדתי שהצהירו לצורך קבלת פטור משירות צבאי מטעמי דת ומעוניינות לתרום דרך השירות הלאומי, נקראות לראיון נוסף בלשכת הגיוס בניגוד לחוק."

בנוסף מתארים בחותם על אופי הראיונות וזאת בעקבות תלונות רבות מצד בנות אשר הגיעו לארגון "בנות רבות מדווחות על תחקיר באווירה לא נעימה, שכולל שאלות בעניינים פרטיים, בחינה הלכתית מדוקדקת וניסיונות שידול ושכנוע כי שירות צבאי אינו מהווה בעיה לבנות דתיות, זאת בניגוד לתפיסה הרווחת בקרב הציבור הדתי, ההורים והמחנכים. עוברות חקירות שונות, וכן מוזמנות לראיון הבודק את רמתם הדתית, וניסיונות שכנוע לזנוח את ההתנדבות לשירות הלאומי, כדי להתגייס לצבא." כתבו לבנות.

בהמשך מפרטים בארגון את זכויותיהם של הבנות וכן מדריכים אותם כיצד לנהוג. בנוסף, מציעים בחותם ליווי לבנות, הכולל סיוע משפטי של עורכי דין ותמיכה לכל אורך התהליך עד לקבלת הפטור.

"בניגוד לחוק הדורש מנערה הצהרה על שמירת שבת וכשרות, לשכות הגיוס נטלו לעצמם תפקיד של משמרת הצניעות ובניית "דתי-מטר" תוך חדירה לפרטיות של מצהירות הדת וחיטוט באורך כיסוי הראש וגודל הכיפה של ההורים." מסבירים בחותם מדוע החלו בפעילות בנושא, "לצערנו אנו נתקלים יום יום בפניות של בנות שהצבא מקשה עליהם לקבל את המגיע להם בחוק. הנערות עוברות שיחות קשות, הכוללות מסעות שכנוע, שאלות החודרות לפרטיות ויצירת אוירה כאילו בת שמעוניינת לתרום תרומה בשרות הלאומי היא לא בסדר, לא ניתן לדבר הזה לקרות. אנו תקווה כי צה"ל יפסיק להילחם בנערות המעוניינות לתרום למדינה במסגרת השרות הלאומי." הוסיפו.

בארגון מחזיקים בהקלטות רבות של שיחות אותם עברו בנות, בשיחות ניתן לשמוע שאלות שאינם קשורות למתן פטור, למשל מ' בת אולפנה מפתח תקווה, נשאלה "מהי ברכת הלבנה, מתי אומרים אותה, מה הנוסח שלה? ,מה הן המצוות של האישה אשר עליהן נפטרת בלידתה" ועוד.

בת נוספת ע' גם היא נשאלה שאלות רבות "הם התחילו לשאול אותי מלא שאלות, איך את יודעת שיצאה שבת?, כשאת קמה מה את מברכת?, מה מברכים אחרי השירותים?, מה מברכים על לחם?, מה פרשת שבוע?, ואיזה כשרות אני אוכלת?, את מתלבשת בצניעות? איזה תפילות את מתפללת?, האם הולכת לבית כנסת?, האם את שומרת נגיעה?" סיפרה ע'.

ע' הוספה כי ממש עברה מסע שכנוע שמטרתו היה ביטול הצהרת הדת שלה " המראיינת התחילה לנסות לשכנע אותי להתגייס והסבירה לי שיש תפקידים שלא מחייבים שמירות או שאר בעיות הלכתיות ויכולים כן התאים לבת דתייה." סיפרה.

בארגון 'חותם' מדגישים כי עצם הזימון לראיון שכזה לכאורה אינו חוקי כלל. במכתב אותו שלח עו"ד משה פולסקי מטעם חותם אל סא"ל‏ מישל ‏מלמד מפקד‏ לשכת ‏גיוס ‏תל ‏השומר נכתב כי על פני הדברים נראה כי הנפקת צווי ההתייצבות נעשית בחוסר סמכות, מבלי כל עיגון חוקי, וזאת בחריגה מעקרונות המשפט המנהלי. "עוד נראה כי הדבר אף עולה לכדי פגיעה במיועדות לשירות ביטחון תוך החשדתן ללא כל סיבה הנראית לעין של אלו הנדרשות להתייצב בלשכת הגיוס לשם קיום ראיון מצהירת דת, ככאלה המבקשות להגיש תצהיר כוזב וזאת מבלי שלפוקד כל סמכות להורות על קיום ראיון ו/או מבחן מעין זה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.