תשמעו ותשפטו: כך התבטא בכיר בש"ס על מתווה הכותל – האזינו

יו"ר סיעת ש"ס, חה"כ יואב בן צור, התראיין בתוכנית הערב של יעקב אייכלר ב'כאן' של קול ישראל בנושא 'מתווה הכותל הרפורמי', וטען כי הוא בעד פשרה בכותל. רב ספרדי: "מזועזעים, צריך למחות"

אתמול התראיין יו"ר סיעת ש"ס, חה"כ יואב בן צור, בתוכנית הערב של יעקב אייכלר ב'כאן' רשת ב' של קול ישראל. בנושא 'מתווה הכותל הרפורמי'. ופרס את משנתה של מפלגת 'ש"ס' בנושא.

הח"כ החרדי בן צור אמר כי 'יש קוים אדומים שמהם אי אפשר לזוז. ולכן ברחבת המרכזית של הכותל המערבי לא יהיה שינוי. אך אנו תומכים בהצעת התנאים הטובים ביותר לרחבה הייעודית להתפלל איש כדרכו'.

אייכלר פתח ישירות בשאלה "אתה בעד מתווה הכותל". 'אני מאמין שצריך לפעול ולעשות את המקסימום על מנת למנוע מלחמות בין יהודים ליהודים מכל סוג שהוא..' התחיל בן צור ."בין יהודים ליהודים אתה אומר?' קטע אותו אייכלר בדיוק רב.

בן צור חזר על המשפט 'בין יהודים ליהודים מכל סוג שהוא..' ושוב ניסה לדלג לנקודה אחרת. אך שוב קטע אותו אייכלר וביקש להתעכב בנקודה זו. 'יו"ר ש"ס אריה דרעי, במליאת הכנסת, לא בדיוק הגדיר את הרפורמים כיהודים', עימת אותו אייכלר.
.
'אני לא שמעתי אי הוא הגדיר אותם. בכל אופן כל אלה שבהם יהודים על פי ההלכה ויש ביניהם כאלה, עליהם אנחנו מדברים. זה מה שאני קורא להם'

שמעתם? רפורמים! נלחמים על צביון רפורמי! נקראים בפיו יהודים! ועל זה הרבנים הספרדים זועמים איך אפשר לתמוך בהם אנשים שנלחמים בחרדים ומתנהגים כרפורמים. צריך להתחשב בהם! למה?? אתה מייצג את בני התורה או את הרפורמים ?? .

אייכלר שואל: זה לא הכותל ?? בן צור משיב: כן זה לא הכותל זה ליד הר הבית צריך גם להתחשב במגבלות הכח. אין לנו אפשרות לאכוף. תפסת מרובה לא תפסת'

אייכלר שואל: 'אבל חכם שלום נשיא מועצת החכמים. לפני שנה וחצי יצא בחריפות נגד אותו מתווה שאתה מציג. ואמר לא לתת להם גישה לשם לאותה הרחבה הייעודית. מה השתנה?. 'בן צור משיב: 'אני רוצה לומר שוב שאנחנו צריכים להתמקד ברחבה הגדולה. במציאות כבר חמש עשרה שנה שה עובד כך שהם מתפללים ברחבה שלהם.

בן צור: "הבעיה שמישהו הביא יותר לפרסום אז קמו ונזעקו..'

בשלב הזה אייכלר קוטע אותו: 'מה חכם שלום כהן נבהל מהפרסום? '

אך בן צור התחמק מלהשיב ואמר 'אנחנו צריכים להתעלם מהם' ולא שווה המלחמה איתם אלא שווה להתעלם מהדברים האלה.

תגובות

תגובת ח"כ בן צור בנוגע לראיון שהתקיים אמש בעניין הרפורמים:"כנראה שלא הסברתי את דברי בדיוק המירבי, ראשית אני מתנגד נחרצות לפעולותיהם של הרפורמים וקבוצות קיצוניות המבקשות להמציא יהדות חדשה תוך דריסת שימור ההלכה ופעלתי רבות למיגור התופעה במסגרת תפקידי כאיש ציבור וכחבר ועדות בכנסת. כל רצוני היה להדגיש בראיון כי לצד המאבק עלינו לאכוף ולדאוג לרחבה המרכזית בכותל הנמצאת בסיכון גדול יותר לפעילותם הפרובוקטיבית של הרפורמים. כל ניסיון לחבר כותרות אודות דבריי מראיון אחד שקוים אמש מעיד על חוסר היכרות איתי ועם עשייתי כח"כ למען שימור צביונה של מדינת ישראל".

 

מארגון ליבה שנלחם נגד המתווה הכותל נמסר: בישיבת מועצת הרבנות הראשית בנשיאות הראשל"צ הגר"ע יוסף, בכ"ט בסיון תשמ"א, התקבלו שלוש החלטות:
1. רב הכותל כפוף ישירות לרבנים הראשיים לישראל, ויפעל לפי ההנחיות שלהם במקום.

2. הרחבה התחתונה והעליונה צריכות להתנהל בקדושה – כל מה שמול הכותל המערבי של הרב הבית אין להפקירו.

3. "לפי ההלכה היהודית, כל רחבת הכותל המערבי עד הפינה הדרומית, וכן רחבת הכותל הדרומי עד לחומת העיר [העתיקה] – דינם כדין מקומות קדושים, וכל ההגבלות והאיסורים החלים על מקום קדוש הם בתוקף גם ברחבות הנ"ל, ולכן יש למנוע את הפיכתם לכל שימוש אחר".

החלטה היסטורית זו כמובן שלא מאפשרת שום הקצאה של חלק מהכותל למנהג שלא לפי מסורת ישראל ומורידה מהשולחן כל פשרה שהיא בעניין הכותל הרפורמי.

ממרכז ליב"ה נמסר: צר לנו שחלק הפוליטקאים שפעלו לקידום הכותל הרפורמי בעבר ממשיכים גם היום לקדמו.
הקפאת המתווה היא זריית חול בעיני הציבור, כפי שהעיד השר צחי הנגבי ומקורבי רוה"מ הפועלים כרגע למצוא פשרה נוספת שתחלק את הכותל לרפורמים.

רב ספרדי מירושלים ששמע את ההקלטה הזדעזע ואמר בכאב: "שחייב למחות על הבזיון הזה". הוא הדגיש כי "אין מקום לנציג שחושב שאפשר לחלק את הכותל ולהביא למתווה הכותל מה שמרנן ורבנן נלחמים בחירוף נפש".

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כולם להרגע סך הכל הוא אמר את האמת שא"א להלחם על כל הקופה הוא דיבר פרקטי אבל מבחינת השקפת התורה ודאי שצריך להלחם בהם עד הסוף

  בן צור ושס יצליחו סתם להעביר ביקורת צ=תמיד אפשר השאלה מתי האתר שלכם ידע לפרגן קצת לשס

  דוד |
  הגב
 2. לקח לו 30 שעות עד שהכינו לו תגובה????

  עוד פודל של מכלוף

  עדינה. |
  הגב
 3. בושה וחרפה שס זבל של מפלגה

  רואים שאין דעת תורה בשס איש הישר בעיניו יעשה ויגייס את הרב להצלת כבודו

  נתן |
  הגב
 4. זה שס!! מפלגה רפורמית

  דרעי שולח את הפודלים שלו לגייס בוחרים שמאלנים ורפורמים

  כסיל מי שבוחר שס |
  הגב