"לתת גושפנקא לגזירת שמד זהו חילול השם"

ראש ישיבת בריסק הגר"מ סולובייצ'יק נגד הח"כים החרדים "לתת גושפנקא לגזירת שמד זהו חילול השם הגדול ביותר" "זו שעת חירום ויש לעזוב עתה כל התעסקות בדברים אחרים. אפילו דברים חשובים כגזירת 'חיטוטי שכבי' וחילולי שבת, הם כאין וכאפס לעומת הגזירה הנוראה של הגיוס, ויש לעסוק כעת רק בפעילות הקשורה לעניין זה"{ראש ישיבת בריסק}

 

ראש ישיבת בריסק הגאון רבי מאיר הלוי סולובייצ'יק מתבטא בצורה חסרת תקדים נגד חברי הכנסת שהצביעו בעד התיקון לחוק הגיוס ואומר שאין לו ספק שאביו מרן הרב מבריסק זצוק"ל היה פוסק שמיתווה חוק הגיוס הוא ב"ייהרג ואל יעבור".

ראש ישיבת בריסק שהביע דעתו קודם ההצבעה בכנסת ואמר שאסור לתמוך בחוק, יוצא עכשיו במיתקפה נגד הח"כים שהצביעו. לדבריו הוא בחן היטב את החוק ואת התיקון החדש לפרטיו ולעומקו, ולכן הוא יכול לקבוע כי "פעם היה מצב שהיו פרצות ולכן התאספו לגדור, עכשיו זה לא 'פרצות' – הכל התמוטט, שברו את החומה, כזה מצב בכלל ישראל עוד לא היה, פשוט לשבור את הכל ולתת גושפנקא לגזירת שמד".

הגר"מ סולובייצ'יק אמר שגדולי התורה שהתירו להשתתף בבחירות עשו זאת רק כדי לבטל חוקים רעים ומשום שיש  קידוש השם בעצם ההצבעה בבחירות, להראות שיש עדיין יהודים חרדים שומרי תורה ומצוות, "ואם להצביע בבחירות זהו קידוש ד', הרי שלהרים את היד ולהצביע בעד חוק השמד הזה, זהו חילול ד' מאין כמוהו; אם כל קול של הצבעה בבחירות הוא קידוש ד', כל אצבע שהורמה בעד החוק – אין לך חילול שם שמים גדול מזה, תפקידם שם הוא רק כדי להשפיע ולבטל את הגזירות ולא חס וחלילה כדי לסייע להם".

"גם כעת אנו נמצאים בעיצומה של גזירת שמד. חז"ל אומרים שגדול המחטיאו יותר מן ההורגו – והכל ממשיך כרגיל! כל אחד ממשיך לעסוק בצרכיו הוא, בטרדות היומיומיות, ולא נעצרים להתבונן באיזה מצב אנו שרויים", אמר כשהוא משווה את המצב לגזירות המן הרשע: "אז מרדכי שידע את כל אשר נעשה יצא וזעק זעקה גדולה ומרה, והיום כשמרדכי איננו, אין מי שייצא לרחובה של עיר ללבוש שק ואפר ולזעוק זעקה גדולה ומרה. לזעוק על כך שהם רוצים לעקור את בני הישיבות מהגמרות ולשלב אותם בחברה הישראלית, ומי היא החברה הישראלית? 'אוכלי בשר החזיר, השקץ והעכבר', זוהי גזירת שמד כפשוטה!"

"בעוונותינו הרבים הגענו כבר למדרגה התחתונה, לנפילה שאין למטה ממנה. הם רוצים להאריך את תקופת ההסתגלות, ובמשך שלוש שנים אלו הם רוצים לגייס עוד חמש עשרה אלף בחורים רח"ל, ויש אנשים וחברי כנסת חרדים שמסייעים להם בזה, שהחושים שלהם כבר קהו והגיעו למצב הנורא להרים יד ולהצביע בעד החוק. צריכים לעשות ממש כפי שעשה מרדכי, לצאת ברחוב העיר ולזעוק 'זעקה גדולה ומרה'".

"אם היו איתנו גדולי ישראל מהדור הקודם, הדבר ברור שהם היו פוסקים על גזרת שמד זו שהוא ב'יהרג ואל יעבור'. בשעתו כשפסקו גדולי ישראל על שירות לאומי שהוא ב'יהרג ואל יעבור', הזכיר אבא זצ"ל כי בשעת הגזירה אפילו 'ערקתא דמסאני' הוא ביהרג ואל יעבור. ואם במצב של אז פסק אבא זצוק"ל שזה נחשב 'שעת הגזירה, הרי שכעת זו ודאי שעת הגזירה, והדין הוא ש'יהרג ואל יעבור'!"

הגר"מ סולובייצ'יק אמר לעסקנים העוסקים במחאות על פירצות שונות, כי יש להציב נושא זה בראש סולם העדיפויות. "זו שעת חירום ויש לעזוב עתה כל התעסקות בדברים אחרים. אפילו דברים חשובים כגזירת 'חיטוטי שכבי' וחילולי שבת במקומות ציבוריים, הם כאין וכאפס לעומת הגזירה הנוראה של הגיוס, ויש לעסוק כעת רק בפעילות הקשורה לעניין זה".

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יד לו חצר קטנה, דעתו אינה נחשבת
  עולם התורה עם גדולי ישראל האמיתיים הרב שטיינמן הרב קנייבסקי הרב איידלשטיין ועוד מועצת גדולי התרה.

  חיים |
  הגב
  • "יש לו חצר קטנה", "דעתו אינה נחשבת" בלה בלה בלה….
   חשבתי שאתם טוענים ש'הפלג' מבזים תלמידי חכמים ואתם מכבדים אותם בצורה מיוחדת.
   מה שברור זה, שאף אחד לא בא לכפות עליך את דעתו, אבל באותו משפט, גם לגר"מ סולוביציק שליט"א, מותר לומר את דעתו, גם אם היא לא מוצאת חן בעיני עסקניך.

   יוסי |
   הגב
 2. איש קדוש, איש אמת ,מגדולי הדור ממש..ומצטרף לקריאתם של שאר גדולי ישראל והם אחיו הגדול מרן הגרמ״ד….ומרן הגר״מ שטרנבוך……ומרן הצדיק הגאון הגרי״י קלמנוביץ….ובראשם מרן רה״י ושר התורה הגר״ש אויערבך שליט״א…כאשר מנגד לא נשמע מי שהיתר את התמיכה בגיוס חרדים לצבא,מלבד מועצ״גת של אגו״י……

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב