כאוס ב"ממלכתי חרדי": מורים רבים יפוטרו

מורים המלמדים 'בממלכתי חרדי', הופתעו לקבל הודעה עם תחילת שנת הלימודים על קיצוץ מאות שעות הוראה במוסדותיהם, המשמעות היא, שיהיה עליהם לפטר באופן מידי מורים רבים

מנהלים של בתי ספר ה'ממלכתי חרדי', הופתעו לקבל הודעה עם תחילת שנת הלימודים על קיצוץ מאות שעות הוראה במוסדותיהם, המשמעות היא, שיהיה עליהם לפטר באופן מידי מורים רבים שכבר שובצו בכיתות והחלו את עבודתם בצוות בית הספר.

לטענת מנהלי המוסדות מדובר במכת מוות – ואין סיכוי למוסדות אלה להמשיך ולהתקיים, כך שיהיה עליהם לחזור חזרה להגדרה של מוסדות 'מוכש"ר', או מעבר לאחת מהרשתות, 'החינוך העצמאי' או רשת 'מעיין החינוך התורני' של ש"ס.

כזכור, שר החינון פירון מ'יש עתיד' הקים את המחוז החרדי, הכולל עשרות בתי ספר חרדים־ממלכתיים, בהם לומדים לימודי ליב"ה, כאשר מטרתו הייתה ליצור אלטרנטיבה לרשתות ולמוסדות המוכש"ר, והכנסת לימודי ליב"ה בבתי הספר.

כעידוד לכך, המוסדות שהצטרפו לזרם ה'ממלכתי חרדי', קיבלו הטבות מרחיקות לכת, שעוררו כעס גם בקרב הציבור החילוני.

מפלגת 'יש עתיד' רואה בהקמת הזרם ה'ממלכתי חרדי' הישג ועד עתה הם מתדהרים בכל הזדמנות בהקמתה.

מהצד החרדי, יהדות התורה וש"ס יצאו חוצץ נגד הקמת הזרם ה'ממלכתי חרדי', כאשר לטענתם הקמתו הינו בכדי להכות בחרדים, להתערב בעצמאות החינוכית ולהוריד תקציבים למוסדות המוכש"ר והרשתות.

הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי פרסמו מכתב נדיר נגד 'הממלכתי חרדי'. כך גם, חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס פרסמו מכתב חריף מטעמם.

כאמור, יהדות התורה וש"ס כעת בקואליציה והשנה הוחלט לקצץ את הטבות הייחודיות שקיבלו מוסדות הממלכתי החרדי, במאות שעות הוראה, מה שיגרום לטענת מנהלי המוסדות לסגירתם.

יתירה מכך, לטענת מנהלי המוסדות הם לא קיבלו הודעה על הקיצוץ של מאות שעות הוראה עד מועד פתיחת שנת הלימודים, כך שהם שיבצו מורים על חשבון שעות אלה וכעת יהיה עליהם לפטר את אותם המורים.

ממשרד החינוך נמסר:

אין כל קיצוץ בשעות התקן של המוסדות, נהפוך הוא ,  סל השעות התוספתיות המוענקות למוסדות גדל משמעותית בשל הגידול הרב שיש בממ"ח, הן במס' המוסדות והן במס' התלמידים.

בשלוש השנים הראשונות, מסלול הממ"ח הוגדר כפיילוט ניסיוני שהיה זקוק לתוספת תמיכה ועזרה, בעיקר בשעות תוספתיות. מתוך מחשבה כי בתום הפיילוט יצמחו המוסדות ויתחזקו כך שיוכלו לפעול ללא צורך בתמיכות ייחודיות שאינן ניתנות לכלל המוסדות הרשמיים. ואכן רוב משמעותי של בתי הספר הצליחו לגדול ולצמוח ואינם תלויים בתוספות ייחודיות.

הנהלת המחוז משקיעה תשומות רבות ומגוונות למען קידום הממ"ח וההתקדמות המרשימה של המוסדות הקיימים מעידה על כך.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ממלכתי חרדי יותר טוב מהעצמאי

  אני לומדת בכזה מוסד ובאמת יש הרבה תקציבים ופיקוח על התיכון וזה הרבה יותר טוב מכל רשת עצמאית אחרת..

  אנונימי |
  הגב
 2. טוב מאד צריך ךסגור את זה אני מכיר כאלו שהתקלקלו מזה

  צריך לבטל את כל התקציב ולהעביר אותו לחינוך התורני

  דוד |
  הגב