מאות עיוורים מפגינים מול הכנסת: "לא רואים אותנו"

מאות אנשים עם עיוורון מפגינים ברגעים אלה (ב') מול הכנסת ביוזמת המרכז לעיוור בישראל בדרישה להשוות להם את קצבת הניידות המיועדת לנסיעות והתניידות העומדת על 790 ש"ח בממוצע לחודש לעומת הקצבה הניתנת לנכי גפיים ועומדת על 2,364 ש"ח

מאות אנשים עם עיוורון מפגינים ברגעים אלה (ב') מול הכנסת בדרישה להשוות את קצבת הניידות שמקבלים העיוורים לקצבת הניידות שמקבלים נכי הגפיים. המפגינים הגיעו עם שילוט עליו נכתב 'לא עיוורים לאפליה', והם מחלקים כיסויי עיניים לעוברים ושבים. את המפגינים פגשו ח"כ נחמן שי וח"כ יעל גרמן שיצאו מהמליאה והגיעו להביע תמיכה.

כמו כן, במהלך הימים הקרובים יוגש בג"ץ הקורא למדינת ישראל לעצור את האפליה בין הנכויות ולהשוות את תקציב הניידות.

נכי הגפיים מקבלים מהמדינה קצבה המיועדת לניידות, שהיא כמעט פי שלוש מקהילת האנשים עם העיוורון, זאת למרות הצרכים הדומים. כיום נכי הגפיים מקבלים קצבת ניידות בסך 2,364 ₪, שעשויה להגיע בהתאם לקריטריונים שונים לסך של 8,124 ש"ח בחודש. זאת, משום שהם אינם מסוגלים לנהוג, נזקקים לליווי והמרחב הציבורי עדין רחוק מלהיות מספיק נגיש עבורם. לעומתם, אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה שאף הם בדיוק באותו המצב לגבי התניידות במרחב הציבורי, מקבלים כשליש (!) מהסכום, 790 ש"ח בממוצע בלבד, סכום שאינו מספיק כלל ועיקר לצרכי הניידות הבסיסיים ביותר שלהם.

בארגונים למען העיוורים מסבירים כי "מצב זה גורם לכך שאנשים רבים עם עיוורון ולקויות ראייה מידרדרים לעוני ולרוב מהווים נטל על בני משפחתם וחבריהם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.