מאחורי הקלעים של תמיכת ליברמן בחוק הנורבגי

הפרשן אבי בלום חושף ב'קו עיתונות דתית': כך נימק ליברמן בפני לפיד את תמיכתו המפתיעה בחוק הנורבגי

בשבוע שעבר, בלילה שבין רביעי לחמישי, במושב האחרון של הכנסת התקיימה ההצבעה בקריאה שניה ושלישית על החוק הנורבגי, באופן די מפתיע – לכאורה – הצביעו חברי סיעת 'ישראל ביתנו' בעד החוק, כעמדת הקואליציה, ולא נגד החוק כעמדתה הנחרצת של האופוזיציה. חשוב לציין שללא תמיכתה של 'ישראל ביתנו' החוק לא היה עובר, זאת משום שמדובר בחוק יסוד הדורש רוב של 61 חברי כנסת לפחות, ומאחר והשרים גילה גמליאל וסילבן שלום לא היו בארץ באותו הזמן – לא היה רוב לקואליציה ללא תמיכת ליברמן ואנשי מפלגתו.

שאלת השאלות היתה מה הוביל לתמיכה המפתיעה. בכנסת חשבו אף שזהו חלק מהסכם קואליציוני עתידי שנחתם בין הליכוד ל'ישראל ביתנו', הדבר גרם אף למספר חברי כנסת מהאופוזיציה לשאול מעל בימת הכנסת האם ישנם הסכמים כאלו, והאם בכוונתה של ישראל ביתנו להיכנס לממשלה. גם בליכוד וגם בישראל ביתנו הכחישו את הדברים, מה שהציף שוב את השאלה מדוע הם הצביעו בעד החוק.

היום חושף אבי בלום בטורו השבועי ב'קו עיתונות דתית' כי לפני ההצבעה האמורה נפגש יו"ר יש עתיד, חה"כ יאיר לפיד, עם ח"כ אביגדור ליברמן. לפיד ביקש מליברמן לתמוך בחוק, אך ללא הסעיף שמאפשר גם לסגני שרים להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומם לבא אחריהם בתור, אולם ליברמן סירב לכך.

את סירובו הוא הסביר בכך שהוא חייב טובה לח"כ יעקב אשר, זאת משום פעילותו בבחירות המקומיות בירושלים. כזכור, בבחירות האחרונות שנערכו לראשות העיר ירושלים, תמכה 'דגל התורה' במשה ליאון, איש סודו של ליברמן. יעקב אשר אף 'נשכב על הגדר' כדי שליאון ייבחר, זאת בשונה מחה"כ ליצמן ואנשי חסידות גור ששמרו על סוג של שתיקה וחלקם תמכו אף במועמד 'עץ' חיים אפשטיין.

בסופו של דבר ליאון לא נבחר, אך ליברמן לא שכח את אלו שפעלו בשבילו, ולכן, על אף שההצבעה על החוק הנורבגי היתה גם הצבעת אי אמון בממשלה, ליברמן הצביע בעד הממשלה שהוא אינו חבר בה.

יצוין, כי לפי שעה ההערכה היא כי סגן שר החינוך, מאיר פרוש, יפנה את מקומו לטובת יעקב אשר, כל זאת בתנאי שהוא ישיג אישור למהלך ממועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.