מאיפה החוצפה שלכם להתנגד להגעת הרב ברלנד לאומן? • דב אייכלר בטור כאוב

הם השקיעו מאות אלפי שקלים בעתירה לבית המשפט כנגד החלטת ועדת השחרורים, והעיקר למנוע את הגעתו. מי אתם, פליטים באומן בעצמכם, שתמנעו מקהילת פליטים שמגיעים מכם להגיע לאומן?

אלו שמעלים תמונות של זבל ואשפה באוטובוסים באומן כדי להוכיח שכל הטסים לשם הם "קופים חסרי תרבות", עושים את זה גם לחרדים בפארקים בחול המועד סוכות.

אותו דבר עם אלו שמדברים על ההתנהגות של הנוסעים לאומן בטיסות. הם ידברו איתכם גם על החרדים מבורו פארק שכל הזמן מסתובבים במטוס הלוך-חזור או תמיד מגיעים לנתב"ג עם יותר מדי מזוודות.

אין גם ספק שאלו שמדברים על תיירות לצרכים לא צנועים של כלל הנוסעים באומן יגידו לך גם שכל החרדים בבני ברק מתעללים בילדיהם ובאחרים בצורה חמורה, וכמוהם גם כלל ראשי הישיבות והמשגיחים.

ולכן אין טעם להתייחס לטענות הללו.

ברם, ויש ברם גדול: ישנה צביעות אחת שזועקת לשמיים. האין זה בדיוק מה שעושים כעת חסידי ברסלב מה"מיינסטרים" של החסידות לקהילת שובו בנים ולעומד בראשה, הרב ברלנד, שהפכה להיות בית לפליטים מברסלב כמו שברסלב בית לפליטים מכל החצרות במגזר?

ולכן, ראוי להיישיר מבט אל מול המתנגדים להגעתו של הרב ברלנד וחסידיו לאומן, אל אלו שהשקיעו מאות אלפי שקלים כדי לעתור לבית המשפט באופן חסר תקדים נגד החלטת ועדת השחרורים ולקרוא להם בשמם – צבועים.

אומן בראש השנה הפכה להיות בית. ורבי נחמן לאבא. בית לכל חרדי שנפלט ממסגרת קהילתית, ואבא לכל מי שאיבד את האב הרוחני שלו.

מי כמוני – אחד ששישה מתוך עשרה חברים שלו נסעו השנה לאומן, אחד שנשאל בכל שנה מחדש "איך זה שלא נסעת?"; "דווקא מתאים לך להיות שם"; "למה, איפה תתפלל בחג?" – מבין את אווירת השייכות שהשהייה שם בראש השנה מעניקה לפליט החרדי שהיגר לברסלב – וכל אחד מסיבותיו הוא. הפתרון הטכני הלוגיסטי הקהילתי ואפילו האמוני שהיא נותנת למי שהמיינסטרים לא התאים לו – פשוט גאוני. פשוט וגאוני.

התוצאה: חמישים אלף "פליטים" מכל הקהילות והחוגים, העדות והזרמים מגיעים לשלושה ימים לעיירה באוקראינה שם משכנו של אביהם הרוחני החדש, רבי נחמן מברסלב, וממילא ביתם.

האין זה מקומה המדויק של הקהילה לחגוג בה את ראש השנה עם מנהיגה?!

בברכת: ואהבתם את הפליט, כי פליטים אתם בעצמכם.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בושה לאתר הזה..

  איך מסנגרים על רשע ושקרן המתועב ברלנד…

  יהודי |
  הגב
 2. יחי ההבדל הגדול

  כל מי שמגיע לרבי נחמן כי הוא רוצה לחזור בתשובה ומגיע בשפלות יש לו מקום באומן, אף א' לא מגיע לשם בשביל לחטוא יש הרבה מקומות בכל העולם בפחות כסף ויותר נוחיות לעשות מה שרוצים. ברלנד מגיע לאומן כדי להפריע לכלל חסידי ברסלב להתפלל וללמוד ולחזור בתשובה, כמו שרואים בכל התיעודים באיזה מופרעות הוא מופיע שם.

  חיים שלמה |
  הגב
 3. כמה שילמו שובו בנים בשביל המאמר הזה?

  המסנגר על האכזרים (המורשעים בתקיפת נשים נשואות) סופו לקטרג על הרחמנים. והנה דוגמא.

  די לסנגר על רשעים! |
  הגב
 4. כתב בלי דעת

  איזה כתבה שטחית וטפשית..בלי להסתכל על הפנימיות והעומק של רבי נחמן באומן..

  ברסלב |
  הגב
 5. מאיפה החוצפה שלך להתנגד למתנגדים

  פילוסוף בגרוש.

  דמוקרטיה |
  הגב