מבוכה: טראמפ שוחח עם נשיאת טייוואן

סערה בסין בעקבות שיחת טלפון שנערכה בין נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, לנשיאת טייוואן, צאי אינג-וון – שיחה שהפסיקה 37 שנות נתק, בממשל הסיני זועמים וקוראים לממשל האמריקני העתידי לדבוק בעקרונות קודמים. { "כך פורצים מלחמות" }

סערה בסין  בעקבות שיחת טלפון שנערכה בין נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, לנשיאת טייוואן, צאי אינג-וון – שיחה שהפסיקה 37 שנות נתק, בממשל הסיני זועמים וקוראים לממשל האמריקני העתידי לדבוק בעקרונות קודמים.
בהודעה שפרסם משרד החוץ הסיני לאחר היוודע דבר השיחה עם נשיאת מדינת האי הקטנה שמול חופי סין המכירה בעצמה כמדינה עצמאית – זאת למורת רוחו של הממשל בבייג'ין שרואה בטייוואן חלק בלתי נפרד מסין הגדולה, נמסר כי השיחה שהתקיימה בין טראמפ לנשיאה אינג-וון, היא הפרה של העיקרון עליו מושתתים היחסים בין סין וארה"ב.

 

"עיקרון סין האחת הוא הבסיס ליחסים בין שתי המדינות", נמסר בהודעה מטעם המשרד, שם הוסיפו: "אנו קוראים לגורם הרלוונטי להמשיך ולקיים את מדיניות זו בזהירות ולטפל בנושא טייוואן באופן זהיר כדי למנוע הפרעות מיותרות בקשר בין סין לארה"ב".

 

הלילה, טראמפ שוחח בטלפון עם נשיאת טייוואן, צאי אינג-ון. הקשר הראשון שנוצר בין המדינות מאז שנת 1979, בצוות המעבר של טראמפ אישרו את קיום השיחה, ואילו טראמפ מיהר להבהיר בטוויטר כי לא הוא יזם את השיחה כדי להנמיך את גובה הלהבות וצייץ: "היא התקשרה אליי".

טראמפ צייץ בתגובה: "מעניין איך ארה"ב מוכרת לטייוואן ציוד צבאי במיליארדי דולרים ולי אסור לקבל שיחה שבה מברכים אותי על ניצחוני". בטייוואן מיהרו לחדד עם הבהרה משלהם: "שעת השיחה תואמה מראש על ידי שני הצדדים".

 

הופ היקס, דוברת מטעם צוות המעבר של טראמפ, אישרה את דבר השיחה – ובהמשך שחרר הצוות הצהרה לפיה "שני המנהיגים מבינים כי קשרים קרובים בתחומי כלכלה, פוליטיקה וביטחון מתקיימים בין טייוואן וארצות הברית". בבית הלבן מיהרו לצאת בהצהרה כי "אין כל שינוי במדיניות ארוכת השנים של סין האחת" והדגישו כי הם "מחויבים למדיניות זו". נד פרייס, דובר מועצת הביטחון של אובמה, הוסיף כי "האינטרסים שלנו הם יחסים שלווים ויציבים".

בבארה"ב תוהים מה בדיוק עמד מאחורי קיום השיחה: הסנאטור הדמוקרטי כריס מרפי, חבר בוועדה לקשרי חוץ של הסנאט, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עקביות במדיניות חוץ היא האמצעי ולא המטרה. זה לא דבר קדוש, ולטראמפ יש את כל הזכות לשנות מדיניות, בריתות ואסטרטגיות". עם זאת, הוסיף בהמשך: "מה שקרה ב-48 השעות האחרונות זה לא שינוי – אלא סיבוב של-180 מעלות במדיניות החוץ, ללא כל תכנית מסודרת. כך פורצות מלחמות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.