מבוכה לנתניהו: בג"ץ הוציא צו שאוסר על הפסקת חילולי השבת

מבוכה לראש הממשלה: בג"ץ הוציא בצהריים צו ביניים שאוסר על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להורות לרכבת ישראל שלא לבצע עבודות תחזוקה בשבת.

מבוכה לראש הממשלה: בג"ץ הוציא בצהריים צו ביניים שאוסר על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להורות לרכבת ישראל שלא לבצע עבודות בשבת.

בהחלטתו בג"ץ נענה לעתירה שהגישה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון,  הודעת בגץ מגיעה כשעה לאחר שהמדינה הודתה כי לרכבת ישראל היתה הזכות להמשיך ולבצע את עבודותיה בשבת – חרף הוראת נתניהו, בשל היתרי עבודה.

"לרכבת ישראל ניתן היתר מיוחד להעסקת עובדים במנוחה השבועית. מדובר בהיתר לכלל חודש ספטמבר וביכולתה של רכבת ישראל להחליט באילו שבתות לנצל את ההיתר, וכיצד…ההיתר לא בוטל או הותלה והינו בתוקף, ומשכך רשאית רכבת ישראל לעשות בו שימוש כל עוד לא הותלה או בוטל" – כתב עו"ד אבי מיליקובסקי ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה בתגובה לעתירה שהגישה ח"כ זהבה גלאון נגד הוראת ראש הממשלה לרכבת ישראל להפסיק את עבודותיה בשבת, ונגד היענות הרכבת להוראה.

כזכור,  בערב שישי הגיעו ראשי הסיעות החרדיות לנתניהו ואיימו להפיל את הממשלה אם יימשכו חיולי השבת ברכבת, לנתניהו לא נותרה ברירה אלא להורות לרכבת לחדול מעבודה על ידי הפעלת סעיף 4(א) לחוק החברות הממשלתיות – שניתן ליישום רק לאחר קיום משאל טלפוני בין שרי הממשלה.

בתשובת המדינה  לעתירה נגד החלטת ראש הממשלה להפסיק את העבודות של הרכבת בשבת נטען כי  ההיתר לא בוטל או הותלה והינו בתוקף, ומשכך רשאית רכבת ישראל לעשות בו שימוש כל עוד לא הותלה או בוטל".

המדינה קראה לבג"ץ לדחות את העתירה שהגישה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שקראה להוציא צו ביניים נגד ההחלטה. מתגובת המדינה עולה כי הרכבת רשאית להמשיך בעבודות בשבת עד לסוף חודש ספטמבר – אלא אם שר העבודה והרווחה חיים כץ יחליט אחרת. התשובה לא מפרטת כיצד התקבלה ההחלטה לעצור את העבודות בסוף השבוע האחרון.

המדינה ביקשה מבית המשפט לדחות את העתירה מכיוון שהיא נוגעת לסוף השבוע שעבר – ולכן אינה רלוונטית. "דין העתירה להידחות על הסף שכן העתירה כולה מתייחסת לעבודות שבוצעו בסוף השבוע שחלף, ומשכך כל הסעדים המתבקשים בגדרה אינם אקטואליים עוד ולפיכך הם תיאורטיים לחלוטין", הדגישו בפרקליטות. עם זאת, תגובת המדינה התייחסה גם לסוגייה העקרונית: "לרכבת ישראל ניתן היתר מיוחד להעסקת עובדים במנוחה השבועית. מדובר בהיתר לכלל חודש ספטמבר וביכולתה של רכבת ישראל להחליט באילו שבתות לנצל את ההיתר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.