"מבחינתי אפשר לדחות את חוק הגיור במאה שנה"

ח"כ גפני בראיון סיכום מושב ל'אקטואליק': על חוק ההעדפה מתקנת לחרדים: "משרד המשפטים תוקע מקלות בגלגלים"; וגם: חוזר שוב על הדרישה לשוויון ביהדות התורה: "לא נוותר עליה"

איפה אוחז חוק ההעדפה המתקנת לחרדים, ומה יהיה עם חוק הגיור? בראיון מיוחד ל'אקטואליק', מתייחס יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני לכל הסוגיות הבוערות העומדות על סדר היום של הציבור החרדי.

אנחנו מסיימים כעת מושב קיץ עמוס מאד, שהיה מלא בהרבה הישגים לחרדים. אתה היית שיאן ההימצאות בוועדות וגם בהעברת חוקים. הרבה הצלחות. אבל בחלק מהנושאים שבהם טיפלתם לא הצלחתם. למשל, בנושא השבת. עם כל ההצלחות, המצב בנושא השבת נשאר כשהיה. מה אתם עושים בעניין הזה?

"כמו שהגדרת, המושב שהסתיים עתה אכן היה מושב מאד פורה מבחינתנו. יש אמנם בעיות שעדיין נשארו. אבל אי אפשר לומר שנפרץ הסטטוס קוו. נכון שעומדים לפני בעיות שעלולות לפרוץ, וגם עכשיו אני בא מישיבה אצל רוה"מ. הנושא עומד על סדר היום, ונראה מה ביהמ"ש יחליט".

ישיבה אצל ראש הממשלה בנושא הזה?

"לא. ישיבה של ראשי הקואליציה, אבל הנושא עלה על ידינו. יש חוק שמונח על שולחן הכנסת שמדבר על זה שמחזירים את הסטטוס-קוו, כולל רטרואקטיבי מה שהיה בתל אביב. אני מקווה שלא נצטרך להגיע לזה. אנחנו עדיין עומדים לפני החלטת בג"ץ, שעוד לא היתה. נכון שעדיין יש בעיות, אבל אנחנו שומרים על המצב הסטטי כפי שהיה קיים קודם, ומקווה שימשיך".

כיו"ר ועדת הכספים העברת במושב האחרון הרבה חוקים, עסקת בהרבה דברים. מה הכי זכור לך מהמושב הזה, שהיה כאמור מושב של הצלחות של המגזר החרדי?

"אני לא מתכוון לדבר על זה יותר מידי. במושב הזה עבר חוק הבטחת הכנסת לאברכים, וכן חוק המקוואות, שעבר לאחר החלטת בג"ץ, שהעברנו במהירות שיא. העברנו הרבה חוקים שנוגעים לכלל הציבור, וממילא גם לחרדים, ואני לא הולך לפרט. יש העברות תקציביות ועוד שהן חסרות תקדים מבחינת הציבור בכלל והציבור החרדי בפרט. לא היה דבר כזה בעבר. היום אנחנו יכולים להתהדר בזה, אבל משתדלים לא לעשות זאת".

ומה יש לך לומר בנושא חוק הגיור שיעלה מיד במושב החורף?

"הוא לא יעלה אם לא תהיה החלטת בג"ץ. אנחנו לא מבקשים להעלות אותו. הרי החוק הזה נדחה בחצי שנה בכל מקרה, ובתחילת מושב החורף הוא בוודאי לא הולך לעלות, ומבחינתי לדחות גם במאה שנה זה גם טוב".

ומה לגבי הישגים בנושאי הדיור? 8,000 יח"ד באשדוד, שפיר.

"לא שמעתי על הישגים, אלא על תהליך שמתבצע. זה לא סיפור פשוט. נושא הוזלת מחירי הדירות לוקח הרבה מאד זמן, זה לא זבנג וגמרנו. אבל התהליך עצמו הוא תהליך שאין בו היום הדרת חרדים, מה שכן היה בקדנציה קודמת, אז היו פרויקטים של משרד האוצר והשיכון שעשו באופן מכוון נגד החרדים ובעיקר נגד האברכים. היום אין את זה, לא בקריטריונים ולא בפרויקטים השונים שיש במקומות שונים בארץ. להגיד שיש פיתרון שכבר נמצא מאחורי דלתנו? עדיין לא, אבל יש התקדמות. התהליך הוא בסדר, ואני מקווה שמחירי הדירות יוזלו בכל הארץ וגם בציבור החרדי".

עסקת רבות גם בנושא האפליה מתקנת למגזר החרדי, חוק שתקוע, שמשרד המשפטים לא מזיז אותו. מתקדם עם זה משהו?

"משרד המשפטים התנגד לחלוטין לחוק הזה, למרות שכבר עבר. הוא לא רוצה את החרדים בתפקידים ציבוריים בכירים, אלא מעוניין שלא חרדים יכהנו בהם אלא רק חילוניים, ולכן מתנגד לחוק. אחרת, אין לזה סיבה. גם עכשיו הם מנסים לתקוע מקלות בגלגלים לחוק הזה. אבל אני באופן עקבי מנסה להתקדם בזה צעד אחר צעד, ולא מתכוון לוותר. החוק עבר בקריאה שנייה ושלישית, והוא חייב יהיה להיות מיושם בעז"ה".

בוא נדבר רגע על נושא אחר: הבחירות תמיד באופק, ובועידת 'דגל התורה' שנערכה בשנה שעברה דיברתם על מפקד, כי לא הוגן היחס שנותנים לכם ביהדות התורה של 60-40. נעשה עם זה משהו?

"אני מקווה שייעשה, אבל זה עוד לא אקטואלי. כל הדיבורים בעניין הזה מעכירים את האווירה, ואני לא מתכון לעשות זאת. אבל זה ברור שהחלוקה של 60-40 לא יכולה לחזור על עצמה. אבל איננו כעת בערב בחירות ונדון על זה בבוא העת. אבל שוב: אנחנו לא מתכוונים להישאר במצב הנוכחי, זה ברור לגמרי. לא הציבור יסכים לזה ולא גדולי הדור, שכפי שיורו לנו נעשה. אבל אני לא מעריך שהם ייתנו להמשיך בדרך הזו שמעוותת לחלוטין".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.