מביך: החוק המוזר של מרגי

ביום רביעי הקרוב, אמור להתקיים דיון בוועדה המשותפת של ועדת החינוך והוועדה לזכויות הילד, בראשות חה"כ יעקב מרגי, לתיקון 'חזקת הגיל הרך' בגירושין. החוק מעורר סערה

הוועדה נגד המשפחה: ביום רביעי הקרוב, אמור להתקיים דיון בוועדה המשותפת של ועדת החינוך והוועדה לזכויות הילד, בראשות חה"כ יעקב מרגי, לתיקון 'חזקת הגיל הרך' בגירושין. יהיה זה הדיון הרביעי של הוועדה, בו היא אמורה להצביע על סעיפי ההצעה, לקראת הבאתה לקריאה ראשונה במליאה. המשמעות של החוק – כך לדברי גורמים יודעי דבר הוא שכל ילד יוכל לתבוע את הוריו בבוא העת אם לא לקח אותו לדוגמה לטיול לחו"ל.

'חזקת הגיל הרך' היא ההגדרה בחוק למשמורת על ילדים לאחר התפרקות המשפחה, במקרה של גירושין. לכאורה הצעת החוק אינה נוגעת למשפחה היהודית השלמה וממילא פחות מעניינת.

אלא שמי שקורה היטב את הצעת החוק מגלה שלא מדובר רק ב'חזקת הגיל הרך' אלא במהפכה ערכית המאיימת לפרק את כל המשפחות בישראל. ההצעה באה לשנות את ההגדרה החוקית של יחסי ההורים והילדים בכלל המשפחות. אם כיום ההגדרה החוקית קובעת כי ההורים הם ה'אפוטרופוס הטבעי' של הילדים, הרי שלפי ההצעה הגדרה זו תימחק ובמקומה יבוא 'שיח הזכויות' שיקבע כי להורים 'אחריות הורית' לממש את 'זכויות הילד'. במקום שהמשפחה תהיה יחידה משפטית אחת המונהגת ע"י ההורים, היא תהפוך לאוסף של יחידים כאשר לילדים יהיו זכויות שאין להורים.

נייר עמדה של מכון 'תורת המדינה', העוסק בהצעה, מסביר כי המעבר ל'שיח הזכויות' בתוך המשפחה מסוכן, ועומד כנגד תפיסת התורה את המשפחה. אם לפי התורה המשפחה היא קהילה רב דורית בה תפקיד ההורים להעביר את ערכי התורה מדור לדור, ולהנחילם לילדיהם, 'שיח זכויות' מגדיר את המשפחה כאוסף של יחידים וקובע בעצמו את 'זכויות הילד'. אם ההצעה תתקבל יקבעו בחוק, כפי שנאמר בהצעה: 'מכלול הזכויות' של הילדים.

למי שלא הבין את ה'זכויות' הללו לא מגדירה התורה אלא 'אמנת האו"ם' ומשמעות המילה 'זכויות'-זכויות משפטיות שניתנות לתביעה בבית המשפט. אם ההצעה תתקבל נמצא את עצמנו נתבעים על כך שאנו מונעים מילדינו את הזכות לחופש מידע דת ומצפון. אפשר יהיה לתבוע אותנו על כך שנו לא מאפשרים לילדים להשתמש ב'אייפון', ועל כך שאין אנו חושפים אותם לדתות אחרות ולכפירה.
אם זה נשמע לכם מוגזם, נסו להיזכר האם כאשר נחקק חוק יסוד 'כבוד האדם וחרותו', דמיינתם שזו תהיה הדרך להכשיר נישואים שלא על פי ההלכה בישראל.

במכון 'תורת המדינה' מדגישים, כי דיוני הוועדה עד כה, התעלמו מהסכנה לפירוק כלל המשפחות בישראל, הטמונה בהצעה, ועסקו רק ב'חזקת הגיל הרך'. לדבריהם אם רוצים לקדם את 'חזקת הגיל הרך' ניתן לשנות רק סעיף אחד בחוק כמו שהוצע ע"י חכי"ם בעבר. המצב הנוכחי בו הוועדה בראשות ח"כ חרדי מסיעת ש"ס, מקדמתם הצעה המסכנת את המשפחה הוא חמור ביותר. מי שישמע את דבריה של חה"כ מירב מיכאלי, המתנגדת לקדושת המשפחה, בדיונים הקודמים, את שמחתה על התוספת להצעה המשנה את ה'אפוטרופסות הטבעית' לאחריות הורית, יבין את הסכנה למשפחה היהודית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.