מבית היוצר של יאיר גולן: התבטאויות נוספות נחשפות

אחרי שסערת האלוף גולן שככה יום ליום חושף שיחות נוספות עם מסר מטריד.

הפרשן הצבאי של יום ליום חגי הוברמן חושף כי לפני קצת למעלה משנתיים, בי' בניסן תשע"ו, 18 באפריל 2016 – הוזמנו קציני אוגדת המילואים הדרומית, מרמת מפקד פלוגה ועד מפקדי חטיבות, ליום עיון בנושא 'ערכי צה"ל'. האירוע התקיים במכון הרטמן בירושלים, המזוהה עם השמאל הקיצוני. את יום העיון העבירה קתדרת מחצ"בים – 'מרכז חינוכי צבאי ירושלים' – לקציני צה"ל בכירים.

עיקר הדיון נסב על הצורך והחשיבות לחסוך בחיי פלסטינים. במהלך האירוע דיבר בפני הקצינים אלוף יאיר גולן, אז עדיין סגן הרמטכ"ל. הוא אמר במפורש כי ערכי צה"ל מחייבים לסכן חיים של חיילי צה"ל, כדי לחסוך בחיי פלסטינים חפים מפשע. על כך העידו בפני כמה וכמה ממשתתפי אותו דיון.

גולן, לדבריהם, התייחס גם לפקודת היום המפורסמת של אל"מ עופר וינטר, אבל לא לקריאת 'שמע ישראל' שהקפיצה את השמאל בישראל, אלא למשפט אחר, שבו קבע וינטר כי "נפעל ונעשה הכל בכדי להחזיר את בחורינו בשלום (ארבע המילים האחרונות מודגשות בפקודת היום של וינטר , תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, ובכל העוצמה שתידרש". סגן הרמטכ"ל דאז גרס שלא צריכים לעשות "כל שביכולתנו" אלא רק את המינימום הנדרש.

"יכול להיות שהציטוטים מפיו של אלוף גולן לא מדויקים. כל מי שדיברתי איתו זכר נוסח שונה במקצת של הדברים. אחד זכר שגולן אמר ש'אני בעצמי מוכן ללכת לאמא של חייל שנהרג ולהסביר לה למה הבן שלה שילם בחייו כדי שפלסטיני חף מפשע לא ייפגע'. אחר זכר שהוא אמר ש'אתם המפקדים צריכים ללכת לאמא של החייל' וגו' – אבל משמעותם היתה ברורה לכולם" כותב הוברמן.

יצויין כי האירוע התקיים עוד לפני נאומו המסעיר של האלוף גולן ביום הזיכרון לשואה ולגבורה באותה שנה, שבו דיבר על 'תהליכים בחברה הישראלית שמזכירים את השואה'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.