מבית ראשון: "ירושלים" בעברית (וידאו)

רשות העתיקות חשפה תעודה נדירה מתקופת בית ראשון מהמאה ה-7 לפני הספירה, ובה ציון מפורש של שם העיר ירושלים. התעודה נשדדה והוחבאה במנהרה בהרי יהודה, רק לאחר מבצע מורכב היא נחשפה . {התעודה השדודה נחשפה}

רשות העתיקות חשפה תעודה נדירה מתקופת בית ראשון מהמאה ה-7 לפני הספירה, ובה ציון מפורש של שם העיר ירושלים.

ברשות מייחסים לתעודה העתיקה חשיבות רבה, שכן מדובר במקור החוץ מקראי הקדום ביותר המזכיר את ירושלים בכתב העברי.

התעודה נשדדה באופן בלתי חוקי מאחת ממערות מדבר יהודה על ידי חוליית שודדי עתיקות. רק לאחר מבצע מורכב של היחידה למניעת שוד ברשות, התעודה נתפסה והוכנה להצגה בפני הציבור.

המערה שממנה נשדדה התעודה (גיא פיטוסי, רשות העתיקות)

סדרת בדיקות ערכו ברשות העתיקות לצורך זיהוי הכתב, הבדיקות העלו  כי יש לתארך את הממצא למאה ה-7 לפני הספירה, סוף תקופת בית המקדש הראשון, וכי הטקסט עוסק בתשלום מיסים או העברת סחורה למחסנים בעיר הבירה של הממלכה בתקופה זו.

החוקרים גילו  שתי שורות הכתובות בכתב עברי קדום: "[מא]מת. המלך. מנערתה. נבלים. יין. ירשלמה". הטקסט מתאר את שולחת המשלוח (אמת המלך), שם היישוב ממנו נשלח המשלוח ('נערתה', בגבול אפרים ובנימין), תוכן הכדים ('יין'), כמותם ('נבלים') ויעדם ('ירשלמה').

הממצא מסוף תקופת בית המקדש הראשון (יולי שוורץ, רשות העתיקות)

"החלטת אונסק"ו – שקרית ואומללה"

"התעודה שלפנינו מהווה עדות נדירה ביותר לקיומו של מנהל מסודר בממלכת יהודה", אמר סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ד"ר איתן קליין. "התעודה מבליטה את מרכזיותה של ירושלים כבירה הכלכלית של הממלכה". קליין הוסיף כי למרות שידוע שהמלכים ששלטו בתקופה זו בירושלים היו מנשה, אמון או יאשיהו – "לא ניתן לדעת בוודאות למי מהמלכים הוענק המשלוח".

מנהל רשות העתיקות ישראל חסון בחר להתייחס לשוד התעודה. "נכסי מורשת עולמיים נשדדים יום יום בידי שודדי עתיקות לשם בצע כסף. על המדינה להתגייס ולהקצות את המשאבים הנדרשים, ולבצע חפירה שיטתית בכל מערות מדבר יהודה".

שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב, שבחרה להשתמש בחשיפה כדי לתקוף את אונסק"ו על ההחלטה שלא להכיר בירושלים כקדושה גם לעם היהודי, וכינתה אותה "שקרית ואומללה". "הגילוי הוא עדות מוחשית לכך שירושלים הייתה ותישאר בירתו הנצחית של העם היהודי", אמרה רגב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.