אלו הם "פלאי העולם" שנבחרו מכל העולם

רשימת פלאי העולם הטבעיים שקיבלו את מירב ההצבעות, כפי שנבחרו על ידי כלל תושבי העולם , פורסמה * אלו, אם-כן, שבעת פלאי העולם הטבעיים החדשים:

יערות האמזונס

יערות הגשם ונהר האמזונס מתפרסים על פני כמה וכמה מדינות, בעיקר בדרום-אמריקה, כ-9 במספר וביניהן ברזיל, בוליביה, אקוודור, קולומביה, גיניאה הצרפתית, פרו, סורינאם ונצואלה ועוד. היערות, על פני שטח עצום, משתרעים על שטח של כ-7 מיליון קמ"ר. באמזונס גם קיים המגוון הגדול ביותר של צמחייה בעולם (כ-500 אלף סוגי צמחים), ובו זורם כאמור גם נהר האמזונס, נהר הגדול בעולם, שממנו גם נגזר שמם של יערות העד הסמוכים לו.

היער כה עצום, עד רק בברזיל לבדה מכסה שטח של 4.1 מיליון קמ"ר. לצערם של פעילי הסביבה, מה שפוגע ביערות, אלה פועלים המפנים שטחים וכורתים עצים לטובת תעשייה והתיישבות. בשנים האחרונות מנסים לשמר את יערות הגשם ארגוני או"ם וחובבי טבע שונים כמו  ארגון "גרינפיס", שגם נאבקים בשריפות הרבות שקורות מעת לעת ביער, שלעתים משתוללות חודשים רבים, כמו גם בסלילת כבישים וכריתת עצים לטובת שטחי חקלאות ומרעה.

נהר פורטו פרינססה – פיליפינים

נהר הפורטו פרינססה שבפיליפינים הוא נהר שזורם בתוך סלע גיר לאורך 8.2 ק"מ ומתפתל בתוך מערה לפני שהוא נשפך לים הדרומי של סין. חלקו התחתון של הנהר מושפע ממשטר הגאות והשפל שבים. הפארק שבו מצוי הנהר, נמצא כחמישים קילומטרים מצפון לעיר בעלת אותו השם. עד לפני כ-4 שנים נחשב המקום כנהר התת-קרקעי הארוך ביותר בעולם, אך אז הוא הוכתר בתואר הזה נהר דומה המצוי במקסיקו. המקום אף הוכרז בידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי, לפני כ-12 שנים.

בפארק הסובב את הנהר התלל קרקעי, ניתן בין היתר לצאת לסיור באורך של כ-45 דקות בסירות פדאלים בליווי מדריכים מקומיים, וכן לטייל באופן רגלי בג'ונגל המקיף אותו, ואז לפגוש בסנאים, קופים ובסוגים שונים של לטאות. כן ניתן לראות במקום מגוון רחב של ציפורים, כ-195 מינים, ובהם לפחות שבעה מינים שנמצאים בסכנת הכחדה.

מפלי האיגואסו -( בתמונה צילום: ויקפדיה)

מפלי האיגואסו נמצאים בשטחן של ברזיל וארגנטינה. אלו הם עשרות רבות של מפלים, שמספרים נע בין כ-150 בעת הקיץ, לבין כ-300 מפלים בעונת החורף. גם מפלים אלו הוכרזו על ידי האונסק"ו כאתר מורשת לאומית.

מפלים אלו שוכנים על פני 2.7 ק"מ בנהר האיגואסו. גובהם הגבוה ביותר של המפלים הוא 82 מטרים (!), ומימי המפלים נופלים על גבי שתי מדרגות בדרכם אל הנהר.

למעשה, רוב מפלי האיגואסו נמצאים בארגנטינה, אך נקודת התצפית הטובה ביותר על כלל המפלים – נמצאת דווקא בברזיל, בשטחה נמצאים מיעוטים של מפלים אלו.

גם כאן, סמוך למפלים ישנו פארק לאומי החולש על-פני שטח עצום של מעל 490 קמ"ר, פארק הקיים כבר למעלה מ-100 שנה. בפארק הזה ישנם למעלה מ-2,000 מיני צמחים, לצד למעלה מ-400 מינים של ציפורים ויונקים.

הר השולחן – דרום אפריקה

הר השולחן ממוקם בדרום אפריקה, ליד העיר קייפטאון, והוא מפורסם מאד בשל צורתו הישרה והמישורית של פסגתו. סביב להר נמצא הפארק הלאומי 'הר השולחן' וכן מספר גבעות.

ההר ממגנט אליו המוני תיירים, שרבים מהם נהנים לעלות ברכבל אל עבר פסגת ההר. גובהו של ההר הוא 1,086 מטר מעל פני הים, כאשר רוחב פסגתו (הישרה כזכור), הוא שלושה קילומטר. הרכבל אל ההר נבנה ב-1926 והוא מהווה חלק מהפארק הלאומי הר השולחן.

המקום נחשב לאחת מהאטרקציות התיירותיות הכי מוכרות בדרום-אפריקה, ובאזור קייפטאון בפרט. מפסגת ההר ניתן לראות מלמעלה את העיר קייפטאון, כף התקווה הטובה והאוקיינוס. ההר עשוי מסלעי קוורץ, אבן חול, צפחה וגרניט ובו קיימים כ-1,470 מיני צומח, בעיקר של פרח הפרוטאה שבו התפרסם האזור, פרח הנפוץ מאוד במדינה.

הפארק הלאומי הר השולחן שסובב את ההר, הוקם ב-1998 ובו מבקרים בכל שנה למעלה מארבעה מיליון תיירים.

מפרץ הא לונג – וייטנאם

מפרץ הא לונג נמצא בצפון וייטנאם, ובו ישנם אלפי איים. המפרץ הוא חלק ממפרץ טונקין, הממוקם על חופו של מחוז קוואנג נין בצפון מזרח וייטנאם. אורך חופו של המפרץ הוא 120 ק"מ, שטחו הוא 1,553 קמ"ר, ובספירת האיים שנערכה למפרץ, נמצאו קיימים בו כמעט כ-2,000 איים. אונסק"ו הכריזה על המפרץ כאתר מורשת עולמית, כאשר החלק עליו הכריזה חולש על פני כ-434 קמ"ר, שטח הכולל 775 איים.

איים אלה שבמפרץ עשויים מאבן גיר ומכוסים בצמחייה סבוכה. חלק מהם חלולים והם בעלי מערות, כאשר המערה הגדולה ביותר מבין כל האיים מכילה הרבה מאד נטיפים. הקיץ במפרץ הוא חם וגשום, ואילו החורף הוא קר אך יבש יחסית.

שניים מתוך האיים, אלה הגדולים מבין השאר, אף מיושבים ולמקום ישנה נהירה תיירותית עצומה. בחלק אחר מהאיים נוהגים לעגון דייגים, ובסך הכל כ-1,600 תושבים מיישבים את כלל האיים. לעומתם, על העיר הא לונג הנמצאת ביבשה שבחוף המפרץ, מתגוררים קרוב ל-200 אלף תושבים.

האי ג'ג'ו – דרום קוריאה

האי ג'ג'ו, שתודו שכנראה שמעתם כעת את שמו לראשונה אם אתם לא חורשי ספרי-גיאוגרפיה מושבעים, הוא אי וולקני-געשי הנמצא בדרומה של קוריאה-הדרומית, כ-130 ק"מ מחופיה של דרום קוריאה. שטחו של האיש הוא 1,843 קמ"ר, והוא האי הגדול ביותר במדינה. האי מכיל בתוכו הר געש עצום, כאשר גם מסביבו ממוקמים עוד מספר הרי-געש.

האי נוצר מ'געשיות' שיצאה מהר הגעש הלסן שהוא הר הגעש הגבוה ביותר בקוריאה הדרומית (1,950 מטרים).

לפני כ-800 שנה נרשמה ההתפרצות האחרונה של הרי געש בג'ג'ו, כאשר בפסגתו של האלאסן נמצא מכתש גדול ואגם בשם "באנגנוקדאם", שנוצר לפני שנים רבות. הפארק הלאומי של הר הגעש האלאסן הוא ייחודי ביותר, ובו קיימים 1,565 מיני צמחים. כמו כן נמצאו בו 198 מינים של בעלי כנף ו-947 מיני חרקים. אטרקציה נוספת שבאי, היא מערת פילמוט, מערה מפורסמת באזור, בה נמצאו שרידים עתיקים שהעידו שחיו באזור בני-אדם לפני שנים רבות מאד.

פארק קומודו – אינדונזיה

הפארק הלאומי קומודו שוכן בסמוך לאיי סונדה הקטנים באינדונזיה. הפארק העק, המשתרע על שטח של 1,817 קמ"ר, כולל בתוכו את האיים קומודור ינקה, פאדאר ועוד מספר איים קטנים יותר.

למעשה, פארק קומודו הוקם לפני כ-30 שנה בלבד, למטרת הגנה על ה'קומודו', שהוא מין של לטאה ענקית, באורך של עד שלושה מטרים ומשקל של 70 ק"ג, לטאה הניזונת מטרף של ציפורים, חרקים ומכרסמים מסוגים שונים. לראשונה התגלתה הלטאה הזו למדענים ל]ני כ-100 שנה, ועליה בעצם מנסים לשמור כאן, כמו גם על חיות אחרות, ביניהן חיות מים.

גם המקום הזה הוכרז על-ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, ואם יש בליבכם אומץ-רב, אתם מוזמנים לחווית צלילה באזור, מה שיכול להפגיש אתכם עם חיות-מים מסוגים שונים החיות במקום, כמו גם עם החיות הייחודיות החיות דווקא באזור הזה, מעל למים.

בכל איי האתר נמצאו כ-5,700 דרקוני קומודו – כמו שמכונה הלטאה הענקית הזו – ולמעלה מ-70 מינים שונים של עופות.

דווקא במקום הזה לא היינו ממליצים לכם לבקר בקרוב, ולא רק בשל החשש המובנה מאותו קומדו מפחיד ומסתורי, אלא גם בשל אזהרת המסע החמורה שקיימת באשר לנסיעה לאינדונזיה. המטה ללוחמה בטרור בהחלט אינו ממליץ לצאת לאינדונזיה, אך אל דאגה – עדיין נותרו לכם שישה פלאי עולם נוספים לבקר בהם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.