מגנץ ועד סמוטריץ': כל האופציות הריאליות של אלי ישי

חיבור עם ש"ס לא נראה באופק, ו'יחד' לבדה תתקשה מאד להיכנס לכנסת. מה האופציות של אלי ישי כדי להיכנס בכל זאת מחדש לכנסת ישראל? המפה המלאה

יו"ר 'יחד' אלי ישי נמצא בצומת דרכים פוליטי שיקבע את גורלו הפוליטי לשנים הקרובות. לאחר 4 שנים של ציפייה מחוץ לחיים הפוליטיים – הנה הגיע לו הרגע הנכסף והמיוחל בו הוא סוף סוף יוכל לחזור למעגל מקבלי ההחלטות.

כל פוליטיקאי שנמצא בתוך מעגל העבודה האינסופי, רוצה בטח ליטול חופשה לשנה-שנתיים, להתנקות מכל צחנת הפוליטיקה והשררה. לשהות לצד הנכדים, ללמוד יותר דפי גמרא, להספיק לומר קורבנות, לצאת עם האישה ועם חברים, חופשה. בתווך יש את כל הזמן שבעולם לנהל פגישות סודיות אפופי עשן במקומות מסתור.

לפוליטיקאי, בדיוק כמו לבחור ישיבה בתקופת השידוכים, יש למה לצפות: הצעות טובות, וכאלו פחות, הדמיון מצית כל גבול, ובסוף – נוחתים אל קרקע המציאות. אלו חייהם של הלשעברים, שמחממים את הספסל ומחכים בציפייה דרוכה למאני טיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוסם הפוליטי של כל הזמנים בפוליטיקה הישראלית, הצליח בשנים האחרונות לייבש מחוץ לקווים כמה וכמה טאלנטים פוליטיים שהפכו לשלדים מהלכים – בהם ניתן למנות את גדעון סער, ששמו מוזכר כמי שיחליפו בבוא העת בראשות הליכוד, כזה הוא גם בוגי יעלון, וכזה הוא אלי ישי. תמו השנים הרעות. את יריית הפתיחה לקראת  קמפיין הבחירות של יחד בחר ישי בנאומו השבוע בהילולת 'כסא רחמים' בה השתתפו מעל עשרת אלפים תלמידי ובוגרי הישיבה ובו דיבר על דרך חדשה יחד שבטי ישראל. הרמז היה שקוף.

לאלי ישי יש מגוון של אופציות שבהן הוא יכול לשוב אל הזירה הפוליטית בראש מורם. רק בחודש האחרון הוא נועד עם בוגי יעלון לפגישה חשאית, שם דנו על אפשרות לחיבור עתידי. אם בעבר בוגי היה גווייה פוליטית מהלכת ומושא לבדיחות של יוצרי תוכניות בידור שלעגו לו על הקיבעון המחשבתי – כעת בוגי עבר החייאה מלאכותית על ידי הרמטכ"ל לשעבר שהולך ותופס גובה (תרתי משמע) בסקרים ונחשב לאיום המשמעותי ביותר בבחירות על רה"מ. בני גנץ, גבה הקומה, אמנם ממלא פיו מים, אך מאחורי הקלעים הוא מגבש רשימה איכותית המורכבת ממטאורים שטרם נראו בשמי הפוליטיקה ישראלית. גם שמו אלי ישי עולה בקנה. ישי יכול לצבוע את הרשימה השמאלנית של גנץ בצבעי הכלנית. גם מזרחי וגם ימני. איש לא יוכל לטעון שגנץ איש שמאל.

יתחברו? אל ישי עם בוגי יעלון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אופציה נוספת על הנייר היא בלתי ישימה בעליל: חבירה לרשימת ש"ס בראשות אריה דרעי וקבלת עול מלכות התנועה הקדושה. על פי הידוע, אריה דרעי הוא זה שמטרפד את חזרתו של יריבו המר. בין השניים שוררים איבה ותיעוב הדדי. מלכיאלי אף נשלח השבוע אחר כבוד לתחנות הרדיו בכדי לבקר את ישי ולכנות את האיש שהודח מהנהגת התנועה המשולשת "חתרן". דרעי קיבל בשבוע האחרון פניות רבות מספור מרבנים ספרדיים שניסו לדבר על ליבו – אך ללא הועיל. כעת, מנסים ועדת רבנים, כאלו שהזדהו עם מאבק גיוס בני הישיבות הספרדיים וכונו "הפלג הספרדי", לנסות לתווך בין הצדדים, אך דרעי מתבצר בעמדתו, והסיכוי לשלום שואף לעת עתה לאפס. דרעי אמנם יכול היה לשאוב עידוד מתוצאות הבחירות המקומיות, אך הסקרים שמציבים את ש"ס על גבול החסימה טופחים על פניו ומחזירים אותו אל קרקע המציאות. דרעי לא יכול לקחת סיכון בשעה שביבי עלול לשתות לו את המנדטים עם קשית ואף להותיר אותו מחוץ לכנסת. גם בש"ס מודעים לתחזית השחורה משחור, ובקרב לא מעט רבנים יש מי שמנסה להפעיל מכבש לחצים על רבני המועצת שיפעלו למימוש חלום השלום הספרדי. אך כאמור, קשה מאד לראות את הנלבבים ישי ודרעי, אחרי האינספור דם רע שעבר ביניהם בשנים האחרונות, יושבים פתאום שוב זה לצד זה כאילו לא קרה כלום.

אופציה נוספת היא חבירה לרשימת הליכוד בראשות נתניהו והצבתו של ישי במקום ריאלי. לאחר הבחירות יוכל ישי להקים סיעת יחיד – ובכך להיפרד מהמחויבות להצבעה מפלגתית. אך הראיון למנדי ריזל בו ישי קרא לנתניהו להתפטר במידה ויוגש כנגדו כתב אישום – מחסל את הסיכוי לחבירה עם הליכוד.

אופציה אחרת, ויותר ריאלית הינה מיזוג עם חברי האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ' ואורי אריאל, שבאו בשלישי האחרון להילולה המסורתית בגני התערוכה של ישיבת כסא רחמים והסתודדו עם אלי ישי על במת הענק יותר מרבע שעה. מה נאמר בשיחה האנונימית? אפילו הזבובים שזמזמו מעל קירות ביתן 2 בגני התערוכה לא היו יכולים לשמוע מפאת ההמולה, אך מקורות יודעי דבר מתעקשים כי אריאל וסמוטריץ' הם השמות החמים והמועדפים כיום על בני הבית של הגר"מ מאזוז . אך אליה וקוץ בה: חיפוש קצרצר בגוגל יוביל אתכם לידיעה כי אורי אריאל החליט להישאר בבחירות דאשתקד עמוק עמוק בחיקם של נפתלי ואיילת. ועכשיו, לך תסמוך על לחשושים והבנות.

עוד אופציה היא חבירה למפלגתו של יו"ר כולנו משה כחלון, עוד אישיות פוליטית שמרבה לפקוד את בית מרן הרב מאזוז ולהתחכך בסביבתו של יו"ר יחד. גם בקרב בוחריו של ישי הליכה להרפתקה פוליטית – היא מיותרת. גם הקלטת הלוהטת הזכורה, שהביאה למערכת הבחירות היצרית ביותר בתולדות הציבור הספרדי, לא סייעה לבסוף לישי ביום הבוחר. אולי אפילו להיפך. הכישלון הצורב מהבחירות הקודמות נצרב וחקוק עמוק בזיכרונם של בוחרי 'יחד' ששבעים ממחלוקות מיותרות. אף אחד מבין בוחרי יחד לא רוצה לחזור שוב לרגע שבו ניסה ישי להיאחז בשביב תקווה של "בעוד כמה שעות יגיעו תוצאות האמת". אותו לילה, כולכם כבר זוכרים, נגמר במפח נפש.

לסיכום, ישי יהיה מוכרח להשתלב ברשימה מבוססת כדי להיכנס באופן וודאי לגבעת רם,  אלא שהסיכוי שהרב מאזוז יתיר לישי לחבור למפלגות חילוניות כמו אלו שהזכרנו לעיל – קלוש.

מה שבטוח, זה שאם גם כעת ייוותר ישי מחוץ לכנסת, יהיה בכך האות הסופי לסיום חייו הפוליטיים.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא יעזור לכם אין תחליף לשס

  אריה דרעי המנהיג שמרן מינה ואף אחד לא פוצה אחריו

  משה |
  הגב
 2. חחחחחחח

  תכלס האןפציה היחידה ללכת עם החרדלים אבל בל נשכח שאורי אריאל יהיה מספר 1 ברשימה ואלי ישי יהיה מקום שני שלישי ברשימה חרדלית לגמרי כך שזה ממש קבורת חמור לישי על מפלגה חרדית בעתיד ישי עשה טעות בעבר שיצא משס ויעשה טעות נוספת כשירוץ יחד במפלגה לא חרדית כל המגזרים חסידי לטאי ספאדי ישמיצו אותו ובצדק זו התנהלות שלא היתה עד היום ובעיקר יכניס את הרב מזוז לנישה של רב חרדלי אין דבר טוב מיזה לשס ולדרעי האמת היא שהוא מסכן גדול

  ט ל א נט חחח |
  הגב
 3. מגמת ועד סמוטריץ

  כתבה ריקה מתוכן כתוב כ"כ הרבה אבל לא כתוב כלום

  ריאלי |
  הגב
 4. הרגתם אותי מצחוק אני נחנקקקקקקק

  תקראו את הקטע הבא ותבינו ממה אני נחנק

  ראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוסם הפוליטי של כל הזמנים בפוליטיקה הישראלית, הצליח בשנים האחרונות לייבש מחוץ לקווים כמה וכמה טאלנטים פוליטיים שהפכו לשלדים מהלכים – בהם ניתן למנות את גדעון סער, ששמו מוזכר כמי שיחליפו בבוא העת בראשות הליכוד, כזה הוא גם בוגי יעלון, וכזה הוא אלי ישי.

  אלעק אלי ישי, מה קשור פה? אתם גנובים ??? מה טאלנט ? מתי הוא היה טאלנט ? ומה הוא קשור לביבי ? מתי הוא איים על ביבי? הוא בקושי מאיים על תלם אמונה של עזרן.

  מסתלבט |
  הגב