מדאיג: דנמרק בדרך לאסור בחוק ברית מילה במדינה

הפרלמנט יקיים דיון בנושא השבוע, בעוד סקר חדש במדינה מגלה ש-74% תומכים בהוצאת הברית מילה מחוץ לחוק

סקר חדש בדנמרק מגלה כי 74% מהדנים תומכים בהצעת החוק לאסור ברית מילה במדינה.

בסקר שנערך בקרב כ-1,000 משתתפים השיבו רק 10% שהם תומכים בהתרת ברית מילה, בעוד שהרוב מתנגדים לטקס.
ביום רביעי יקיים הפרלמנט הדני דיון בנושא. מפלגת השמאל Enhedslisten ומפלגת הליברלים תומכות באיסור, בעוד שבמפלגות אחרות ישנם חילוקי דעות פנים-מפלגתיים.

הדיון על ברית מילה הינו שכיחת בדנמרק וזכה לסיקור תקשורתי תכוף בשנים 2012-2013, לאחר שרשות הבריאות והתרופות הממשלתית במדינה פרסמה דוח לפיו הנזקים הבריאותיים עולים על התועלות הבריאותיות. ביוני 2013 קבעה הרשות שאין מספיק סיכונים כדי לאסור את המנהג בחוק, או לחלופין מספיק יתרונות כדי להמליץ עליו.

עם זאת, כלי תקשורת בדנמרק סבורים כי הדיון השבוע בפרלמנט הוא צעד לקראת חקיקה שתאסור ברית מילה. לפי ה-Sundhedsstyrelsen, כ-1,000-2,000 ילדים ממין זכר עוברים ברית מילה בדנמרק מדי שנה (בעיקר בקרב יהודים ומוסלמים). המנהג פופולרי גם בארה"ב, שם יותר ממחצית הילדים נימולים, וגם בקנדה שם 31.9% מהזכרים נימולים (לפי נתונים מ-2007).

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא עת לצחוק!

  כולנו צריכים לעשות חשבון נפש, מאחר שאנו מאמינים בני מאמינים שאין שום מקרה בעולם אלא כל מה שמופיע וקורה בעולם יש לו סיבה ע"פ השגחה העליונה, וחייבים גם להאמין שכל מה שקורה בכל מקום בעולם ה"ז בעיקר מכוון אלינו-בני ישראל כדי לעורר אותנו לתשובה, שאנו הרי עם הנבחר אשר בחר בנו ד' מכל העמים וכל העולם וכל הבריאה כולה נבראו עבורינו בנ"י (כמש חז"ל בראשית שבשביל ישראל שנקראו ראשית ברא אלקים את הכל) ולכן כל מה שקורה בכל העולם ה"ז רק קורה בשבילנו דהיינו כדי לרמז לנו את דבר ד'.

  לכן יש לנו להתעורר ולדעת ולהבין שכאשר מדברים בארץ על סכנות כמו סכנת מלחמה בארץ ישראל וכדו' ה"ז סימן ורמז לנו שמדברים כך בשמים ולכן אע"פ שאפשר לבטלה ולומר שזה סתם פיטומי מילי בעלמא בכ"ז בגלל שאנו מאמינים בני מאמינים שגם בשמים מדברים כך ושם לא שייך לומר שזה רק דברי פיטומי מילי בעלמא, אלא כל מה שמדברים שם ה"ז באמת ומפחיד, ואם ח"ו לא נתעורר ונשוב לד' מהרמזים הללו ה"ז יכול לגרום ח"ו שיהיה נעשה (המלחמה) רציני ואמיתי, ולכן נאמר הכסיל בחושך הולך כלו' שהוא מכניס עצמו לתוך החושך דהיינו לתוך הסכנה והחושך שהוא בעצמו מייצר הצרות שלו ע"י חוסר אמונתו בשם ית' וחוסר התעוררותו לשוב לשם יתברך ח"ו.

  ואם לא יעשו תשובה אלא יסמכו על גודל חסדיו של ד' ית' שבודאי יחמול עלינו ולא יהא מלחמה הרי זה מגדיל יותר את החרון אף בשמים והקטרוג לקיים את הגזירה ח"ו, אלא רצונו ית' הוא שיתחשבו ויכניסו בלבם פחד כדי לשוב, ורק כאשר יפנו אל ד' ית' בבקשת רחמים בתשובה אמיתית ובהכנעה מוחלטת אזי יתכן שיתבטל הקטרוג ולא יהיה הגזר דין אבל כאשר מזלזלים בה מפני שסומכים שד' ית' יוותר להם על זה אמרו חז"ל כל האומר הקב"ה ותרן הוא יוותרו חייו ח"ו.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב