מד"א מגישה: כיצד להימנע מהכשות, התייבשויות, וטביעות. המדריך המלא

עם החזרה לשגרה, במד"א מגישים את המדריך המלא:

כך תעברו את הקיץ בשלום

בימים אלה, חוזרת ישראל לשגרה, ומאות אלפי ישראלים יוצאים לחופשת הקיץ, עם ילדיהם שנמצאים בתקופת החופש הגדול * על מנת לסייע לכם לשמור על עצמכם, מד"א מפרסם את המדריך המלא להורים: כך תשמרו על הילדים בחופשה!

 

עם החזרה לשגרה ויציאתם של מאות אלפי אזרחים לחופשת הקיץ, במד״א נערכים לעלייה במקרי הפגיעה בילדים, בני נוער ומבוגרים כתוצאה מסכנות שונות. כך, בין היתר, חידדו בימים האחרונים במד"א לכל נהגי האמבולנסים את הנחיות הנהיגה והזהירות, היות וילדים רבים מצויים בקרבת כבישים בתקופה זו של החופש הגדול.

 

בנוסף, מבקשים במד"א מההורים יתר תשומת לב לסכנות הקיץ העלולות להתרגש על בני המשפחה:

בחוף הים ובבריכה:

·        אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד.

·        יש לוודא כניסתם של ילדים ופעוטות לבריכות או לים אך ורק בצירוף אמצעי ההגנה הנדרשים- דוגמת גלגל ים, מצופים וכובע.

·        יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש. יש להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך על מנת להגן על גופם.

·        בבריכות פרטיות- יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.

·        לא רק טביעה: ילדים נמצאים בסכנת החלקה באזורים רטובים- דוגמת שפת הבריכה. יש לוודא כי הם אינם נמצאים שם לבד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי.

 

ברכב:

·        יש לוודא כי כל הילדים חגורים ברכב באופן מלא

·        יש לוודא כי בסמוך לילד, נמצא בקבוק שתיה זמין, על מנת למנוע התייבשות בחום הכבד

·        יש לוודא כי דלתות הרכב באזור מושבי הילדים נעולות ב'נעילת ילדים' וכי אין באפשרותם לפתוח חלילה את דלת הרכב תוך כדי נסיעה

·        אין להשאיר ילדים ברכב ללא השגחת מבוגר- גם לא לדקה אחת!! חום הרכב מטפס בחום בעשרות מעלות בדקה, וילד המושאר ברכב סגור נמצא בסכנת חיים מיידית!!

·        ליתר ביטחון- השאירו בסמוך לילד ארנק, תיק, או טלפון נייד על מנת לוודא שלא תשכחו אותו בעת הירידה מהרכב!

·        יש להקפיד ולהיזהר מאבזם חגורות הבטיחות וחפצי מתכת נוספים הרותחים ועלולים לגרום לכוויות קשות

·        סעו בזהירות יתרה!! הפחיתו בחודשי חופשת הקיץ משמעותית את מהירות הנסיעה. שימו לב במיוחד לילדים הנמצאים בסמוך לכבישים, בין מכוניות חונות ובאזור מעברי החציה.

 

בבית:

·        הקפידו לנעול באופן קבוע חלונות ודלתות, על מנת למנוע נפילה של ילדים ופעוטות מקומות גבוהות.

·        הקפידו לנעול או להרחיק מהישג ידם של ילדים חומרי ניקוי שונים וחומרים המסוכנים לבליעה על ידי הילדים.

·        הקפידו להשגיח באופן רציף על פעוטות! דקה אחת של חוסר תשומת לב עלולה להוביל לאסון! הקפידו להרחיק ילדים קטנים מחדר המקלחת ומהאסלות בבית על מנת למנוע החלקה, טביעה או חנק.

·        הקפידו להרחיק מפעוטות משחקים וצעצועים שניתן לבלוע אותם. בכל מקרה של חנק, חייגו מיידית למוקד מד"א 101 והישמעו להוראות הפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוותי מד"א למקום.

·        וודאו כי הילדים שותים כמויות גדולות של נוזלים ואוכלים כפי הנדרש. 

 

בטיול:

·        הקפידו לוודא כי כל בני המשפחה מוגנים כראוי מפני השמש וכי בכל יציאה למסלול טיול מצוידים כל בני המשפחה בכמויות גדולות של מים (מומלץ כ- 3 ליטר מים לאדם) על מנת למנוע התייבשות.

·        וודאו כל העת כי כל בני המשפחה נמצאים יחד. במידה ואיבדתם את מי מבני המשפחה, נסו לאתרו יחד כשאתם חוזרים באותו מסלול ההליכה.

·        הימנעו מלשהות באזורי צמחייה עבותה וגבוהה ובשום פנים אל תזיזו סלעים ממקומם. בתקופה זו, נחשים ועקרבים רבים מסתובבים באזורים אלה והכשתם עלולה להיות ארסית במיוחד. במקרה של הכשת נחש, אין למצוץ את הארס מן הגוף, ויש להימנע ככל האפשר מהזזת הנפגע. עם הכשת הנחש, חייגו מיידית למוקד מד"א בטלפון חירום 101 והישמעו להוראות הפאראמדיקים במוקד. במידת האפשר, יש לנסות ולצלם את הנחש על מנת לוודא את סוגו.

·        ישנים בשטח? הקפידו לנער את האוהל ואת שק השינה לפני שתיכנסו אליהם ללינת הלילה. בבוקר, יש לנער את הבגדים לפני שמתלבשים, ולנער היטב את הנעלים. שימו לב- אין לדחוף את היד אל תוך הנעל, שמא נחבא שם נחש או עקרב.

·        יש להקפיד לקצר מסלולי טיול באופן בטיחותי על מנת להימנע מהישארות בשטח בעת החשיכה.

 

בפיקניק ובמנגל:

·        הבערת האש: שימו לב היכן אתם ממקמים את מתקן המנגל שלכם והרחיקו אותו מעצים וצמחיה, בנוסף, וודאו כי הגחלים כבויות כאשר אתם שופכים אותן אל מתקני איסוף גחלים.

·        יש להרחיק ילדים ממקורות אש כמו גחלים בוערות, חומרי בערה נוזלים או מוצקים ושמן טיגון.

·        הצטיידו בערכת עזרה ראשונה תקנית של מגן דוד אדום, לכל מקרה של פציעה, נפילה או כוויה, תמיד כדאי שיהיו בהישג יד אמצעי הטיפול הדרושים, עד להגעת צוות מד"א המקצועיים במידת הצורך.

במד"א ערוכים בימים אלה לכל קריאה ומבקשים מהציבור לחייג מיידית למוקד מד"א בטלפון חירום  101 בכל פגיעה או מצב חירום רפואי. 

מנכל מד"א, רמ"ג אלי בין: ״חודשי הקיץ מועדים לאסונות רבים במיוחד וגובים בכל שנה חיי אדם. אני מבקש מהציבור להקפיד ביתר תשומת לב להנחיות הזהירות, ולזכור כי מספיקה שניה אחת של חוסר תשומת לב שעלולה לגבות מחיר יקר בנפש. יש לזכור כי מרבית התאונות קורות בבית ובסביבתו ועל כן נדרשים ההורים למעורבות גבוהה יותר מהרגיל. אני מאחל לכל בית ישראל המשך קיץ בטוח ושקט״.

מדריך מד"א להצלת חיים בבריכות ובחופי הרחצה

עם תום מבצע 'צוק איתן', אלפים גודשים את חופי הרחצה ואת הבריכות ברחבי הארץ * בחודש החולף, טיפלו כוחות מד"א ב-58 נפגעי טביעה, בהם חמישה שמותם נקבע לאחר מאמצי החייאה * במד"א פונים לציבור ומזהירים מפני הסכנה האורבת בחופי הרחצה, בבריכות השחייה ואפילו בחדר האמבטיה הביתי * במקביל מוגש בזאת המדריך לטיפול ראשוני בטובע שעשוי להציל את חייו

 

במהלך החודש האחרון, הוזנקו צוותי מד"א להעניק טיפול ל-58 בני אדם שטבעו בבריכות ובחופי הרחצה ברחבי הארץ. מתוכם, נאלצו כוחות מד"א לקבוע את מותם של חמישה בני אדם, לאחר מאמצי החייאה ממושכים.

לאור מקרי הטביעה, ועם סיומה של הלחימה בעזה ושובם של אלפים לחופי הרחצה והבריכות, יוצא מגן דוד אדום בקריאה לציבור להיזהר מפני הסכנות האורבות בים ובבריכה, ומגיש את המדריך המלא להגשת עזרה ראשונה מיידית לטובע.

במהלך חודשי הקיץ, נוהגים ההורים לקחת את ילדיהם לבריכה ולחופי הרחצה המוסדרים – אך למצער גם לחופי הרחצה שאינם מוסדרים, בהם אין מציל. משפחות רבות יוצאות לנפוש בצימרים ובבתי נופש בהם ישנן בריכות פרטיות בחצר וכאלה המשתמשים בבתיהם בבריכות שחיה מתנפחות לילדים. לעיתים, בהיסח דעת עלול הורה לאבד קשר עין עם ילדו, דבר שעלול להסתיים בכך שהילד יכנס ללא השגחה למים ואף יטבע.

במד"א מעריכים כי לצד הגברת המודעות מצדם של ההורים בפרט וציבור המתרחצים בכלל לחשיבות הרחצה בחופי רחצה מוסדרים, על ההורים ללמוד ולתרגל עזרה ראשונה בסיסית לטיפול במקרי טביעה של ילדיהם.

 

לשם כך, מגיש מד"א את כללי הזהירות בחוף הים והבריכה וכיצד להעניק טיפול ראשוני לטובע שעשוי להציל את חייו:


כללי זהירות בחוף הים ובבריכות:

יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה – אין להיכנס למים!

יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב – אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה.

יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.

דע את יכולותיך. שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל – אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח מעט בצל.

אין לשחות באזור שובר הגלים. באזור זה עלולות להיווצר מערבולות חזקות שמושכות לקרקעית הים.

 

בבריכות פרטיות:

אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי.

יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.

 

למבלים עם תינוקות וילדים בים, בבריכה או סמוך לכל מקור מים אחר – שימו לב לכללי הזהירות הבאים:

אין לאפשר לתינוקות וילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים!

תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם, בו הראש כבד וגדול יחסית לגוף, מרכז משקל גופם גבוה יותר ולכן הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, האמבטיה וכו'. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה אליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.

טביעה מתרחשת תוך דקות בודדות. מספיקות דקות מעטות מאוד של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים ולהתרכז רק בהם. במידה ונכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי שישהה לצידם.

מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה.

יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש. יש להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך על מנת להגן על גופם.

 

 

במקרה של טביעה, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

1.      יש להוציא את הטובע מהמים. נסו למשות את הטובע מהמים במידת האפשר והימנעו מלסכן את החיים שלכם. במקביל, הזעיקו את מד"א בקו החירום 101.

2.      הישמעו להנחיות הפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א אשר ידריכו אתכם כיצד להמשיך לטפל בטובע עד להגעת צוותי מד"א למקום.

3.      אם הטובע איננו נושם (בית חזה אינו עולה ויורד) השכיבו את הנפגע על גבו הרחק מקו המים והחלו מיד בביצוע עיסויי חזה עד להגעת צוותי מד"א למקום, ובהתאם להנחיות הפאראמדיקים במוקד.

4.      מומלץ שהטובע יתפנה לבית חולים, גם אם הוא מרגיש טוב יותר, להמשך מעקב ובדיקות.

 

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "ריבוי מקרי הטביעה בשנים האחרונות בהם מצאו את מותם גם ילדים מחייב את הציבור בכלל ואת ההורים בפרט שלא להסיר את עיניהם ולו לרגע מילדיהם. אני פונה מכאן להורים בבקשה להקפיד על כך שילדיהם ישחו אך ורק במקומות המוכרזים והמיועדים לכך ותחת השגחת מציל על מנת שנסיים את חודשי הקיץ בשלום וללא אסונות מיותרים. בנוסף מומלץ ללמוד ולתרגל עזרה ראשונה בסיסית לטיפול במקרי טביעה. זה יכול להיות כל ההבדל בין אירוע שיסתיים ב"כמעט" לאירוע שיסתיים בטרגדיה. בכל צורך, עומדים לרשות הציבור צוותי מד"א המיומנים שיעניקו מענה מידי לכל מקרה טביעה או בכל מקרה חירום רפואי אחר שעלול להתרחש".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.