מד"א נערכים לסערה: טיפים לקראת הסופה

במד"א נערכים לסופה שבפתח ומנחים את הציבור:

היזהרו מאמצעי חימום, שימו לב במיוחד לתינוקות וקשישים ושמרו על עצמכם בדרכים לקראת סערת החורף הצפויה לפקוד את ישראל החל מיום רביעי, במגן דוד אדום מזהירים מפני הפגיעות האופייניות למזג אוויר קר במיוחד

בימים הקרובים, צפויה לפקוד את ישראל מערכת חורפית קשה במיוחד. על פי הערכות החזאים, תכלול הסערה ירידה חדה בטמפרטורות, גשמים רבים, רוחות חזקות, שלג במקומות הגבוהים ועוד. כוחות מד"א נערכים לסופה מבעוד מועד, מכשירים את רכבי ההצלה לתנועה גם באזורים מושלגים וכן באזורים בהם צפויות הצפות. רכבי 4X4 של מד"א ייכנסו לשימוש במהלך הסופה במידת הצורך, ויסייעו לכוחות מד"א לחלץ נפגעים מאזורים שיוצפו, ועל גלגלי האמבולנסים ורכבי ההצלה באזורים הצפויים להיות מושלגים, יותקנו שרשראות ברזל המסייעות לנוע בשלג. במד"א מפרסמים היום מגוון הנחיות לציבור לחורף בטוח, על מנת שנדע להגן על עצמנו ועל היקרים לנו גם בבית, בהליכה ברחוב ועוד:

היזהרו מתנורי הסקה: הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות: איוורור – בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.
תחזוקה – יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף. מנע שריפה – הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור. במד"א מדווחים כי בימים האחרונים חלה עליה בכמות השריפות בשל תנורים שנותרו ללא השגחה, ועל כן נדרש הציבור ליתר תשומת לב בנושא זה. סימני הרעלה – סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים – גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות. ערנות מצילה חיים, במקרה של הופעת הסימנים לעיל בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד"א בטלפון חירום 101.

שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשר תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום של 22 מעלות. שימו לב – אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד"א בטלפון חירום 101

נהיגה בטוחה בימים גשומים במיוחד, הכבישים חלקים מאוד וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק מהרכב לפניכם ולנסוע במהירות נמוכה ביותר. בנוסף, יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע. בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה.

ילדים ברכב מחומם אין להשאיר ילדים ללא השגחה ברכב מחומם! האוויר המחומם אינו מספק די חמצן לפעוטות ועל כן עלול להיגרם להם נזק. יש להימנע באופן מוחלט מלהשאיר ילדים ללא השגחה ברכב!

זהירות מרוחות חזקות בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, לעוף במהירות רבה ולפגוע בעוברים ושבים. על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון כסאות ושולחנות גן, עמודי תאורה, חבלי כביסה ומתקנים לתליית כביסה הנמצאים בחוץ, צעצועים ועוד על מנת שלא יפגעו בקהל החולף ברחובות.

נפגעתם מקור?? כך תעניקו טיפול רפואי ראשוני עד להגעת כוחות מד"א למקום:

היפו-תרמיה קבוצות סיכון עיקריות – קשישים, תינוקות, אלכוהוליסטים, דיירי-רחוב, אנשי ביטחון (כתוצאה משמירות ואימונים) וספורטאים (כתוצאה מסקי וגלישת גלים בחורף).
סימנים עיקריים – ירידה במצב הכרה , התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שמתגבר עד הפסקה מוחלטת, ירידה בדופק, דופק לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל. סכנה עיקרית-הפרעות קצב לב. טיפול-במידה והחולה רטוב יש להוריד את הבגדים וייבוש החולה. בכל מקרה יש להלביש ולכסות בבגדים או בשמיכה יבשה.

כוויות קור סימנים – תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול. טיפול – הפשרת איברים ע"י מים פושרים(!), קיבוע האיבר. אסור(!) לעסות את האיבר הקפוא.

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיידית את כוחות מד"א בחיוג למוקד חירום 101 ולהישמע להוראות הפאראמדיקים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "זוהי הסערה הראשונה הצפויה לפקוד את ישראל בחורף הנוכחי. בשנה שעברה נתקלנו בסערות דומות, וכוחות מד"א פעלו מסביב לשעון באזורים שונים בארץ על מנת לסייע לכל מי שזקוק לכך. גם השנה, אנו נערכים מבעוד מועד ואני קורא לציבור להשמיע להנחיות הבטיחות ולהישמע להוראות צוותי מד"א במקרה הצורך. זכרו שהערכות מצילה חיים! אני מאחל חורף חם ובטוח לכולכם"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.