מדהים – התינוקת נותחה בעודה ברחם אימה

כמו כל אם צעירה וטרייה, גם שרה רולינגס מבריטניה, הייתה שמחה ומאושרת. אך לצערה, גילתה בשבוע ה-20 להריונה, כי העובר סובל ממום נדיר. הרופאים בבית החולים הציעו לשרה ובעלה, שתי אפשרויות: סיום ההריון, או ניתוח שייערך כאשר התינוק עדיין ברחם אימו. סיכויי ההצלחה לניתוח כזה, נעו בין 10-20 אחוזים בלבד.

בבדיקת אולטראסאונד שגרתית, בשבוע ה-20 להריון, התגלה בגוף העובר מום נדיר ובו הסרעפת הייתה חסרה לגמרי. הדבר גרם לכך שאיברי הבטן מעכו את ריאות העובר ולא השאירו לו סיכוי לשרוד.

הרופאים הציעו להורים ההמומים טיפול חדשני, שהוא: ניתוח שייערך בעוד העובר ברחם, ובו יושתל בגוף התינוק בלון גמיש, במקום הסרעפת החסרה. סיכויי ההצלחה בניתוח כזה, היו נמוכים, בין 10 ל-20 אחוזים בלבד – אבל מכיוון שאם לא היה מבוצע, היה העובר מסיים את חייו, ההורים הסכימו וקיוו לטוב.

שרה האם של העובר שבעצם, היה בת מתוקה שנקראה בשם הופ (תקווה), מספרת על הרגע בו נודע לה על הבעיה הנדירה: "כשהגעתי לבדיקה שבה התגלה המום, בכלל לא ידעתי שדברים כאלו קורים. בהתחלה נראה היה שהכל בסדר, אבל פתאום הרופא שבדק אותי קרא לעוד רופאים וכולם התחילו להתלחש" משחזרת שרה את הרגעים הקשים "אחרי כמה דקות הושיבו אותי ואת בעלי והסבירו לנו שאין לתינוקת הרבה סיכוי לחיות. הסבירו לנו שבמקרה כזה פשוט מסיימים את ההריון, אבל אז אמרו לנו שיש גם ניתוח חדש, שאמנם אין לו הרבה סיכויי הצלחה, אבל במקרה שלנו – פשוט לא היו לנו ברירות אחרות. אם לא היינו עושים את זה, היא הייתה מתה בוודאות, אם לא לפני הלידה אז מיד אחריה".

את הניתוח, ביצעו בשבוע ה-26 להריון, במהלך הניתוח הוחדר בלון לחלל הבטן של הופ, ממש מתחת לריאותיה הקטנות, מה שנתן להן את האפשרות להתפתח מבלי להיפגע מהלחץ שהופעל עליהן משאר איברי הבטן.

זמן הניתוח היה כחצי שעה והאם הייתה ערה במהלך הניתוח, גם אביה של התינוקת, צפה בכל מהלך הניתוח, בעזרת מסך בחדר סמוך. "הם בנו לה סרעפת מלאכותית שתשמור על הריאות שלה ותאפשר להן להמשיך להתפתח" סיפרה האם "זה לקח רק חצי שעה, אבל הציל את החיים של הבת שלי".

הופ הקדימה את התאריך המשוער ונולדה בשבוע ה-35 להריון. "כשהבינו כי אין זמן להסיר את הבלון שהוכנס, נתנו לה זריקה שמשתקת את מערכת הנשימה, כי אם היא הייתה מתחילה לנשום לבד מיד אחרי הלידה היא הייתה מתה", מספרת שרה "מיד אחרי הלידה לקחו אותה לניתוח נוסף, והחליפו את הבלון בסרעפת מלאכותית קבועה".

התינוקת הופ תחגוג השבוע את יום הולדתה הראשון. אף אחד לא מאמין כי עברה ניתוח מסובך כל כך, עוד קודם שנולדה. היא כבר הולכת ואף מתחילה לדבר, "היא פשוט האושר שלנו", אומרת שרה בחיוך מאושר, "כשאנחנו חושבים כמה היינו קרובים לאבד אותה, זה בלתי נתפס".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.