מדוע גירש ליצמן את הסמנכ"לית ממשרדו

חילוקי דעות עם בכירה בפיקוח על קופות החולים הובילו את שר הבריאות לנקוט בצעד חריג. הבכירה: "יחסו של ליצמן – עויין"{מערכת הבריאות סוערת}

מי הבוס: עימות חריג פרץ לפני חודש בין שר הבריאות, יעקב ליצמן, לבין סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, רויטל טופר חבר־טוב. בשיאו של העימות גירש ליצמן את חבר-טוב מחדרו בצעקות "צאי החוצה!" – כך נחשף ב'דה מרקר'.

ע"פ הדיווח התקרית שאירעה בנוכחותם של בכירים במשרד מהווה נקודת שפל במערכת יחסים עכורה ממושכת בין השניים, שהתחילה עוד לפני כניסתו של ליצמן לתפקיד.

העילה לפיצוץ בין השנים היא ענין פרוצדורלי מול הרופאים בו הם מצויים בחילוקי דעות.

במשרד הבריאות ובסביבתו של ליצמן הגיבו לענין בלקוניות (התגובות בסוף הכתבה), אבל גורמים המעורים בנושא אומרים ל'קוקר' כי אין בכוונת השר ליצמן להתייחס לכל טרוניה של פקיד – בכיר ככל שיהיה – במשרד.

"כולם יודעים שאת ליצמן מעניינת עשיה ורק עשיה. יעידו על כך הרפורמות המהפכניות שלו והאהדה בציבור. אם יש חילוקי דעות עם מישהו הוא המילה האחרונה, בשביל זה הוא השר המופקד על המשרד ואין לו כוונה להתנצל על כך", דברי המקורב.

עוד מדווח העיתון כי בעקבות התקרית פנתה טופר חבר־טוב לפני כשבועיים במכתב ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה וביקשה מהם "להעמיד את שר הבריאות על כך שהתנהגותו בלתי הולמת ועל המצופה ממנו בתפקידו הרם, לרבות כלפי בעלי תפקיד במשרד, על מנת לאפשר לעושים במלאכה סביבת עבודה עניינית ומכבדת המסוגלת להכיל גם מחלוקות תחת כללי עבודה או הכרעה מקובלים, לפי אופי העניין".

חבר-טוב טוענת כי היחס לו היא זוכה מליצמן הוא "תוקפני ומבזה" ומפרטת את השתלשלות העניינים מנקודת מבטה. "בתחילת הדיון, לאחר שנציגי אר"מ טענו טענותיהם, ומנכ"ל משרד הבריאות ואני פתחנו בהצגת עמדתנו, קטע השר ליצמן את הדברים והורה לאפשר גישה חופשית לעובדי בית החולים לכל השירותים הניתנים במוסד הרפואי.

"צאי החוצה". ליצמן. צילום: פלאש 90
"צאי החוצה". ליצמן. צילום: פלאש 90

כאשר בנקודה זאת ביקשתי להסתייג נוכח העמדה שהוצגה לעיל, התפרץ כלפי השר ליצמן. הוא הטיח בי כי הוא 'בעל הבית' והוא 'המחליט והקובע', וכי 'לא מעניין אותו מה היועץ המשפטי חושב'. כמו כן, הוא הפטיר לעברי 'אם את רוצה — את יכולה לצאת החוצה', ואז פנה למנכ"ל משרד הבריאות שישב לימינו והורה לו: 'אני לא רוצה אותה יותר בישיבות אתי'.

בנקודה זאת אמרתי כי 'אם לא רוצים בנוכחותי — אעזוב', ובעוד אני אוספת את חפצי זירז אותי השר ליצמן בטון מעליב תוך שהוא מנופף בידיו ואומר: 'צאי החוצה, החוצה, החוצה'. כל זאת, אל מול כלל משתתפי הישיבה. תחת היחס התוקפני והמבזה הזה נאלצתי לעזוב את חדר הישיבות". טופר חבר־טוב מדגישה כי "בעמדתי המקצועית וכן בעמדת הייעוץ המשפטי שליווה את התהליך אין שינוי, ובישיבה אף הבהרתי לשר ליצמן כי עמדתי נותרה בעינה.

יחסו של השר… מתאפיין בעוינות, היעדר ענייניות ואף התנכלות החורגים בהרבה מן המצופה משר גם בנסיבות בהן קיימות מחלוקות ענייניות אשר קיים קושי לגשר עליה. האירוע… הבהיר לי כי ככל הנראה לא ניתן לקיים מערכת יחסי עבודה תקינה כל עוד אין השר מכיר בלגיטימיות של עבודת הדרג המקצועי והמשפטי, ושל הנורמותן לאורן הוא נדרש להדריך את עצמו בפעילותו הרגולטורית".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בנוגע לנושא הנדון יש חילוקי דעות מקצועיים בנוגע לעמדת השר שלפיה יש לאפשר זכאות להטבות לכלל עובדי בתי החולים הממשלתיים כפי שהם ניתנים לעובדי הכללית".

ואילו מלשכת השר נמסר: "נושא זה הוא מורכב, נמצא בליבת המדיניות ונתון לשר כקובע המדיניות. לאור זאת הניסיון להכריע את הדיון במגרש החוקי אינו במקומו ואינו רלוונטי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.